//--> دارالصفا


دارالصفا

اين وبلاگ حاوي بحث های فرهنگی - اجتماعی و بررسی عملکرد مسئولان مي باشد.

دكتر محمدامين رياحي درگذشت!

با خبر شديم استاد فرزانه، دكتر محمد امين رياحي، محقق و نويسنده شهير »تاريخ خوي« روز جمعه 25 ارديبهشت ماه، در سن 86 سالگي، دار فاني را وداع گفت. قرار است تشييع جنازه آن مرحوم روز شنبه در تهران برگزار گردد. اين ضايعه دردناك را به خانواده محترم ايشان و اهالي فرهنگ دوست شهرستان خوي تسليت عرض مي‌نمائيم. خبرتكميلي در شماره آينده چاپ خواهد شد.

 

 

بازديد معاون وزير نيرو از منطقه الند خوي

 

معاون حقوقي و امورمجلس وزير نيرو گفت: مطالعات ساخت ? 250?سد در كشور اجرا شده و پايان يافته است.

علي يوسف پور، روز يكشنبه، در بازديد از مناطق خسارت ديده از طغيان رودخانه الند خوي افزود: درصورت تخصيص اعتبارات لازم، عمليات اجرايي اين سدها در آينده در مناطق مختلف كشور آغاز مي شود.

وي، از افزايش ? 45?درصدي اعتبارات بخش آب وزارت نيرو در سال جاري خبر داد و گفت: امسال بيش از ? 40?هزار ميليارد ريال اعتبار، براي تكميل و توسعه طرحهاي زيربنايي اين وزارتخانه اختصاص يافته است.

وي، با تاكيد بر تسريع در اجراي طرحهاي مهار آب در كشور افزود: هم اكنون از ? 440?ميليارد مترمكعب آب جاري در كشور فقط ? 35?در صد آن مهار و كنترل مي شود.

مويد حسيني صدر، نماينده مردم خوي و چايپاره در مجلس شوراي اسلامي هم در اين بازديد بر ضرورت احداث سد غازان چاي بر روي رودخانه الند و جلوگيري ازخسارات ناشي ازسيل اين رودخانه تاكيد كرد و گفت: هر سال دراثر بارندگيهاي تند و ذوب شدن برف مناطق كوهستاني، سيل خسارت زيادي را به روستاهاي پايين دست رودخانه وارد مي كند.

نقي كريمي، مدير عامل شركت سهامي آب منطقه اي آذربايجان غربي نيز در اين بازديد نسبت به تسريع مطالعات سدغازان چاي و اجرايي شدن آن در آينده نزديك قول مساعد داد.

رودخانه الند دومين رود پر آب و جاري شهرستان خوي است كه از كوه هاي مرزي ايران و تركيه سرچشمه مي گيرد و پس از آبياري دشت خوي به رودخانه ارس مي ريزد.

در روزهاي گذشته به دنبال گرم شدن هوا و ذوب برفهاي مناطق كوهستاني، رودخانه الند خوي طغيان كرد و موجب جاري شدن سيل و خسارات صد در صدي به ? 100?هكتار از مزارع گندم، جو، آفتابگردان و كدوي روستاي امير بيگ و جاده هاي هفت روستاي بخش مركزي شد.

 ميزان خسارات وارده در جريان سيل اخير بيش از پنج ميليارد ريال برآورد شده است.

 

مديركل ساماندهي سازمانهاي مردم نهاد ستاد مبارزه با مواد مخدر كشور در خوي:

لايحه جامع سازمانهاي مردم نهاد به مجلس ارائه مي شود

 

مديركل ساماندهي سازمانهاي مردم نهاد ستاد مبارزه با مواد مخدر كشور گفت: لايحه جامع سازمانهاي مردم نهاد براي تصويب به مجلس ارائه مي شود.

به گزارش مهر ، صادق فتح الهي در جلسه كميته فرعي مبارزه با مواد مخدر استان كه در نخستين كانون ترك اعتياد الگويي كشور در خوي برگزار شد، افزود: پيش نويس لايحه در حال حاضر در كميسيون اجتماعي مجلس در دست بررسي است و به زودي براي تصويب به مجلس ارائه مي شود.

وي ادامه داد: با تصويب اين لايحه در مجلس تحول عظيمي در مبارزه با مواد مخدر و پيشگيري از آن در كشور ايجاد مي شود.

فتح الهي خاطرنشان كرد: با تصويب اين قانون فعاليت نهادهاي مردمي از جمله انجمن اوليا و مربيان، NGO، سازمانهاي دانشجويي و دانش آموزي و پايگاه هاي بسيج در عرصه مبارزه و پيشگيري  از مواد مخدر و اعتياد در جامعه  ساماندهي خواهد شد.

وي ادامه داد: در صورت تصويب، اين نخستين قانون جامع در زمينه فعاليتهاي ستاد مبارزه با مواد مخدر كشور خواهد بود كه در آن جايگاه و چگونگي فعاليت سازمانهاي مردم نهاد درعرصه هاي مبارزه با مواد مخدر مشخص شده است و از تداخل در امور پيشگيري از مواد مخدر و اعتياد در جامعه از سوي سازمانها و ادارات جلوگيري خواهد شد.

در اين جلسه فرماندارخوي نيز بر تكميل زيرساختهاي كانون ترك اعتياد الگويي اين شهرستان تاكيد و گفت: هم اكنون 600 نفر معتاد از سراسر كشور مراحل ترك اعتياد را در اين مركز سپري مي كنند و براي تكميل زيرساختهاي آن به 700 ميليون ريال  اعتبار نياز است.

ابراهيم محمدلو گفت: كانون ترك اعتياد الگوي شهرستان خوي  به خاطر روشها و شيوه هاي ترك اعتياد به كار گرفته شده و بالا بودن ميزان پايداري ترك اعتياد در آن از طرف ستاد مبارزه با مواد مخدر كشور به عنوان مركز الگويي در كشور معرفي شده است.

 

10ميليارد ريال اعتبار براي احداث دانشگاه دولتي خوي اختصاص يافت

 

نماينده مردم خوي در مجلس شوراي اسلامي گفت: 10 ميليارد ريال اعتبار براي احداث دانشگاه دولتي اين شهرستان اختصاص يافت.

مؤيد حسيني صدر در گفت وگو با ايسنا، با اعلام اين خبر افزود: آرزوي ديرينه مردم علم دوست خوي كه همانا رونق دانشگاهها است در آينده نزديك تحقق پيدا مي كند.

وي با بيان اينكه خوابگاه صد نفره دانشجويان پرستاري خوي به زودي احداث مي شود، اظهار كرد: در تلاشيم با تبديل دانشكده علوم قرآني به دانشگاه علوم قرآني شهرستان خوي را به گذشتة طلايي خود كه همان توسعه فرهنگ علم و دانش مي باشد، برسانيم.

حسيني صدر اعلام كرد: در راه تحقق اهداف نظام اسلامي و توسعة متوازن اين شهرستان با همكاري مردم فهيم و فرهنگ دوست خوي از هيچ تلاشي فروگذار نمي شود.
نوشته شده در دوشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

 

شوراي شهر از اعتراضات فرمانداري رنج مي برد

چند ماهي است روند اعتراضات فرمانداري به مصوبات شوراي شهر افزايش يافته و اين امر اعضاي شورا را رنج مي‌دهد چرا كه اجرايي شدن برخي مصوبات اين شورا عملاً غير ممكن مي شود.

در جلسه شوراي شهر يكي از اعضا پيشنهاد داد به منظور ايجاد تعامل بيشتر با فرمانداري، هر چه سريعتر جلسه اي ويژه با فرماندار برگزار گردد. البته اين جلسه مدتهاست كه قرار است برگزار شود اما از برگزاري آن هنوز خبري نيست! گفته مي شود براي بررسي مصوبات شوراي هر شهري كميته اي ويژه در فرمانداريها تشكيل شده است و به قول يكي از اعضا، سختگيري اين كميته در خوي بيش از ساير شهرهاست.

به هر حال، از يك طرف بايد اعضاي شوراي شهر به مصوبات خود شكل قانوني بيشتري بدهند و از طرف ديگر فرمانداري نيز با سعه صدربيشتر نسبت به مصوبات نظر داشته باشد چرا كه ارجاع اختلافات شورا و فرمانداري به مركز استان به نفع شهر وبيا هيچ كدام از طرفين نيست.

 

كريم نژاد: آبروي شورا و شهرداري به خطر افتاده است

يك عضو شوراي شهر نسبت به تاخيرات صورت گرفته در راه اندازي پايانه مسافربري خوي اعتراض كرد و گفت: اين پروژه قرار بود در دهه فجر سال گذشته افتتاح شود كه به نهم ارديبهشت موكول شد اما در روز فوق نيز بهره برداري از آن صورت نگرفت و اين تاخيرات صورت  گرفته آبروي شورا و شهرداري را در مقابل مردم به خطر انداخته است.

كريم نژاد گفت: عدم بهره برداري از ترمينال خوي براي ما جاي سوال است ،چرابايد چند شركت تعاوني مسافربري به خاطر منافع شخصي خود اين همه سرمايه گذاري و كاركردها را زير سوال ببرند.

وي افزود: مشكلات سر راه بايد به نوعي مديريت شوند چرا كه ترمينال با پول مردم ساخته شده است و راكد ماندن آن براي بيت المال هزينه تحميل مي كند.

شهردار خوي به دفاع پرداخت و گفت:  عملي كردن هر تصميمي در مورد ترمينال، منوط به موافقت مدير كل پايانه هاي استان است و در اين راستا مقرر شده است جناب آقاي فرماندار يك جلسه‌ي هماهنگي با ايشان ترتيب دهند.

كربلاي خليلي افزود: براي نظافت و انتظامات ترمينال 30 نفر نيرو لازم است و الان هر تعاوني مسافربري هزينه هاي آب، برق و حقوق و مزاياي حداقل 3 نفر را پرداخت مي‌كند، با نقل مكان به ترمينال جديد با اينكه تمام اين هزينه‌هاي تعاوني ها قطع مي‌شود اما حتي راضي نيستند  نصف اين هزينه ها را هم پرداخت كنند.

وي گفت: ما راضي هستيم براي 3 يا 4 سال امورات كل ترمينال را به اينها واگذار كنيم و حتي حاضريم هر ماه مقداري هم به آنها يارانه پرداخت كنيم. . .

 به نظر مي رسد شورا و شهرداري از ابزاري قوي براي كشاندن پنج تعاوني مسافربري به ترمينال جديد، برخوردار نيست. واقعاً اگر اين مشكل در خوي حل نمي شود بهتر است مسئولين رده بالاي استاني را در جريان بگذارند تا به نحوي حل گردد . البته به نظر مي رسد حمايت مدير كل پايانه هاي استان از تعاوني هاي مسافربري  خوي نيز بر مشكلات اين امر افزوده است.

10 اتوبوس جديد به ناوگان اتوبوسراني خوي افزوده شد

10 دستگاه اتوبوس جديد به ناوگان اتوبوسراين خوي افزوده شد و قرار است در مسيرهاي زير به خدماترساني مشغول شوند:

 3 دستگاه اتوبوس در مسير خيابان شريعتي، بلوار22 بهمن و بلوار شمس تبريزي

2دستگاه اتوبوس در مسير شهرك صنعتي

2 دستگاه اتوبوس در مسيرخوي ـ  فيرورق

سه دستگاه اتوبوس به تفكيك در مسيرهاي  ايواوغلي ، ديزجديز و وار

 

تقدير رييس جمهور از عزيز زينالي

رييس شوراي شهر خوي كه مسئوليت اتحاديه قاليبافان خوي را نيز بر عهده دارد، هفته گذشته با حضور در تهران  از رييس جمهور لوح تقديردريافت كرد. چرا كه اتحاديه قاليبافان خوي موفق به كسب عنوان مقام اول استاني و سوم كشوري شده بود ورييس جمهور در دومين اجلاس سراسري اصناف كشور با اهداي لوح تقدير از اتحاديه هاي صنفي نمونه كشوري تجليل به عمل آورد.

نوشته شده در دوشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

 

تمهيدات انتخاباتي در آذربايجان غربي

 بيش از يك هزار و 800 صندوق ، براي جمع آوري آراي مردم آذربايجان غربي  در انتخابات رياست جمهوري در نظر گرفته شده است .

مدير كل سياسي و انتخابات استانداري آذربايجان غربي در جلسه  ستادانتخابات استان گفت: در انتخابات دهم رياست جمهوري هزار و 805 صندوق  شامل 766 صندوق شهري و هزار و 39 صندوق روستايي آراء مردم را جمع آوري خواهند كرد .

نيكبخت افزود : از مجموع صندوق هاي راي در استان هزار و 15 صندوق ثابت و 790 صندوق سيار خواهند بود .

وي گفت : در روند اجراي انتخابات رياست جمهوري در استان 27 هزارو 500 نفر عوامل اجرايي و هشت هزار و500 نفر عوامل نظارتي و بازرسي فعاليت خواهند كرد.

مدير كل سياسي و انتخابات  استانداري همچنين گفت : در اين انتخابات دو هزار و 70 كاربر رايانه نيز در امور مربوط به رايانه انتخابات فعاليت خواهند كرد.

 

انتخاب دهم در شبكه استاني سيما

انتخاب دهم عنوان ويژه برنامه اي است كه به مناسبت دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري از شبكه استاني سيماي مركز به مدت 40 دقيقه پخش مي شود. اين برنامه سعي دارد تا با دعوت از مسئولان، كارشناسان و صاحب نظران حوزه و دانشگاه مباحث پيراموني انتخابات نظير حضور گسترده مردم در انتخابات ، رقابت هاي انتخاباتي و نقش مردم در انتخابات را مورد بررسي قرار دهد.

از اهداف اين برنامه ارتقاي حساسيت و تبيين حضور گسترده مردم در صحنه انتخابات ، ترسيم نتايج حضور مردم در دفع توطئه ها و كاهش تهديدها، تبيين انديشه امام و مقام معظم رهبري در زمينه نقش و جايگاه ويژه مردم در عرصه هاي انتخاباتي است.

 

دست اندركاران ستاد انتخابات در دوره‌هاي آموزشي شركت مي كنند

رييس كميته آموزشي و حقوقي ستاد انتخابات آذربايجان غربي گفت: اين كميته با ساماندهي كميته آموزشي شهرستان ها براي انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري، 14 هزار و 500 نفر از عوامل اجرايي انتخابات را تحت پوشش برنامه هاي آموزشي قرار مي دهد.

محسن مددي در گفتگو با سايت خبري استانداري آذربايجان غربي افزود: در يك ماهه آينده 180 هزار نفر ساعت از اعضاي اجرايي ستاد انتخابات استان شامل رايانه كاران، اعضا، نمايندگان فرمانداري ها، بخشداران و مسئولان كميته اجرايي و اعضاي هيات هاي اجرايي در دوره هاي آموزشي شركت خواهند كرد.

به گفته وي كميته هاي آموزش شهرستان ها براي انطباق برنامه هاي اعلامي ستاد استاني برنامه هاي آموزشي را بررسي و گزارش ناظرين ستاد را ارزيابي خواهند كرد.

 

از ستاد دكتر احمدي نژاد چه خبر؟

  خبرنگار "آينده" گزارش داد، همزمان با ثبت نام رسمي دكتر احمدي نژاد در انتخابات رياست جمهوري هم اكنون چندين ستاد به صورت مستقل تشكيل شده كه تحت اشراف يك ستاد مركزي هماهنگي فعاليتهاي خود را آغاز كرده اند كه گفته مي شود تعداد آنها به 10 ستاد مي رسد.

بنابراين گزارش، ستاد مركزي مذكور تحت مديريت مهندس مجتبي ثمره هاشمي فعاليت مي كند كه چندي پيش با استعفاي خود از مشاورت رئيس جمهور، عملاً هدايت اين ستاد را برعهده گرفت.

در ميان ستادهاي مستقل مذكور نام هايي چون جوانان حامي دولت اسلامي، رايحه خوش خدمت، امتداد مهر و ياران خورشيد به چشم مي خورد و اين درحالي است كه برخي نزديكان رئيس جمهور چندي پيش تأكيد كرده بودند، در انتخابات آتي ستاد انتخاباتي نخواهد داشت.

 اخيراً هم مهدي احمدي نژاد (فرزند رئيس جمهور) با همكاري رضا مشايي(فرزند رئيس سازمان ميراث فرهنگي) ستاد "امتداد مهر" را با هدف تبليغات انتخاباتي راه اندازي كرده اند.

شاخه جوانان اين ستاد نيز با عنوان "ياران خورشيد" فعاليت خود را از چندي پيش در استان تهران آغاز كرده است.

گفته مي شود » م.ط « مسئول مالي و پشتيباني "ياران خورشيد" با كمك برخي از سرمايه داران و مالكان زمين، مكان هايي را براي فعاليت ستادهاي انتخاباتي در اختيار مسئولان اين ستاد قرار داده است.

 

نوشته شده در دوشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

قرباني در گردهمايي دهياران استان در خوي :

آب روستايي نبايد فداي طرحهاي هادي شود

 

استاندار آذربايجان غربي گفت: دهياري ها بايد قبل از اجراي طرح هاي عمراني و هادي مشكلات تامين آب آشياميدني روستائيان را برطرف كنند.

به گزارش مهر، رحيم قرباني در گردهمايي دهياران استان در خوي افزود: در سال 86 كل اعتبارات اختصاص يافته براي تامين آب روستايي دو ميليارد ريال بود كه اين ميزان در سال جاري به بالاي 32ميليارد ريال رسيده است.

وي آبرساني به روستاها را از اولويتهاي كاري دولت در سالهاي اخير دانست و افزود: طي چند سال اخير اعتبارات حوزه آب استان 16 برابر شده است و هم اكنون 73 درصد روستاهاي استان از امكانات آب آشاميدني سالم برخوردارند كه با آبرساني به 250 روستا ذر سال جاري اين ميزان به 78 درصد مي رسد.

قرباني دهياريها را كانون عملياتي برنامه ريزيهاي كلان كشوري دانست و اظهارداشت: دهياران در واقعي ترين سطح خدمات رساني به مردم قرار گرفته اند.

وي با بيان اينكه توجه به روستاها بايد در اولويت تمامي امور قرار گيرد، خاطرنشان كرد: دغدغه اكثر مسئولان در 30 سال گذشته همواره در خصوص توجه و رسيدگي به امور روستاها بوده است و در اين ميان دهياريها مي توانند همانند بازواني محكم و پرتلاش در جهت عملياتي كردن برنامه ريزيها و رفع دغدغه هاي موجود گام بردارند.

وي همچنين با اعلام اينكه دغدغه رفع مشكلات به تنهايي پاسخگوي نياز روستاها نيست، تصريح كرد: اگر مناسبات اجتماعي و اقتصادي طوري تنظيم شود تا اقدامات ما را در روستاها تحت الشعاع قرار گيرد نتيجه آن، اقمار و متروپل شدمان خواهد بود.

استاندار آذربايجان غربي با بيان اينكه در تخصيص اعتبارات وامتيازات روستاها بايد در اولويت قرار گيرند، گفت: دولت با بيمه بازنشستگي، درماني، حوادث و محصولات در راستاي تامين برخي از نيازهاي روستاييان گام برداشته است اما اين امور كافي و پاسخگو نيست و در خصوص حوادث غيرمترقبه و نوسازي منازل روستايي نيز بايد كارهاي اساسي صورت گيرد.

قرباني از تكميل سرمايه گذاري ها در چند خوشه صنعتي در استان خبر داد و گفت: تا 50 سال آينده ديگر استان نيازي به سرمايه گذاري در زمينه هايي چون سيمان، فولاد و صنايع غذايي ندارد و هم اكنون در حال تبديل شدن به يك پايانه بزرگ صادراتي است.

وي در ادامه با اشاره به وضعيت گمركات و راه هاي ارتباطي با كشور هاي همجوار نيز اظهار داشت: با وضعيت موجود و تصويب مناطق آزاد و تجاري، صنعتي و اقتصادي در استان و با توجه به وجود تنها خط ريلي مواصلاتي ايران به تركيه و از آنجا به اروپا در آينده اي نزديك به راحتي مي توانيم عضو اتحاديه اقتصادي اطراف درياي سياه شويم.

قرباني ادامه داد: در آينده اي نزديك از ميانگذر درياچه اروميه تا صحراي سينا پيش خواهيم رفت و اين امر تاثيري بسيار تعيين كننده در رشد و شكوفايي اقتصادي كشور خواهد داشت.

وي گسترش آموزش عالي در استان را همگام با توسعه صنعتي دانست و افزود: دانشگاه صنعتي اروميه، دانشگاه بين المللي امام خميني در سه پرديس در شهر هاي مهاباد، ماكو و مياندوآب و دانشگاه بين المللي شمالغرب كشور در اروميه همگام با رشد صنايع و شهرك هاي صنعتي در حال تاسبس هستند و در سفر اخير هيات دولت در دور دوم سفر به استان امتياز تاسيس دانشگاه بين المللي علوم پزشكي در استان نيز تصويب شد.

قرباني توسعه همه جانبه آموزش عالي در استان را پاسخگويي به نيازهاي منطقه ذكر كرد و تصريح كرد: بايد با انجام مهندسي معكوس و شناسايي هويت و فرهنگ شيعي و شناخت ايده هاي جديد، آينده استان را رقم بزنيم.

 

فرماندارخوي درهمايش دهياران‌استان:

تغييركاربريها ونامتوازن ‌بودن تخصيص ‌اعتبارات ازجمله‌ مشكلات دهياريهاست

 

فرماندار خوي گفت: 12 هزار دانشجو در 10 مركز آموزش عالي شهرستان خوي كه بزرگترين آنها دانشگاه آزاد اسلامي است، مشغول به تحصيل هستند.

به گزارش ايسنا، ابراهيم محمدلويي در همايش دهياران شمال استان افزود: از سال 84 تاكنون 61 پروژه مهم دولتي در بخش عمران روستايي اجرا شده كه اين علاوه بر پروژه هاي اجرايي توسط دهياران است.

 محمدلو خاطرنشان كرد: در سال 88 پروژه هاي خوبي به مرحله اجرا در خواهند آمد كه از جمله آنها مسير ريلي وصل كننده ايران به اروپا از قطور خوي، بهبود وضعيت ارتباطي و جاده‌هاي مواصلاتي قرار گرفته در جاده ابريشم است.

وي با اشاره به وضعيت كشاورزي شهرستان خوي افزود: اين شهرستان به دليل شرايط اقليمي و جغرافيايي مناسب در بخش كشاورزي فعاليت عمده اي دارد و در بعضي از محصولات كشاورزي رتبه هاي برتر كشوري را از جمله در عسل، تخمه آفتابگردان و تخمه كدو دارا است.

فرماندار خوي با اشاره به مشكلات دهياران در توسعه روستاها افزود: اجرا نشدن طرح هادي به طور كامل مثل مسيرگشايي نكردن، احداث نشدن مسكن روستايي، مشكلات تغيير كاربريها و نامتوازن بودن تخصيص اعتبار به دهياريها از جمله مشكلات است كه توجه مسوولان را مي طلبد.

وي با تاكيد بر كاهش بيكاري در اين شهرستان توسط دولت عنوان كرد: هم اكنون نرخ بيكاري در خوي 8/3 درصد است كه اين ميزان از نرخ بيكاري استان با 8/9 درصد پائين تر است.

در اين همايش رئيس جهاد كشاورزي آذربايجان غربي با بيان اين كه اعتبارات خوبي امسال به بخش كشاورزي اختصاص يافته است افزود: امسال بيش از 500 ميليارد تومان به اين بخش در دولت نهم تخصيص داده شده است كه تحول خوبي را در اين زمينه شاهد خواهيم بود.

وي عنوان كرد: امسال بيش از 64 ميليارد تومان به بخش آب و خاك در استان اعتبار اختصاص داديم كه ما در بخش آب بيش از 265 هزار هكتار را زيرپوشش خواهيم برد و تحول بزرگي در زيرساختها انجام مي گيرد.

وي خاطرنشان كرد: راندمان آب در سطح 39درصد است كه اين نسبت در استان 42 درصد رسيده است.

دكتر دهقان، معاون دانشگاه علوم پزشكي و خدمات درماني آذربايجان غربي نيز در سخنان خود در اين همايش عنوان كرد: ما بايد در زمينه شاخصهاي اميد به زندگي كه يكي از شاخصه هاي توسعه هر كشوري است به چند مسأله توجه كنيم كه از جمله آن در توزيع عادلانه بهداشت در جامعه، رضايتمندي مردم از فعاليتهاي بهداشتي صورت گرفته و همچنين پايدار بودن اين شاخصها است.

وي در خاتمه عنوان كرد: ما يكسري انتظارات از دهياران داريم كه مشاركت دهياريها مهمترين آنها است.

 

 

 

امام جمعه خوي در همايش دهياران استان در خوي:

با نبودروحاني‌در روستاها ساختارهاي‌ديني‌جامعه‌روستايي درحال‌ازبين‌رفتن است

 

امام جمعه خوي از تردد زياد مسوولان به مركز استان انتقاد كرد.

به گزارش ايسنا، حجت الاسلام سيدرضي شكوري در همايش دهياران آذربايجان غربي با بيان مطلب فوق افزود: در سال جاري كه از سوي مقام معظم رهبري به عنوان سال اصلاح الگوي مصرف نامگذاري شده است، نبايد وقت باارزش يك مسوول در تردد بين شهرها صرف شود.

وي ادامه داد: مسوولين شهرستاني همواره بايد در خدمت مردم بوده و وقت آنها در دفاتر، ادارات و در امر رسيدگي به مشكلات و مسائل مردم صرف شود.

شكوري خاطرنشان كرد: مديران استاني نيز بايد براي برقراري ارتباط و انجام مكاتبات اداري از طريق اينترنت و وب سايتهاي في مابين اقدام كنند.

 امام جمعه خوي در ادامه با انتقاد از نبود مبلغان ديني در روستاهاي استان افزود: متاسفانه با نبود طلاب، روحانيون و مبلغان ديني در روستاها ساختارهاي ديني و فرهنگي جامعه روستايي درحال ازبين رفتن است.

وي ادامه داد: مسوولين و مديران استان بايد در اين زمينه فعاليت گسترده‌اي داشته باشند چراكه اين امر باعث توسعه فرهنگي روستاها مي شود.

شكوري اظهار داشت: هنوز با گذشت 30 سال از انقلاب اسلامي قدرت تشخيص در روستاها به وجود نيامده است و بايد با برنامه ريزيهاي درست و مدون تلاش شود تا بينش سياسي و فرهنگي روستاييان ارتقا يابد.

وي عنوان كرد: از جمله مشكلات در روستاها كمبود روحاني در روستاها و پائين بودن سطح سواد است كه اگر كسي اين مشكل را نبيند مثل اين است كه آفتاب را نمي بيند و بايد در روستاها مدارس و حتي آموزش عالي را ايجاد كنيم.

وي افزود: مهاجرت از روستاها به شهرها و اين مشكلات نياز به همايش دارد تا در اين زمينه به يك هم انديشي مناسب دست يابيم.

وي در خاتمه با اشاره به انتخابات عنوان كرد: طبق فرموده ي امام (ره) انتخابات يك امتحان بزرگ است كه مومنين را از منافقين جدا مي كند و ما بايد به اين فرمايش امام توجه ويژه اي داشته باشيم.

 

 

دارياني در همايش دهياران استان در خوي:

تمام روستاهاي آذربايجان غربي بايد مدير اجرايي داشته باشند

 

تمام روستاهاي آذربايجان غربي بايد مدير اجرايي داشته باشند

 محمدباقر دارياني در همايش دهياران آذربايجان غربي در خوي با بيان اين مطلب افزود: مديريت روستايي از مسائل تعيين كننده در توسعه روستاها ست كه در اين راستا تعداد دهياريهاي استان از 350 مورد در سال 84 به هزار و 12 دهياري رسيده است. 

به گزارش خبرنگار مهر در خوي،وي با اشاره به راه‌اندازي دفتر امور روستايي در استانداري ها افزود: اين دفتر با رويكرد توجه به همه بخش ها در توسعه، به عنوان هماهنگ كننده و راهبر ايفاي نقش مي كند تا منجر به تغييرات اساسي در شاخص هاي توسعه شود.

وي در ادامه توجه به رفاه، معيشت و اشتغال روستاييان را مورد تاكيد قرار داد و گفت: تقويت كشاورزي و دامپروري در روستاييان به عنوان قشر مولد در طول تصدي گري دولت نهم بيش از پيش مورد توجه قرار گرفته است.

معاون امور عمراني  با اعلام اينكه امسال 332 ميليارد تومان براي بخش آب اختصاص يافته است، يادآور شد: در سه سال اول برنامه چهارم توسعه نيز 350 ميليارد تومان به بخش آب استان تزريق شده است، در حالي كه در طول برنامه اول، دوم و سوم توسعه اعتبارات بخش آب 254 ميليارد تومان بود.

دارياني در ادامه با تاكيد بر ضرورت توجه به مسائل فرهنگي به منظور توسعه هر منطقه خاطرنشان كرد: دفتر امور روستايي استانداري آذربايجان غربي با حوزه هاي علميه تفاهم نامه اي براي استفاده از ظرفيت روحانيان در روستاها منعقد كند، چرا كه حضور روحانيان در روستاها در پيشبرد اهداف نظام موثر است.

مديركل راه و ترابري آذربايجان غربي هم در اين همايش با بيان اينكه امسال در 100 روستاي آذربايجان غربي طرح دهياران راهدار اجرا مي شود، گفت: اين طرح با هدف بهره گيري مطلوب از توان نظارتي و اجرايي دهياران در قالب طرح آزمايشي بزودي در يكصد روستاي استان اجرا مي شود.

شهرام آدم نژاد با تاكيد بر اهميت نگهداري مطلوب از زيرساختهاي ارتباطي و جلوگيري از تخريب راههاي استان افزود: در اين طرح دهياران به عنوان راهدار مسئوليت نظارت و مراقبت از راههاي ارتباطي 25 روستا را برعهده خواهند داشت.

وي از آغاز طرح بهسازي 461 كيلومتر راه روستايي در استان خبر داد و گفت: با اجراي طرح لبيك راه ارتباطي 165 روستاي استان در مدت چهار ماه بهسازي و آسفالت شده و بيش از 8 هزار و 500 خانوار روستايي از خدمات آن بهره مند خواهند شد.

مديركل بنياد مسكن انقلاب اسلامي آذربايجان غربي نيز در اين همايش اظهار داشت: امسال براي افزايش بهره مندي خانوارهاي روستايي از خدمات طرح هادي، عمليات به‌سازي كالبد روستايي در 200 روستاي استان اجرا مي‌شود.

ايوب عزيزي با بيان اينكه براي اجراي اين طرح 200 ميليارد ريال اختصاص داده شده است، اضافه كرد: تعيين كاربري اراضي و اماكن روستايي، اصلاح شبكه معابر و مبلمان روستا از ويژگيهاي طرح هادي است.

وي همچنين در ادامه سخنان خود به صدور اسناد مالكيتي براي بيش از 50 درصد اماكن روستايي در استان اشاره كرد و گفت: تا كنون براي 102 هزار واحد مسكوني روستايي در آذربايجان غربي سند مالكيتي صادر شده است.

از مجموع 7 هزار و 500 كيلومتر راه روستايي آذربايجان‌غربي دو هزار و 100 كيلومتر آسفالته است.

 

نماينده تهران در جمع دانشجويان خوي:

تحريف معيارهاي انقلاب اسلامي حربه ي جديد استكبار و عوامل داخلي اش مي باشد

 

استكبار جهاني با تحريف معيارهاي انقلاب اسلامي مي خواهد ملت بزرگ ايران را به سازشكاري بكشاند.

دكتر مهدي كوچك زاده با اعلام اين مطلب افزود: چون دشمنان ما از انواع توطئه ها براي شكست مردم بهره نگرفتند. تلاش كردند معيارهاي مردم را عوض نمايند و انقلاب مخملي راه بيندازند.

اين نمانيده مجلس شوراي اسلامي كه به دعوت بسيج دانشجويي شهرستان خوي در همايش يك روزه جريان شناسي انتخاب دهم در اين شهرستان حضور يافته بود، گفت:  راه امام معيار و الگوي همه آنهايي بود كه انقلاب كردند، در جنگ حضور يافتند و شهيد شدند و مجروح شدند، اما دست از آرمانهايشان برنداشتند.

وي با اشاره به انتخابات رياست جمهوري گفت: براي انتخاب رئيس جمهور ما بايد معيار داشته باشيم، معيار ما ارزشهاي امام راحل و رهبر فرزانه مان است.

كوچك زاده به سخنان برخي از كانديداها پرداخت و افزود: آنهايي كه دم از سازش مي زنند و خود را طرفدار امام مي خوانند، بايد بدانند كه در مكتب امام، سازش با استكبار معنايي ندارد و اين ملت براي ارزان شدن گوجه فرنگي انقلاب نكرده است، براي استقرار ارزش هاي اسلامي انقلاب كرده است.

وي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: آقاياني كه در روزنامه هاي خود تيتر مي زنند: اعدام كودكان را متوقف كنيد، چرا با آبروي اسلام بازي مي كنند، مگر چند كودك در اين نظام اعدام شده است كه اين همه داد و قال راه مي اندازند.

كوچك زاده با شجاعانه خواندن مواضع رئيس جمهور تصريح نمود: ايستادگي در مقابل استكبار و امريكا و اسرائيل، موجب سرفرازي و سربلندي ملت مي گردد.

 

استاندار آذربايجان غربي در جمع دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي واحد خوي

 

وحدت ، همدلي و هوشمندي محور توسعه در آذربايجان غربي است و استان آذربايجان غربي در سايه اين اصل به پيشرفتهاي چشمگيري در بخشهاي مختلف دست يافته است .

به گزارش واحد خبر، استاندار آذربايجان غربي در سفر به شهرستان خوي در جمع دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي اين شهرستان ، با اشاره به پيشرفتهاي استان در زمينه هاي مختلف ازجمله بخش صنعت درسالهاي اخيرافزود : ساخت4كارخانه وخودكفايي در توليد  سيمان ، كسب مقام برتر در بخش صنايع غذايي و از همه مهمتر ارتقاء صنعتي استان از رتبه 19 به 10  نشانگر عزم و اراده  مردم ومسئولان اين استان براي رسيدن به ظرفيت هاي اصلي آن است .

دكتر رحيم قرباني سپس با اشاره به حركت هاي علمي مفيدوتوليدعلم دراستان درچندسال‌اخيراضافه كرد: افزايش دانشجوهاي دانشگاههاي استان از 43 هزار دانشجو به 120 هزاردانشجويان درسالهاي اخير وتوسعه فضاهاي دانشگاهي شتاب علمي مطلوبي را در استان بوجود آورده است .

وي همچنين از آغاز احداث دانشگاه بين المللي شمال غرب كشور در زميني به مساحت 70 هكتار در اروميه خبر داد و افزود :  احداث  دو دانشگاه بين المللي در ماكو و مياندواب و احداث دانشكده فني در خوي در سال جاري  از گامهاي مهم  ديگر براي توسعه علمي در استان محسوب مي شود .

در پايان اين مراسم با اهداء لوح و هديه از تلاش ها و خدمات  دكتر رحيم قرباني استاندار آذربايجان غربي در عرصه علم و فرهنگ قدرداني شد . 
نوشته شده در دوشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

 

ديزجديز و قطور صاحب مجتمع فرهنگي، هنري مي‌شوند

به گزارش پايگاه اطلاع رسانى دولت، هيئت وزيران در جلسه اى كه در مركز آذربايجان غربى تشكيل شده بود، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى را مكلف كرده است اقدام لازم را براى احداث و تجهيز مجتمع فرهنگى ـ هنرى (شامل كتابخانه) در نوشين شهر (اروميه)، نالوس (اشنويه)، سيمينه (بوكان)، گردكشانه (پيرانشهر)، آواجيق (چالدران )، ديزج (خوي)، قطور (خوي)، محمودآباد (شاهين دژ)، ربط (سردشت)، ميرآباد (سردشت) و ماكو با مشاركت استان به نسبت مساوى در سال هاى 1388 و 1389 انجام دهد.

اين مصوبه از سوى دكتر پرويز داودى، معاون اول رئيس جمهوري براى اجرا ابلاغ شده است.

 

ساختمان فرمانداري خوي افتتاح شد

با حضور استاندار آذربايجان غربي ساختمان فرمانداري خوي افتتاح شد. اين ساختمان در دو هزار و يكصد متر مربع  زيربنا و در سه طبقه  احداث گرديده كه شامل قسمتهاي مختلف اداري ، سامانه خدمت  رساني و ميهمانسرا است و براي ساخت آن هشت  ميليارد ريال  اعتبار هزينه شده است . با حضور دكتر قرباني همچنين  بهره برداري از شعبه جديد صندوق  مهر امام رضا (ع) خوي نيز  آغاز شد. اين شعبه در مكان استيجاري و براي خدمات دهي به زوج هاي جوان  داير شده است .

 

يادواره سردار شهيد ناصر صفرزاده در شهرستان خوي برگزار شد

يادواره سردار شهيد ناصر صفرزاده و 280 شهيد فصل بهار شهرستان خوي در مسجد امام خميني (ره) اين شهرستان برگزار شد. سردار شهيد ناصر صفرزاده يكي از شهداي شاخص شهرستان خوي و فرمانده جنگ هاي نامنظم سپاه بود و در اين راستا اداره كل حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس اين استان با هدف بزرگداشت و تجليل از مقام والاي اين شهيد يادواره مذكور را برگزار كرد. اين يادواره در مسجد امام خميني(ره) شهرستان خوي و با حضور چشمگير خانواده هاي شهدا، جانبازان و ايثارگران و اقشار مختلف مردم اين شهرستان برگزار شد. در اين مراسم سبحاني فر از همرزمان سردار شهيد ناصر صفرزاده به سخنراني پرداخت و حاضران در اين مراسم را با روش زندگي و خصوصيات اخلاقي او آشنا كرد.

 

راه اندازي هشت رشته تحصيلي جديد در دانشگاه آزاد خوي

 هشت رشته تحصيلي جديد در دانشگاه آزاد اسلامي واحد خوي راه اندازي شد. به گزارش "ايسكانيوز"، شوراي گسترش آموزش عالي وزارت علوم تحقيقات و فن آوري با پذيرش دانشجو در رشته هاي شيمي كاربردي، رياضي كاربردي و پرستاري براي مقطع كارشناسي پيوسته و تكنولوژي مهندس معماري،آموزش رياضي براي مقطع كارشناسي ناپيوسته و امور اداري، نقشه كشي معماري ـ معماري و تربيت بدني در مقطع كارداني پيوسته براي دانشگاه آزاد اسلامي واحد خوي موفقت كرد.

محمدرضا اصغري رييس دانشگاه آزاد اسلامي واحد خوي گفت: با توجه به تلاش ها و پيگيري هاي انجام يافته انشاء الله در آينده نزديك رشته هاي جديد براي مقاطع كارشناسي ارشد كه مراحل خود را طي مي كند به اطلاع اساتيد، دانشجويان و جامعه فرهيخته شهرستان خوي اعلام خواهد شد.

 

توزيع آش نذري به مناسبت ايام فاطميه

خبرنگار واحد خبر گزارش داد: به مناسبت فرارسيدن ايام فاطميه ، ايام شهادت حضرت فاطمه زهرا ( س ) جمعي از خيرين و دوستداران اهل بيت عليهم السلام در مسجد مطلب خان خوي اقدام به پخش آش نذري مي‌كنند. در اين اقدام خدا پسندانه و خير خواهانه روزانه بيش از دو هزار نفر از عزاداران آن بانوي بزرگ اسلام با آش نذري پذيرايي مي شوند. اين حركت خداپسندانه و نيكوكارانه تا پايان ايام فاطميه ادامه خواهد داشت.

سخنراني عضو هيات علمي دانشگاه آزاد خوي در كنفرانس مسائل آموزش زبان در انگلستان

 مقاله علمي پژوهشي دكتر علي باستانفر عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد خوي در چهل و سومين كنفرانس مسائل آموزش زبان انگليسي كه از 31 مارس الي 4 آوريل در شهر كارديف انگلستان برگزار شد پذيرفته و به صورت سخنراني ارائه گرديد.

 باستانفر در ارائه گزارش سفر علمي خود اظهار داشت: در اين كنفرانس بيش از 1500 نفر از اساتيد ، محققان و دست اندركاران مسائل آموزش زبان انگليسي از سراسر دنيا حضور داشتند. شايان ذكر است پيش از اين مقاله هاي ديگري از اين استاد در ساير كشورهاي اروپايي و آسيايي ارائه گرديده بود.

 

جشن تكليف دانش آموزان دختر خوي برگزار شد

با حضور  اين شهرستان برگزار شد .

جشن تكليف دانش آموزان دختر شهرستان خوي در حسينيه امام جمعه و با حضور  امام جمعه و فرماندار ويژه شهرستان خوي و جمعي از اوليا و مربيان و دانش آموزان مكلف برگزار گرديد.  به گزارش روابط عمومي فرمانداري خوي ؛ در اين مراسم،معاون استاندار و فرماندار ويژه شهرستان خوي گفت: اوليا موظفند به تعليم انجام فرايض و يادآوري تكليف آنها بپردازند و وظيفه فرزندان نيز استفاده از اين ظرفيت ها جهت رشد و تعالي مي باشد .

گفتني است، در پايان اين مراسم فرماندار شهرستان خوي به هريك از دانش آموزان شركت كننده در جشن هدايايي به رسم يادبود تقديم كرد.

 

تنديس هاي خوي رنگ آميزي مي شود

مسئول واحد زيباسازي شهرداري خوي از رنگ آميزي تنديس ها، جدولها و ديوارهاي شهر خبر داد. سيدرضا سالاري گفت: رنگ آميزي تنديس هاي سيب، دولفين، بسيجي، شهيد فهميده و سرداران باهزينه اي بالغ بر 21 ميليون ريال رنگ آميزي مي شود.

وي افزود: جداول و ديوارهاي شهري نيز با هزينه اي بالغ بر 20 ميليون ريال رنگ آميزي خواهد شد.

سالاري تصريح كرد: اتمام عمليات رنگ آميزي تنديس ها، جداول و ديوارهاي شهري اواسط تيرماه خواهد بود.

 

ارائه 21 مقاله در همايش بازشناسي تاريخ خوي

 رييس هيات مديره مجمع خوييهاي مقيم تهران از ارائه21 مقاله در همايش ملي بازشناسي تاريخ شهرهاي ايران ـ خوي خبر داد. دكتر طه مرقاتي در گفتگو با سايت اطلاع رساني شهرداري خوي افزود: 12 مقاله در تهران و نه مقاله در شهر خوي ارائه خواهد شد.

وي افزود: دكتر جليل مسگر نژاد، دكتر حميد سفيدگر شهانقي، محمدعلي بهمني قاجار ، دكتر سيد حسن شهرستاني، دكتر محمد تقي امامي خويي، مسعود عرفانيان، محمد بهمني قاجار، نقي دادرسي، دكتر ژاله آموزگار، ابوالفضل مرادي، حجت الاسلام والمسلمين علي صدرايي خويي و ابراهيم محمدلو در تهران مقاله ارائه مي كنند.

مرقاتي تصريح كرد: دكتر محمدقلي دقيقي، دكتر حسين احمدي، رحيم نيكبخت ميركوهي، فيروز منصوري، حجت الاسلام والمسلمين سيدرضي شكوري، دكتر رحيم قرباني ، زهرا عاشرزاده، سيدعزيز جعفرزاده چهراقي، فريدون دهقاني در خوي ارائه مقاله خواهند داشت.

وي با بيان اينكه اين همايش به همت موسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران و با همكاري مجمع خوئي هاي مقيم استان تهران برگزار خواهد شد، تصريح كرد: سعي بر اين بوده كه آن بخش از زواياي تاريخي خوي كه تا به حال كمتر بدان پرداخته شده و ناشناخته مانده است، شناسانده شود.

شايان ذكر است همايش ملي بازشناسي تاريخ شهرهاي ايران ـ خوي طي روزهاي 27 و 30 ارديبهشت در تهران و خوي برگزار خواهد شد.

 

 بيش از سه تن پيه غير بهداشتي معدوم شد

3هزار و 120كليوگرم پيه غير بهداشتي كه توسط گمرك خوي كشف و ضبط شده بود، از سوي كارشناسان بهداشت عمومي شبكه دامپزشكي خوي غير بهداشتي شناخته شد و با حضور نمايندگاني از فرمانداري، دادستاني، نيرو انتظامي، بازرگاني، گمرك، سازمان جمع آوري و فروش اموال تمليكي معدوم شد. اين محموله كه در شرايط غير بهداشتي بدون بسته بندي مناسب و تاريخ مصرف و به صورت فله اي در گوني هاي پلاستيكي قرار داده شده بود در گمرك رازي كشف شده بود. روابط عمومي شبكه دامپزشكي  خوي ضمن اعلام اين خبر از مردم فهيم شهرستان خوي خواست از مصرف هر گونه فرآورده ي خام دامي غير بهداشتي خودداري كرده و براي خريد مصرف روزانه ي خود به مراكز عرضه اي كه شرايط بهداشتي را رعايت مي كنند مراجعه نمايند وكليه موارد عرضه ي غير بهداشتي فرآورده‌هاي خام دامي را به شبكه دامپزشكي خوي اطلاع دهند .

 

شهادت بسيجي جانباز درشهرستان خوي

يكي از بسيجيان جانباز شهرستان خوي دعوت حق را لبيك گفت .

واحد خبر گزارش داد: پيكر پاك جانباز 70 درصد هاشم اسماعيلي با حضور قشرهاي مختلف مردم و خانواده‌هاي معظم شهدا تشييع ودرگلزار شهداي اين شهر به خاك سپرده شد. بسيجي شهيد هاشم اسماعيلي در سالهاي 65 و 66 در مناطق عملياتي حاج عمران و ماهوت عراق با اصابت تركش از نواحي مختلف بدن به درجه جانبازي نايل آمده بود و پس از تحمل 23 سال اثرات ناشي از جراحات هفته گذشته دعوت حق را لبيك گفت. 

 

برپايي نمايشگاه آثار عباس كوچري در اروميه

نمايشگاهي از آخرين آثار خوشنويسي عباس كوچري از هنرمندان شهرستان خوي، در گالري نگارخانه سبز اروميه برپا مي شود.

اين نمايشگاه با نام كلك خيال انگيز از 27 لغايت 31 ارديبهشت ماه در محل گالري واقع در پارك شهر چايي اروميه پذيراي علاقمندان خواهد بود.

در برگزاري اين نمايشگاه اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي خوي و انجمن خوشنويسان اروميه همكاري داشته اند. 
نوشته شده در دوشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

قله كمتال ميعادگاه كوهنوردان خوي

 

قله كمتال واقع در مرز ايران و تركيه و در جوار امامزادة محمد در روستاي نوجه مهر شهرستان جلفا در هفته اي كه گذشت ميعادگاه كوهنوردان شهرستان خوي و جمعي ديگر از كوهنوردان تبريز، هاديشهر، جلفا و ساير مناطق بود، اين كوه زيبا و باصفا كه مأمن پرندگان و زيستگاه حيوانات مختلف مي باشد همه ساله پذيراي كوهنوردان شهرستان خوي و ديگر كوهنوردان مي باشد، امسال نيز كوهنوردان خوي در قالب گروه كوهنوردي اورين به سرپرستي كوهنورد پيشكوست محمد پيشگام، گروه كوهنوردي كانون خوي بسرپرستي صفر عشرتي و گروه كوهنوردي ساوالان بهمراه ميهماناني از تهران بسرپرستي غلام احمدي به اين قله صعود كردند.

همچنين جمعي از بانوان كوهنورد شهرستان خوي بهمراه اعضاي هيأت كوهنوردي اين شهرستان دره ساكي منطقه يزدكان خوي كه يكي از زيباترين دره هاي اين شهرستان و آذربايجان غربي بشمار مي رود تا منطقه آبشار پيمايش نمودند، اين برنامه با حضور خانمها فاطمه قنبري، مريم رها، فريبا آقا نوه سي، خديجه رها، فرزانه فخري، آرزو اميني و سپيده آقا نوه سي بسرپرستي حجت حياتلو انجام شد.

 

احداث 6 ميدان فوتبال در مناطق روستايي خوي

 

عمليات ساخت 6 ميدان فوتبال در مناطق روستايي پر جمعيت شهرستان خوي آغاز شد.

اين ميادين فوتبال در روستاهاي پكاچيك، وار، گوهران، چاووشقلي، ديزج‌ديز و استران خوي احداث مي شوند عمليات اجرايي اين ميادين با حضور فرماندار خوي و جمعي از مسئولان اين شهرستان به طور همزمان در روستاي پكاچيك خوي آغاز شد.

عظيم خاني رئيس اداره تربيت بدني خوي در آئين آغاز عمليات اجرايي اين طرح‌ها گفت : براي ساخت اين ميدانهاي فوتبال اهالي روستاها در مجموع 120 هزار مترمربع زمين اهداء كرده اند.

وي افزود : امسال براي ساخت اين ميادين فوتبال در مجموع شش ميلياردريال اعتبار در نظر گرفته شده كه 2 ميلياردريال آنرا استانداري آذربايجان غربي پرداخت مي‌كند.

 

رقابت سواركاران در كورس اسب‌دواني خوي

 

به مناسبت گراميداشت هفته معلم و با تلاش هيأت سواركاري شهرستان خوي و استان مسابقات اسب دواني كورس در خوي برگزار گرديد.

در اين مسابقات 16 سواركار از استان آذربايجان شرقي و شهرستان خوي حضور داشتند كه در پيست اسب دواني اين شهرستان در مسافت 1200 متر باهم به رقابت پرداختند. در پايان اين رقابت افشين شيردل عنوان نخست را بدست آورد، سعيد غفارلو از خوي به مقام دوم رسيد و ناصر برزگر از تبريز و حبيب اله عليلو از خوي بترتيب عناوين سوم و چهارم را تصاحب كردند.

در پايان اين مسابقات از نفرات برتر و همچنين از اشكان مصيب زاده به عنوان با اخلاق ترين سواركار نوجوان با اهداي لوح تقدير و جوايزي قدرادني گرديد.
نوشته شده در دوشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

پل هوائي خوي را بيشتر بشناسيم

جانباز آزاده: ميكائيل احمدزاده

 

پل هوايي خوي

 


ادامه مطلب
نوشته شده در دوشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

 (60)

دكتر محمدرضا جبارزاده

استاديار گروه رياضي دانشگاه تبريز

 

دكتر محمد رضا جبارزاده، استاديار گروه آموزشي رياضي محض دانشگاه تبريز، متولد سال 1348 خوي، تحصيلات ابتدايي را در دبستان هدايت به پايان رسانده و ديپلم خود را در سال 1367از دبيرستان آيت ا... مدني اخذ كرده‌اند.

ايشان مدرك كارشناسي در رشته رياضي محض را از دانشگاه تربيت معلم  و كارشناسي ارشد رياضي محض را در سال 1374 از دانشگاه تبريز دريافت نموده‌اند و در سال  1378 مدرك دكتري در رشته رياضي محض آناليز را از دانشگاه تبريز با موفقيت اخذ كرده‌اند و از سال  1378به عنوان  عضو هيات علمي در گروه  رياضي محض دانشكده علوم رياضي مشغول خدمت شده‌اند.

عنوان پايان نامه:

الف:– كارشناسي ارشد: ايده ال‌هاي اصلي در جبرهاي باناخ

ب:– دكتري: عملگرهاي تركيبي وزن دار روي فضاهاي توابع و طيف آنها

فعاليتهاي آموزشي:

الف:– تدريس

1 ـ– دوره كارشناسي: رياضيات عمومي 3.2.1 – معادلات ديفرانسيل – آناليز رياضي

2ـ تحصيلات  تكميلي: آناليز حقيقي 1 و رياضيات براي رشته هاي شيمي و زمين شناسي

ب:– برگزاري كارگاه‌ها

 كارگاه عملگرهاي تركيبي روي فضاهاي توابع

فعاليتهاي پژوهشي:

تعداد مقاله هاي منتشر شده: 10 مورد

تعداد مقاله‌هاي ارايه شده دركنفرانسها: 15 مورد

تعداد طرح هاي تحقيقاتي مصوب : 5 مورد

نوشته شده در دوشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

(5)

سيدمحمدحسن حسيني زنوزي1

)متوفي 1218)

علامه محقق و متتبع نامي و فقيه پرآوازه، مرحوم آيت ا... سيدمحمدحسن حسيني خويي، مؤلّف كتابهاي بحرالعلوم و رياض الجنّه، يكي از عالمان پركار و برخاسته از منطقة دانش‌پرور خوي مي باشد.

وي محقق نامي و متتبع صاحب سليقه و جوياگر پرحوصله بوده است كه آثار مفيد و ماندني در رشته هاي فقه، تاريخ، ادب و رجال از خود به يادگار گذاشته است كه هر كدام نشانگر عمق اطلاّع و تنوع معلومات او مي باشند.

ولادت و نسب:

او در سال 1172 در يك خاندان علم و دانش در خوي پا به عرصة حيات نهاد. اجداد و نياكان او عموماً در زمرة فقها و فضلا و ادبا بوده اند و از زمان صفويه به اين طرف، خوي و حومة آن را محل سكونت اخذ نموده اند. وي نسب خود را در تأليفات خويش با 24 واسطه به مولي الموحّدين علي(ع) مي‌رساند. نياي بزرگ او مرحوم سيدحسن بن زين العابدين زنوزي در سال 1135 به دست افاغنة مهاجم كشته شده است. او اغلب تحصيلات خود را پيش عالم فرزانه، شيخ عبدالنبي تسوجي مفسّر فراگرفته است. سپس در سال 1195 عازم عتبات عاليات گرديده و مدت چهار سال تمام در آن ديار به تحصيل فقه و حديث و اصول پرداخته است. در اين مدت از محاضر مبارك استاد الكل، حاج آقا باقر مجدّد بهبهاني (1205) و سيّدعلي بن سيد محمد طباطبايي صاحب رياض المسائل و مرحوم ميرزا مهدي شهرستاني استفاده و تلمّذ نموده است و از آنان اجازة نقل حديث دريافت كرده است. سپس به وطن مألوف خود بازگشته. در خلال همين مسافرتها يادداشتهاي پراكنده و مفيد از هر آنچه مطالعه نموده بود، برگزيده و مطالب پراكنده اي جمع آوري كرده است كه خميرمايه و شالودة كتاب دائره المعارف گونه »بحرالعلوم يا دوائر العلوم و رياض‌الجنّه« را فراهم ساخته است. او در زمان حكومت احمد خان دنبلي وارد خوي شد. مي دانيم دنبلي ها پس از مرگ نادرشاه حكومت خوي و اطراف آن را دست به دست در اختيار داشته‌اند و تأليف برخي از آثار زيربنا به درخواست يا علاقة قلبي آنان انجام پذيرفته است:

1ـ بحرالعلوم يا دوائر العلوم در چند مجلد بزرگ

2ـ رياض الجنّه در چهار روضه و مقدمه و مؤخرّه كه جلد نخست آن در 628 صفحه به چاپ رسيده است. (از سوي انتشارات شهاب)

3ـ رياض مصائب الأبرار در مورد مصائب اهل بيت(ع)

4ـ شرح الإستبصار در چهار مجلد

5ـ زبده الأعمال في الأدعيه و الآداب و الزيارات (1213)

6ـ فتوحات نادرشاه

7ـ وسيله النجاه در ادعيه و زيارات

مرحوم زنوزي جهت تأليف دوائرالعلوم و رياض چند هزار جلد كتاب را مرور و مطالعه نمود و از آنها يادداشت و فيش برداري كرده است. وي در اين راه شب هاي متوالي را شب زنده داري مي كرد تا بالأخره كتاب را در ايّام حكومت قاجار در سال 1216 به پايان برد. كتاب فوق، پيش از چاپ به دست برخي از نويسندگان مانند مرحوم تربيت در كتاب دانشمندان آذربايجان، مهدي آقاسي در كتاب تاريخ خوي، جعفر سلطان القرائي در كتاب المحافل، مهدي بامداد در رجال، و محمد ديهيم در كتاب »تذكره شعراي آذربايجان« رسيده است.

جلد اول اين كتاب اخيراً (در سال 1412) توسط كتابخانة آيت ا... مرعشي با تصحيح و تكميل آقاي رفيعي در 628 صفحه با مقدمه و مؤخره و فهرست به چاپ رسيده است. ترتيب كار كتاب براساس حروف تهجّي اسامي و كنيه هاي افراد تنظيم شده است. مرحوم زنوزي فرد متتبّع، زحمتكش و پركاري بوده است و آثارش نشانگر برخي از تلاشهاي مستمرّ او مي باشد.(2)

مرحوم محمدعلي مدرس در كتاب ريحانه الادب مي‌نويسد:

»ميرزا حسن بن عبدالرسول بن حسن زنوزي، حسيني النسب، زنوزي الاصل و خويي الولاده، از اكابر علماي اوايل قرن سيزدهم هجري مي باشد كه در علوم عقليه و نقليه متبحّر بود. در اوايل زندگاني نزد ملامحمد شفيع دهخوارقاني تبريزي درس خواند. پنج سال بعد نزد ملا عبدالنبّي تسوجي به تحصيل علوم ادبيّه پرداخت. در سال 1195 در 23 سالگي به عتبات عاليات مشرّف و در حوزة درس علامه بهبهاني، سيدعلي طباطبايي و ميرزامهدي شهرستاني حاضر شد. بعد از تكميل تحصيلات علوم دينيه، در سال 1203 به مشهد مقدس رضوي عازم و به فاصله دو سال مجدّداً به وطن خود مراجعت نمود. در آنجا برحسب خواهش حسينقلي خان دنبلي در سال 1209 كتاب »بحرالعلوم« را به رشتة تحرير در آورد و در سال 1216 نيز كتاب رياض الجنه را تأليف نمود.

وي شعر نيز خوب مي سرود و تخلّصش »فاني« بود.

دمي سبوي من از رحمتت نمي بيني

سرم فداي تو آئين دلبري اين است

تو را است ريختن خون مباح ولي

مرا رضا به قضاي تو مذهب و دين است

نظر ز فاني بيدل مكن دريغ كه او

در آستان تو از بندگان ديرين است(3)

پي نوشت:

1ـ »زنوز«: قصبه اي ميان مرند و تبريز در 18 كيلومتري شمال مرند مي باشد كه سيب و محصولات كشاورزي آنجا در آذربايجان معروف مي باشد. تعدادي از فلاسفه، فقها و مفسران از آن نقطة عالم پرور برخاسته اند كه در جاي خود در اين كتاب مورد مطالعه قرار خواهند گرفت. (ان شاءا...)

2ـ ريحانه الادب، ج2، ص 389

3ـ الذريعه، ج3، ص42 و ج8، ص209 ـ روزنامة مهد آزادي، ش 734، چاپ تبريز ـ اعيان الشيعه، ج5، ص73 و ج9، ص141 ـ تاريخ خوي، ص499 ـ تذكره اختر، ج1، ص155 ـ دانشمندان آذربايجان، ص292 ـ الذريعه در مجلدات مختلف، سخنوران آذربايجان، ص429 ـ الكرام البرره، ج3، ص38 ـ مصفي المقال، ص125 ـ معجم المؤلفين، ج3، ص336 و ج9، ص 264 ـ مكارم الآثار، ج3، ص 269 ـ تاريخ منتظم ناصري، ج3، ص 1344 ـ رجال ايران، ج2، ص 490 و ج3، ص74 تا 76 و 367 ـ مواد التواريخ، ص194 و 304 و 545 و 680 ـ فهرست كتابخانه ملي تربيت، ج1، ص128 و ج2، ص789 و مقدمه چاپ رياض الجنه به قلم سيد محمود مرعشي، ص19 ـ مجله پيام حوزه، دوره هفتم، شماره 6، شماره مسلسل 78 ـ نشريه دانشكده ادبيات تبريز، دوره ششم، شماره چهارم، اسفند 1333 ـ نشريه كتابخانه ملي تبريز، شماره ششم، سال 1341، مقاله آقاي علي رفيعي، ص 19 تا 56.

منبع:

مفاخر آذربايجان، جلد اول، فقيهان و مفسّران، دكتر عقيقي بخشايشي
نوشته شده در دوشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

ناصح خويي (دل سوخته اي گمنام)

بهروز نصيري


ادامه مطلب
نوشته شده در دوشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

 

ايلمه، ايلمه ايلمه سي

ايلمه خاتين دويمه سي

هركيم اونو تاپماسا

يئددي ايلين خسته سي

2ـ اويان قالا، بويان قالا

اورتاسيندا ساري مايا

3ـ اؤزو، اؤزونه قبير قازار

4ـ آهاني هاي آهاني

گزه ر جمله جهاني

گتيريسن اؤلدورمه يه

نه اَتي وار نه قاني

5ـ آلتي آشيق بويو وار

هرگئجه ده تويو وار

6ـ ائل ياتدي، اوبا ياتدي

قنبر ديلين اوزاتدي

7ـ آياق سيز ال سيز، قاپولارى آچار.

8ـ آياق سيز قاچير ،

گؤزسيز گؤرير ،

آغيز سيز اودير.

9ـ آياغي يوخدور قاچيرر،

قانادى يوخدور اوچير.

10ـ گؤيده‌ن يئره ساللانار.

11ـ توت اوجيندان گؤيه چيخ .

12ـ اوگؤزينى يوماندا ،دنيا ظلمت گؤرونور ،او گؤزينى آچاندا ،عالم نورا بورينير .

13ـ  اوددا يانماز ،سودا باتماز .

14ـ هامودان اوسته گئده ر .

15ـ اوزون حاجى، كؤك حاجى ،   دومان باشى نين تاجى .

16ـ بازاردا اولماز،تره زي ده دورماز، اوندان شيرين زاد اولماز

17ـ بير شئي واريدي يئميشديم، يئمه سه يديم اؤلموشدوم، ايندي اولسا يئمه‌رم، يئمه سم ده اؤلمرم.

18ـ بير حوضوم وار چيممه لي، باشي قيزيل دويمه لي، هركيم اونو تاپماسا، بير قوناقليق وئرمه لي

19ـ  بوردا  وورار قيلينجي، ميصرده اوينا اوجو

20ـ تاپ، تاپباجا،ياپ، ياپباجا، ممه لي خوجا، ديشلري يوخ

21ـ  آتامون بير دوني واردي ؛ قاتلاماق اولماز ،ايچي دولو اشرفيدي، ساناماق اولماز .

22ـ آتامون يئدي اوغلو وار، يئديسي ده بير بويدا ، بير اوزلري آغدي،بير اوزلي قارا.

23ـ آتديم آتانا ، دَه ي دي كوتانا، سودا باليغا ، دوزده جيرانا .

24ـ آتامين بير قورشاغي وار، دسته له ديكجه قورتارمير .

25ـ آتا مينر سسله نمه ز ؛ يئره دوشر پاسلانماز

26ـ آخشام گئده ر؛سحرگله ر .

27ـ آدام ده ييل؛ هئي قاچير، مئشه ده يئل سس سالير ،تورپاغا او جان وئرير،آداملارا قان وئرير .

28ـ آغ صاند يغييم آچيلدي، ايچينه نور ساچيلدي .

29ـ آغ طاس، قيزيل طاس، بيرين گؤتور، بيرين آس .

30ـ آغاج باشيندا آغاجا يوماق .

 

تاپماجالارين جوابي


ادامه مطلب
نوشته شده در دوشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

 

مني ياد ائت

انزاب خوئي

 

هر وقت قيــزيل لاله ني »تـك« چولده گورنده

هر وقـت چكــوب شــانه أيپك زولفي هؤرنده

يايليـــغيني هــــر وقـــت چمن اوســته سـرنده

ياقــــوت لبيندن »اؤ« گــول بـــوســــــه دَرَنده

يا، يـــازدا چيـــچك ايــلك زمان غنچا دئرنده

خاطيرلا او سؤنمز دلي عــشـــقي مــني ياد ائت

دامـــاد، گــلينه توي گــئجـه سي آلــما آتاندا

اوغلانلارا قيزلار ناز ائديب عشـوه ســـاتـــاندا

آي ياز گئجه سي قاش گوز آتوب صبح باتاندا

معشوقيله عاشــق قاويشـــيب وصـــله چــاتاندا

عشـــقيــله هـــم آغـوش اولوب آسوده ياتاندا

خاطيـــرلا او ســؤنمز دلي عشــقي مني ياد ائت

گوردون بيـــري عاشقدي نگارين دئيور آغلور

غمگين اوتوروب رنـــج فـــراقه سيـــنه داغلور

صبحه كيمي گؤز ياشيني دامانيـــنه بــاغــلــور

ديزلريني، باش چيگنينه قويموشسا قــوجـاغلور

ديوانين آچـوب گاه اوخــويور گـاه وَراغـلــور

»انزاب« ي سالوب خاطيرينه عشقيني ياد ائت.

 

 

 

 

آرزو

حاج علي صلاحلو »شاهد«

 

آچ گــوزليم مـــاه روخـــوندن نقاب

تــــا كي تماشـــايـــه چيخا آفتــــاب

نــــار فــــراقـــه نـــه رَوادور يـانـــام

قلبيـــمي جـــانا نه دَن ائتــدون كباب

دل خَم زولــفونده گـــرفتار اولـــوب

بَسدور او گيسولره چـــوخ ويرمه تاب

نوحــه قيـاس ايلمه، يـــوخ فرصتيـــم

عُمرلر اولموش گوروسن چون حُباب

قورخـــورام آخر قالا حَسرت گوزوم

اِئت يــــوزووي گورمَگه، جانا شتاب

وَعده‌ن اولـــوب امروز و فـــردا مــنــه

وار نه خَطا منـده، نه دور »لن« جـــواب

رَحـــم قيل احــــوال پـــريشــانيـــمه

سويـــله نـــه اندازه چَكيم مــن عذاب

تاب و تــوانيم گــئديب الدن يتــيـش

تــوت اليمي، واردي بو ايش ده ثواب

سالـــما نـــظردن، گـــل نـــازيم مني

يوخـــدي فراقه بولوسن منـــده تــاب

واردي بـــو دنـــيــاده ايـــكي آرزوم

قســـمت اولا لعـــل لبـــينــدن شراب

بيــــرده بــــودور چـــشم عنايتله سن

گر باخاسن »شاهــد« اولار كامياب
نوشته شده در دوشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

سفرنامه مظفرالدين شاه از تبريز به خوي

در هنگام ولايت عهدي

 

بخش اول

به اهتمام: دكتر حافظ فرمانفرمائيان ـ استاد دانشگاه

 

هنگامي كه ناصرالدين شاه قاجار در سال 1313 هجري قمري به قتل رسيد، وليعهد او مظفرالدين ميرزا 44 سال داشت. با اينكه چندان سالي از عمر اين شاهزاده نمي‌گذشت، مردي بود ناتوان و از لحاظ جسمي و روحي بسيار عليل.

وي به رسم دورة قاجاريه بسياري از سالهاي عمر خود را در آذربايجان گذرانيده بود و همين اقامت طولاني در خارج و دور بودنش از مركز امور دولتي، او را مردي بسيار ساده و زودباور و بي اطلاع بار آورده بود.

گر چه ما امروز معتقديم كه سادگي و خوش طينتي و ملايمت مظفرالدين شاه فطري و از خصيصه هاي بسيار نيكوي او بود، چه با سلطنت او دورة استبداد و حكومت شديد ناصري تعديل يافت. راه براي عصري تازه هموار گشت و پس از ده سال بزرگترين واقعه تاريخ ايران يعني برقراري مشروطه و اعلان آزادي و تأسيس مجلس شوراي ملي بوقوع پيوست و در اين نهضت عظيم كه تضمين كنندة سعادت ملت ايران بود، مظفرالدين شاه نقش بسيار مهمي را كه شرح آن در كتب مربوطه به مشروطيت ايران به تفصيل بيان شده، بعهده داشت.

اما دربارة زندگاني خصوصي اين شاه اطلاعات ما هنوز اندك است.

مهمترين مأخذ تاكنون همان نوشته هاي خود او بوده است كه شامل سفرنامه هايش به فرنگستان مي باشد. اين سفرنامه ها در زمان حيات او به طبع رسيده و نسخ آنها نيز نسبتاً فراوان است: اما يادداشت هائي كه اينك به نظر خوانندگان مي رسد و تا كنون منتشر نشده متعلق بدوران ولايتعهدي اين شاه مي باشد. اين يادداشت ها شرح مسافرت كوتاهي است كه مظفرالدين ميرزا وليعهد در سال 1307 براي شكار و گردش از تبريز به خوي كرده است. نسخة عكسي اين سفرنامه كه نزد من است متعلق به كتابخانة مركزي دانشگاه تهران است كه اصل آن تحت شماره 833 در كتابخانة ملي محفوظ مي باشد.

اين كتابچه به خط شكسته نستعليق بسيار زيبا نوشته شده و به عقيدة پاره اي از خط شناسان بدست ضياءالكتاب تبريزي نوشته شده و براي نمونه و مشاهده خوانندگان صفحة اول آن كراور مي شود.

دكتر حافظ فرمانفرمائيان

 


ادامه مطلب
نوشته شده در دوشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

تاريخ خوي بازشناسي مي شود

 

با هدف شناخت و معرفي بيشتر شهرهاي ايران، همايش ملي بازشناسي تاريخ شهرهاي ايران ـ خوي در  تهران و خوي برگزار مي شود.

دبير اين همايش با بيان خبر فوق افزود: همايش يكشنبه 27 ارديبهشت ماه در تهران و چهارشنبه 30 ارديبهشت ماه در خوي برگزار خواهد شد.

دكتر حسين احمدي از ارائه 21 مقاله در جريان همايش خبر داد و تصريح كرد: دوازده مقاله در تهران و نه مقاله در خوي ارائه خواهد شد.

وي افزود: اين همايش به همت موسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران و با همكاري مجمع خوئي هاي مقيم استان تهران برگزار خواهد شد و سعي بر اين بوده كه آن بخش از زواياي تاريخي خوي كه تا به حال كمتر بدان پرداخته شده و ناشناخته مانده است، شناسانده شود.

دكتر طه مرقاتي رييس هيات مديره مجمع خوئي هاي مقيم استان تهران نيز با تاكيد بر تلاش مجمع در برگزاري هر چه با شكوهتر اين همايش اظهار داشت: مجمع خوئي ها كه يك نهاد مردمي است و براي ارتقاي سطح شهرستان خوي در زمينه هاي مختلف تلاش مي كند، قصد دارد تا با همكاري تمامي همشهريان خوئي قدم هاي مثبتي در شناساندن و پيشرفت اين شهر بردارد.

گفتني است دارالصفاي خوي يكي از تاريخي ترين شهرهاي ايران است كه بيش از سه هزار سال قدمت دارد و به دليل موقعيت خاص استراتژيكي اش در طول تاريخ نقش بسزايي در تحولات ملي و منطقه اي ايفا كرده است.

 

 

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

 

استاندار آذربايجان غربي: مردم با شناخت كامل در انتخابات وارد شوند

 

دكتر رحيم قرباني گفت: شركت گسترده و پرشور مردم در صحنه انتخابات حايز اهميت است و اين حضور پرشور بايد همراه با آگاهي باشد.

وي افزود: همه تمهيدات لازم براي حضور مردم در پاي صندوق هاي راي انديشيده شده است.

استاندار آذربايجان غربي ادامه داد: مردم در صحنه انتخابات وظيفه سنگيني را بر عهده دارند و بايد فرد موثري را كه حافظ منافع انقلاب، نظام و مردم باشد را انتخاب كنند.

 

نشست مشترك هياتهاي نظارت، اجرايي و بازرسي شهرستان خوي

 

نشست مشترك هياتهاي نظارت، اجرايي و بازرسي در خوي برگزار شد.

فرماندار خوي در اين نشست گفت: آنچه براي ما اهميت دارد، برگزاري صحيح و سالم انتخابات است و مسوولان امانتدار مردم هستند.

وي، از مسوولان و دست اندركاران برگزاري انتخابات در خوي خواست بستر مناسب براي انتخابات را فراهم كنند.

محمدلو گفت: در شهرستان خوي 180 شبعه اخذ راي ثابت و سيار براي جمع آوري آراي مردم در نظر گرفته شده است.

در جلسه هيات اجرايي انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري در خوي، هفت نفر به عنوان اعضاي اصلي و پنج نفر به عنوان اعضاي علي البدل انتخاب و معرفي شدند.

 

مسئول دفترانتخاباتي مهدي كروبي در شهرستان خوي منصوب شد

 

 در جريان برگزاري گردهمايي "شيخ اصلاحات، مرجع اعتماد" كه در شهرستان خوي برگزار شد، عسكري ،رئيس حزب اعتماد ملي استان آذربايجان غربي، مسئولين دفاتر انتخاباتي را در شهرستان هاي استان انتخاب كرد.

در پي اين انتخاب وحيد قدرتي مسئول شمال استان و مسئول دفتر شهرستان خوي شد.

 

تقدير از فعاليتهاي ستاد انتخابات شهرستان خوي

 

ستاد انتخابات شهرستان خوي به رياست فرماندار شهرستان خوي بيش از 2 ماه است فعاليتهاي خودرا شروع نموده است.

 دبير ستاد انتخابات شهرستان خوي در گزارش تقديمي خطاب به فرماندار و رئيس ستاد انتخابات شهرستان خوي ، از تلاشهاي  فعالين در عرصه انتخابات شهرستان خوي تقدير و تشكر نمود .

 

سفر زميني موسوي به استانهاي آذري زبان

 

داوطلب دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري 5 خرداد در آخرين سفرهاي انتخاباتي خود به 4 استان آذري زبان كشور سفر مي كند. به گزارش خبرنگار مهر، مير حسين موسوي در ادامه سفرهاي انتخاباتي خود قصد دارد 5 خرداد به استانهاي زنجان، اردبيل، آذربايجان شرقي و آذربايجان غربي سفر كند.

موسوي در اين سفر مسير 4 استان آذري زبان ياد شده را با اتوبوس طي مي كند و در جمع مردم ، دانشجويان، نخبگان و اقشار مختلف اين استانها سخنراني خواهد كرد.

 

فهرست وزراي سابق در ستاد آذري زبان هاي حامي موسوي

 

ستاد آذري زبان هاي حامي مير حسين موسوي در انتخابات رياست جمهوري دهم تشكيل شد و با حكم اين داوطلب رياست جمهوري صادق بناب به عنوان رئيس شوراي مركزي اين ستاد انتخاب گرديد. به گزارش خبرنگار مهر، اعضاي شوراي مركزي ستاد آذري زبان هاي حامي موسوي در انتخابات رياست جمهوري دهم تشكيل شده است از : افرادي چون محمد علي عبدالعلي زاده وزير سابق مسكن ، عيسي كلانتري وزير سابق راه و ترابري ، محسن مهرعليزاده معاون سابق رئيس جمهور ، شافعي وزير سابق صنايع، مسعود پزشكيان نماينده تبريز در مجلس شوراي اسلامي، جمشيد انصاري نماينده زنجان،  جبار زاده عضو شوراي مركزي حزب كارگزاران و نماينده دوره هاي چهارم، پنجم، ششم و هفتم مجلس شوراي اسلامي،   سعيد فائقي معاون سابق سازمان تربيت بدني، سبحان الهي استاندار سابق آذربايجان شرقي، صادق بناب معاون وزير راه، شهربانو اماني و دكتر تقي زاده مدير كل سازمان ميراث فرهنگي آذربايجان شرقي.

با تشكيل ستاد آذري زبان هاي حامي موسوي در انتخابات رياست جمهوري دهم مديريت ستادهاي انتخاباتي استانهاي زنجان، اردبيل، آذربايجان شرقي و آذربايجان غربي و آذري زبان هاي تهران از ستاد انتخاباتي مركزي مهندس موسوي جدا شد. 
نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

توليد سيمان آذرآبادگان خوي از 15 خردادآغاز مي شود

 

رييس شركت سيمان آذربادگان خوي گفت: در فاز اول كارخانه با 90 درصد پيشرفت مواجه هستيم كه در صورت رسيدن بودجه اختصاصي از 15 خرداد ماه كار توليد سيمان شروع خواهد شد.

مهندس نبي زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا با بيان مطلب فوق افزود:  قبل از سفر دور دوم رييس جمهور بودجه چنداني جهت راه اندازي اين كارخانه اختصاص نيافته بود كه با سفر ايشان در دور دوم، وزير صنايع و معادن مبلغ 10 ميليارد تومان را به بانك صادرات ايران نوشتند، تا پرداخت گردد.

وي ميزان اشتغال زايي در اين كارخانه را خوب ارزيابي كرد و عنوان داشت: در حال حاضر هزار نفر در اين كارخانه مشغول به كار مي باشند كه همگي آن ها بيمه تامين اجتماعي هستند .

وي افزود: اين كارخانه بعد از كارخانه هاي سيمان كرمان و تهران، سومين كارخانه توليد تيپ 5 سيمان ايران خواهد بود.

وي همچنين اضافه كرد: كارخانه آذرآبادگان قادر به توليد سيمان تيپ يك نيز است ولي ترجيحاً اولويت در دو بخش تيپ 2 و 5 خواهد بود.

وي اظهار كرد: توليد روزانه سيمان در اين كارخانه 3 هزار و 300 تن و سالانه 8 ميليون تن خواهد بود كه توليد سيمان كل كشور را از 631 ميليون تن در سال به 63 ميليون تن خواهد رساند.

وي هم‌چنين كل توليد سيمان استان را هم اكنون 3 هزار تن در روز برشمرد و افزود: با راه اندازي فاز اول و ساخت فاز دوم كارخانه آذرآبادگان توليد سيمان استان چشمگير خواهد شد.

وي مشكلات پيش روي صنايع استان را كم بودن نقدينگي بانك‌ها عنوان داشت وافزود: كم بودن نقدينگي بانك ها باعث كاهش همكاري آن ها با كارخانه ها و توليدكنندگان شده كه به همين علت آن‌ها براي اين كه مبلغ كمي را در اختيار توليد كنندگان بگذارند درخواست وثيقه‌هاي همتراز با 100 درصد سود جهت تسهيلات بانكي را مي‌كنند.

وي اضافه كرد: اگر بانك‌ها از طرح‌هاي توليدي حمايت نمايند توليدكنندگان مي‌توانند قسط‌هايشان را به خوبي پرداخت نموده و مشتريان دائمي بانك‌ها باشند كه بايد از بانك صادرات به جهت تمامي حمايت‌هايشان تشكر كرد.

وي افزود: هم اكنون دراستان با حمايت دولت نهم كارخانه‌هاي متعدد و بنگاه‌هاي زودبازده به خوبي مشغول به كار هستند كه مخصوصاً در شهرستان خوي بيش از 200 طرح كوچك و بزرگ داريم كه به مدار توليد اضافه شده و يا مراحل پاياني خود را طي مي‌كنند تا به مدار اضافه شوند.

وي اضافه كرد: تمامي مسوولين استاني بسيج شده اند تا از بنگاه هاي توليدي مثمرثمر و اشتغال زا حمايت قاطع نمايند و با اين حمايت ها بحران سيمان كه پارسال ايجاد شده بود امسال برطرف شده است.

 

عمليات واكسيناسيون رايگان تب برفكي در شهرستان خوي آغاز شد

 

هيجدهمين فاز واكسيناسيون همگاني و رايگان تب برفكي همزمان با ساير نقاط كشور در شهرستان خوي آغاز شد .

در اين عمليات كه از 15 ارديبهشت ماه آغاز شده است نزديك به چهل هزار راس دام سنگين تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

از نكات ويژه ي اجراي  طرح در اين فاز واگذاري اكثر قريب به اتفاق حجم عمليات بر بخش خصوصي و خريد خدمات آن از سوي دامپزشكي مي باشد ، بنابر اين هيچگونه وجهي براي واكسن ، واكسيناسيون و اياب و ذهاب از دامداران اخذ نخواهد شد .

روابط عمومي شبكه دامپزشكي شهرستان خوي از عموم مسئوولين محلي و دامداران خواست با همكاري تنگاتنگ با اكيپ هاي عملياتي اين شبكه را در  رسيدن به هدف طرح كه همانا ايجاد ايمني يكنواخت در سطح جمعيت دامي شهرستان و جلو گيري از بروز بيماري مي باشد ياري كنند .

شايان ذكر است بيماري تب برفكي يكي از مهمترين بيماري هاي ويروسي زوج سمان  است كه ساليانه ميليونها دلار به جمعيت دامي كشور ها خسارت وارد كرده و نقش بسيار مهمي در تجارت بين المللي دام و فرآودره هاي دامي دارد .

 اين طرح به مدت بيست روز اجرا خواهد شد .

 

كارگاه آموزشي بهداشت براي مراكز عرضه ي گوشت قرمز در خوي برگزار شد

 

نخستين كارگاه آموزشي براي متصديان عرضه ي گوشت قرمز در شهرستان خوي بر گزار شد.

اين كارگاه آموزشي كه در  تالار اجتماعات مجامع امور صنفي و در چهار چوب فعاليت هاي آموزشي ـ ترويجي شبكه دامپزشكي خوي برگزار شد، با هدف آشنا كردن افراد مرتبط با عرضه ي گوشت قرمز با اصول بهداشتي كار با مواد غذايي با منشا ء دامي بوده است .

به گزارش روابط عمومي شبكه دامپزشكي خوي، در ابتداي اين كارگاه آموزشي ،  معصوم لو  رييس اتحاديه اغذيه فروشان ، به ذكر اهميت اين صنف در تامين غذاي جامعه پرداخت .

در ادامه سرپرست شبكه دامپزشكي خوي به ذكر اقدامات و رويكرد هاي اين شبكه در تامين سلامت غذاي جامعه و اهميت آموزش و ترويج در ارتقاي سطح بهداشتي جامعه پرداخت .

ميرحسن حسن زاده، با اشاره به ضوابط بهداشتي نگهداري ، كشتار ، انتقال و عرضه ي گوشت قرمز از متصديان مراكز عرضه خواست ضمن همكاري تنگاتنگ با كارشناسان بهداشت عمومي شبكه دامپزشكي از هرگونه اقدام غير بهداشتي از جمله عرضه گوشت در خارج از واحد خود خودداري كنند.

وي خاطر نشان كرد براي  واحد هاي صنفي كه اصول مورد نظر دامپزشكي را رعايت كنند در مراسم رسمي مورد تقدير قرار گرفته و به  انحاي مختلف مورد حمايت قرار خواهند گرفت .

همچنين مزاياي استفاده از ابزار صنعتي در كشتارگاه مورد تاكيد قرار گرفت .

در ادامه كارشناس مسئوول  بهداشت عمومي خوي با استفاده از امكانات كمك آموزشي و نرم افزاري مطالب مرتبط با اصول بهداشتي مورد نظر سازمان دامپزشكي در مراكز عرضه ي گوشت قرمز پرداخت .

پاسخ به سئوالات حضار در خصوص مسائل مرتبط با دامپزشكي و بهداشت كشتارگاه برنامه ي پاياني اين كارگاه  آموزشي بود . 

 

همايش ستاد مردمي پيشگيري و حفاظت اجتماعي قضاييه در خوي

 

معاون امور شهرستانهاي ستاد مردمي پيشگيري و حفاظت اجتماعي قضاييه گفت: هدف از تشكيل اين ستاد، پيشگيري از منكرات و مشاركت مردم در امور قضايي است.

به گزارش ايرنا، علي نجفي، در همايش ستاد مردمي پيشگيري و حفاظت اجتماعي قضاييه در شهرستان خوي افزود: هم اكنون در كشور براي هر هفت هزار نفر يك هسته پيشگيري و حفاظت اجتماعي تشكيل شده است.

وي گفت: امسال براي افزايش فعاليت هسته هاي پيشگيري و مشاركت مردمي درقضاوت و همكاري با مقامات قضايي به تعداد اين هسته ها براي هر پنج هزار نفر يك هسته تشكيل و سازماندهي مي شود.

دادستان دادگاههاي عمومي و انقلاب خوي نيز در اين همايش گفت: هم اكنون اعضاي ستاد مردمي و پيشگيري و حفاظت اجتماعي دادگستري اين شهرستان در 60 هسته و با ظرفيت 600 نفر سازماندهي شده اند.

ولي حاجي قليزاده، عمده فعاليت هسته هاي پيشگيري را در سه محور پيشگيري از جرايم، اصلاح و تربيت و توسعه مشاركتهاي مردمي در امور قضايي اعلام كرد و افزود: با تشكيل اين هسته ها در دو سال گذشته اكثر پاركهاي آلوده به افراد مصرف كننده مواد مخدر پاكسازي و از خروج دو ميليون و 425 هزار ليتر مواد سوختي به ارزش 14 ميليارد و 500 ميليون ريال از كشور جلوگيري شده است.

حجت الاسلام سيدرضي شكوري، امام جمعه خوي نيز اين ستاد را تبلور اعتماد مردم به مردم و ياري رسان به قوه قضائيه و نيروي انتظامي دانست.

فرماندار خوي هم در اين همايش با اشاره به توطئه هاي گوناگون فرهنگي دشمنان، نقش اعضاي ستاد پيشگيري و حفاظت اجتماعي را در خنثي سازي توطئه ها بسيار موثر ارزيابي و بر بيداري و هوشياري اين ستادها در برابر توطئه ها تاكيد كرد.

 

2400 قرآن‌آموز از برنامه‌هاي آموزشي قرآن درخوي بهره‌مند مي‌شوند

 

در سال تحصيلي جاري 2 هزار و 400 قرآن آموز از مقاطع مختلف تحصيلي از برنامه هاي آموزشي قرآن كريم دارالقرآن خوي بهره مند مي شوند. "

سيده بتول ذاكري"، مسئول دارالقرآن اداره آموزش و پرورش خوي در گفت وگو با خبرگزاري قرآني ايران (ايكنا) ، ضمن تشريح برنامه هاي دارالقرآن گفت: دانش آموزان مقاطع ابتدايي، راهنمايي و متوسطه در رشته هاي قرائت، تجويد و مفاهيم آيات موضوعي قرآن كريم آموزشهاي لازم را فرا مي‌گيرند.

وي افزود: دانش آموزان علاوه بر درس قرآن كه به صورت رسمي آموزش داده مي شود، با حضور در جلسات قرآني دارالقرآن آموزش و پرورش از آموزشهاي تخصصي قرآن بهره مند مي شوند كه با توجه به علاقه و استقبال دانش آموزان از اين جلسات، آموزش حفظ قرآن كريم در مقاطع راهنمايي آغاز خواهد شد.

ذاكري همچنين با اشاره به آغاز فعاليت "باغ قرآن" از اول ارديبهشت ماه سال جاري اظهار كرد: باغ قرآن آموزش و پرورش با هدف ايجاد فضاي بانشاط براي قرآن آموزان ايجادشده كه روزانه 250 دانش آموز با حضور در اين مكان ضمن تفريح و بازي آموزش مفاهيم قرآن از طريق، نقاشي و نمايشهاي قرآني را فرا مي گيرند.

مسئول دارالقرآن آموزش و پرورش خوي با اشاره به اجراي دوره هاي تربيت مربي قرآن كريم يادآور شد: دوره هاي آموزشي تخصصي تجويد و قرائت ويژه مربيان و دوره آموزشي روش تدريس قرآن جهت ارتقاي سطح معلومات مربيان نيز در دارالقرآن برگزار مي شود. 

 

فضاي كتابخانه اي شهرستان خوي 31 درصد افزايش مي يابد

 

با احداث 3 باب كتابخانه جديد در شهرستان خوي فضاي كتابخانه اي اين شهرستان، 31 درصد افزايش مي يابد.

رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي خوي گفت: شش باب كتابخانه عمومي شامل كتابخانه 15خرداد و شهيد رجائي در بخش مركزي خوي، كتابخانه عمومي ايواوغلي، روستاي چورس چايپاره، كتابخانه عمومي فيرورق و كتابخانه عمومي در بخش مركزي چايپاره فعال هستند كه مساحت كل اين كتابخانه ها 5 هزار و 980 مترمربع است.

بابايي اصل افزود: احداث تعداد سه باب كتابخانه جديد در شهرستان خوي تصويب شده كه عمليات اجرائي دو كتابخانه آغاز شده است.

وي گفت: با اتمام عمليات احداث اين كتابخانه ها يك هزار و 800 مترمربع به فضاي كتابخانه اي شهرستان خوي و چايپاره اضافه مي شود.

 

نماينده خوي در مجلس شوراي اسلامي:

بنزين وارداتي در سال جديد بايد با قيمت فوب خليج‌فارس عرضه‌شود

 

مويد حسيني صدر" عضو هيات رئيسه كميسيون انرژي با بيان اينكه براساس پيش فرض مجلس، دولت حق ندارد بابت بنزين وارداتي يارانه اي پرداخت نمايد گفت: بنزين وارداتي در سال جديد بايد با قيمت فوب خليج فارس عرضه شود.

نماينده خوي در گفتگو با خبرنگار خانه ملت،با اشاره به اينكه در حال حاضر 70 ميليون ليتر مصرف روزانه بنزين در داخل كشور داريم گفت: 44 ميليون ليتر اين مصرف توليد داخل مي باشد و مابقي آن وارداتي است كه اين مقدار كه حدود 35 ميليون ليتر مي باشد نيز به وسيله يارانه سوخت در اختيار مردم قرار گرفته است.

حسيني صدر خاطرنشان كرد: در صورتي كه 40 ليتر از سهميه بنزين كاهش مي يافت ميزان پرداخت يارانه سوخت امروز به صفر مي رسيد.

عضو هيات رئيسه كميسيون انرژي تصريح كرد: اگر دولت هزينه اي را كه براي يارانه بنزين وارداتي صرف توسعه ميادين گازي مي نمود امروز برداشتهاي بيشتري از ذخاير گازي مشترك با همسايگان خود داشتيم.

وي در پاسخ به اين سوال كه اگر قيمت بنزين به 400 تومان فوب خليج فارس عرضه شود تاثيري بر تورم نخواهد داشت گفت: طبق محاسبات صورت گرفته در صورتي كه قيمت بنزين 400 تومان باشد تورم ناشي از آن يك دهم خواهد بود و بازي افزايش يا كاهش قيمت بنزين تورمي ايجاد نخواهد كرد.

وي تصريح كرد: در صورتي كه سرمايه گذاريها در ميادين مشترك گازي و يا پارس جنوبي هزينه مي شد حاصل آن تماما سود خواهد بود.

حسيني گفت: اگر در شركت نفت 2هزار ميليارد تومان سرمايه گذاري نماييم در سال اول يك هزار ميليارد آن بازگشت خواهد داشت.

حسيني صدر تاكيد كرد: چرا در حالي كه تمامي كشورهاي عربي از جمله قطر از منابع گازي مشترك استفاده مي نمايند ما هزينه سرمايه گذاريها را صرف يارانه بنزين نماييم.

وي در پايان اظهار داشت: در صورتي كه اطلاع رساني درستي صورت بگيرد مردم هيچگاه راضي نخواهند شد كه پولي كه بايد براي سرمايه گذاري در منابع نفت و گاز مصرف شود صرف يارانه بنزين گردد و كشورهاي بزرگ منابع مشترك ما را غارت نمايند.
نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

كارخانه آسفالت خوي بازسازي شد

 

معاون فني شهرداري خوي از بازسازي و شروع به كار كارخانه آسفالت شهرداري خوي خبر داد.

سيدعلي سيدسجادي در گفتگو با سايت اطلاع رساني شهرداي خوي با بيان نامگذاري سال 88 از طرف سازمان شهرداري ها و دهياريهاي كشور به نام نهضت آسفالت افزود: شهرداري خوي در نظر دارد كليه معابر را آسفالت و لكه گيري نمايد و به دليل نياز، كارخانه آسفالت خوي بازسازي و تعمير اساسي شد.

وي تصريح كرد: با تلاش همكاران و بازسازي و تعويض قطعات فرسوده، از 15 ارديبهشت استارت كار كارخانه آسفالت دوباره زده شد.

سجادي خاطرنشان كرد: كارخانه آسفالت شهرداري خوي روزانه 500 تن آسفالت توليد مي كند كه اين مقدار آسفالت هر روزه به محلهاي مورد نظر جهت استفاده حمل مي شود.

وي در پايان تصريح كرد: دليل عدم لكه گيري و آسفالت در اوايل سال 88 نيز تعمير و بازسازي كارخانه آسفالت بود.

 

مهمترين برنامه هاي عمراني شهرداري خوي در سال جاري

 

معاون عمراني و فني شهرداري خوي گفت: برنامه هاي عمراني شهرداري خوي در هفت سرفصل به ارزش بيش از 91 ميليارد ريال در سال 88 اجرا مي شود و درصد سهم اعتبارات برنامه هاي عمراني 2/70 درصد از بودجه شهرداري در سال 88 است.

سيدعلي سجادي در گفتگو با سايت اطلاع رساني شهرداري خوي افزود: برنامه ريزي توسعه شهري، بهبود محيط شهري، هدايت و دفع آبهاي سطحي داخل شهري، حمل و نقل و بهبود عبور و مرور شهري، ايجاد تاسيسات حفاظتي شهرها و ايجاد تاسيسات درآمدزا با بودجه كلي 91/8 ميليارد ريال به اجرا در خواهد آمد.

وي احداث پارك وايجاد فضاي سبز وكمربند سبز حاشيه خيابانها، ايجاد مبلمان شهري، ايجاد و تكميل فضاي سبز دركوي ولي عصر، عمليات اجراي فاز اول شبكه آبياري مستقل فضاي سبز، ساماندهي محل دفن زباله، پياده روسازي، سنگ فرش پياده روهاي سطح شهر، احداث پل روي رودخانه و احداث و تكميل زيرگذر و روگذر، ساماندهي ميدان دواب، احداث و تكميل كشتارگاه، بازسازي و تكميل گورستان و غسالخانه، احداث و تكميل ترمينال مسافربري، احداث ميدان ميوه و تره بار، احداث وتكميل تجهيزات ساختمان مركزي و ايستگاههاي آتش نشاني و خريد كارخانه آسفالت را مهمترين برنامه هاي عمراني شهرداري خوي عنوان كرد.

 

تعداد ناوگان حمل و نقل عمومي‌خوي افزايش يافت

 

مديرعامل سازمان اتوبوسراني شهرداري خوي از افزايش تعداد ناوگان حمل و نقل عمومي در خوي خبر داد.

ولي شادفر افزود: در جريان سفر رياست جمهوري به استان آذربايجان غربي ده دستگاه اتوبوس به شهرستان خوي اختصاص يافته بودكه با پيگيريهاي انجام گرفته به سازمان اتوبوسراني تحويل داده شد.

وي با بيان اينكه 75 دستگاه اتوبوس فعال در سطح شهر خوي وجود دارد گفت: چهار دستگاه اتوبوس هم به صورت آماده در سازمان وجود دارد كه در مواقع مورد نياز به كار گرفته مي شود.

وي افزود: ده دستگاه اتوبوس جديد نيز به زودي در مسيرهاي تعيين شده فعال خواهند شد.

ولي شادفر از واگذاري صد درصدي اتوبوسها به بخش خصوصي خبر داد و افزود: بيش از 80 درصد هزينه تمام شده اتوبوس توسط دولت پرداخت مي شود و تنها درصد كمي از مبلغ از بخش خصوصي اخذ مي شود.

وي در مورد ايستگاههاي اتوبوس در سطح شهر نيز گفت: هم اكنون 20 ايستگاه در سطح شهر وجود دارد و در آينده نزديك با تعبيه ده دستگاه سايبان در محل هاي جديد تعداد آنها به 30 ايستگاه خواهد رسيد.

 

لبخند سبز كاركنان شهرداري

 

به مناسبت روز جهاني كارگر، كاركنان شهرداري با حضور در جنگ شادي لبخند سبز زدند.

به گزارش روابط عمومي شهرداري خوي، گروه هنري ياراد در سينما انقلاب خوي و در طي چهار سئانس اختصاصي ميزبان كاركنان زحمتكش شهرداري بود.

جشن لبخند سبز به مناسبت روز جهاني كارگر و تقدير از كاركنان شهرداي در سينما انقلاب خوي برگزارگرديد.

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

 

و بالاخره رييس جديد شوراي شهر از كيش آمد!

 

»عزيز زينالي« عضو شوراي اسلامي شهر خوي با بازگشت از ماموريت كيش، تمام معادلات جلسه دوم انتخابات هيات رييسه شوراي شهر را به هم زد.

وي در جلسه سوم انتخابات هيات رييسه، نامزدي خود را براي رياست شورا اعلام كرد و با پنج راي در مقابل دو راي قره محمدلو، به عنوان رييس جديد و سخنگوي شوراي سوم خوي به مدت دو سال انتخاب شد.

در اين جلسه، ابراهيم آهنگري با كسب پنج راي به عنوان نايب رئيس شورا و حسيني صدر با شش راي به عنوان منشي شورا تعيين شدند.

 

اولين جلسه شوراي شهر به رياست زينالي برگزار شد

 

روز چهارشنبه هفته گذشته، اولين جلسه شوراي شهر خوي با رييس جديد برگزار شد.

در اين جلسه عزيز  زينالي از تمام اعضاي شوراي شهر به خاطر زحمات دو سال گذشته تقدير و تشكر نمود و خواستار وحدت و همدلي در دوره جديد شد.

نايب رييس شورا نيز به نمايندگي از ساير اعضا، از زحمات غلامعلي شريف رئيس قبلي شورا تقدير و تشكرنمود و گفت: اعضاي شوراي شهر خوي خوشبختانه در مسائل اداري، شهري و شورا به هيچ وجه با همديگر اختلاف ندارند چرا كه همگي برادر هم بوده  و آرزوي كساني كه دوست دارند در بين اعضا اختلاف وجود داشته باشد هرگز برآورده نخواهند كرد.

ابرهيم آهنگري افزود: همه اعضا در جهت اعتلاء و موفقيت شهر، همراه با شهردار محترم وحدت دارند و از اين به بعد نيز همگي دست در دست آقاي زينالي خواهيم گذاشت و در راستاي پيشرفت شهر عزيزمان تلاش خواهيم كرد.

شهردارخوي نيزضمن تبريك به اعضاي جديد هيأت رئيسه شوراي شهر خوي اظهار داشت: همچنان در خدمت رياست محترم جديد و ساير اعضاء هستيم و اينكه جلسه جديد شورا با كمترين وقفه برگزار مي شود جاي تقدير دارد.

كربلاي خليلي افزود:  رئيس محترم جديد نيزدر شهرداري، جايگاه ويژه اي همچون ديگر اعضا  دارند انشاءا... بتوانيم در عمران و آباداني شهر عزيزمان گامهاي مؤثري برداريم.

 

شوراي شهر در برگزاري مراسم تجليل از خيرين خوي مشاركت مي كند

 

طبق هماهنگي هاي به عمل آمده با مجمع خويي هاي مقيم تهران و انجمن خيرين مدرسه سازان خوي ، روز سي‌ام ارديبهشت ماه، همزمان با عصر روز برگزاري همايش بازشناسي تاريخ خوي، مراسم تجليل از خيرين مدرسه ساز خوي نيز برگزار گردد.

در جلسه شوراي شهر در پيرامون نحوه همكاري شورا و شهرداري در برگزاري اين دو برنامه بحث و تبادل نظر شد .

در اين جلسه، شريف هر چند بر اساس مصوبه شوراي شهرنسبت به حمايت از مساعدت شهرداري دربرگزاري اين همايش دفاع كرداما يكي از اعضا گفت: شهرداري نبايد مانند همايش گذشته، هزينه ها را تقبل كند و فقط بايد در برگزاري آن همكاري كند. بحث ادامه يافت و پيشنهاد شد شهرداري در حد معقول با برگزاري اين دو مراسم همكاري كند اما نهايتاً مقرر گرديد در كميسيون امور اجتماعي شورا، ميزان ريالي همكاري شهرداري، به صورت ريز تعيين و به شهرداري ابلاغ شود.

 

قيمت هاي جديد كرايه هاي اتوبوس‌هاي درون شهري تعيين شد

 

شوراي شهر قيمت هاي جديد پيشنهادي براي ميزان  كرايه مسيرهاي اتوبوسراني خوي را تصويب كرد

بر اسا اين مصوبه تعرفه هاي اتوبوسراني درون شهري خوي به شرح زير خواهد بود:

دربستي براي سرقبري 13 هزار تومان، دربستي براي تدفين 14 هزار تومان، دربستي به ممش خان 32 هزار تومان، دربستي به حمزيان 32 هزار تومان؛همچنين كرايه مسير شهرك وليعصر از50 تومان به 60 تومان و ساير مناطق نيز از 40 تومان به 50 تومان افزايش يافت.

 

مسكن و شهرسازي سرانجام  به تعهد خود عمل كرد

شهردار خوي در جلسه شوراي شهر از تحويل400 قطعه زمين تعهد مسكن و شهرسازي استان به شهرداري خوي خبر داد. چندين سال بود كه شهرداري براي تحويل اين زمين ها تلاش مي كرد و از اين به بعد نيز انتظار مي رود خدمات رساني شهرداري به شهرك افزايش يابد.

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

 

اختصاص اعتبار براي ساخت واحد سوختگيري هواپيمايي در خوي

 

مدير عامل شركت فرآورده هاي نفتي آذربايجان غربي گفت: بيش از 22 ميليارد ريال براي ساخت واحد سوخت‌گيري هواپيمايي در آذربايجان غربي اختصاص يافت.

احمد توفيقي در گفتگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: احداث واحد سوخت‌گيري هواپيمايي خوي از برنامه‌هاي در دست اقدام اين شركت در سال جاري است كه براي بهره برداري از آن نيز مبلغ 12 ميليارد ريال اعتبار اختصاص يافته است.

توفيقي خاطرنشان كرد: در حال حاضر 50 جايگاه در سطح استان وجود دارد كه با اين وجود آذربايجان غربي به لحاظ داشتن جايگاههاي CNG در كشور مقام نخست را داراست.

وي با بيان اينكه احداث اين جايگاه در كشور آزاد و بدون محدوديت است، اضافه كرد: در حال حاضر 25 نفر به منظور ساخت جايگاه دو منظوره درخواست مجوز كرده اند كه با موافقت شهرداري و سازمان مسكن و شهرسازي با ساخت اين جايگاهها تعداد جايگاههاي سوخت در استان به بيش از 60 باب در استان مي رسد.

 

تصميم دولت براى احداث و تجهيز دانشكده فنى و مهندسى خوى

 

با ابلاغ پرويز داودى و در راستاي توجه به امر آموزش در كشور، دولت براى تكميل و تجهيز مراكز آموزش‌عالى آذربايجان غربى تصميمات جديدي، اتخاذ كرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رسانى دولت، هيئت وزيران در جلسه اى كه در مركز استان آذربايجان غربى تشكيل شد، وزارت علوم، تحقيقات و فناورى را موظف كرد با هماهنگى معاونت برنامه‌ريزى و نظارت راهبردى رياست جمهوري، نسبت به مطالعه و احداث و تجهيز ساختمان دانشكده هاى ادبيات و علوم انساني، منابع طبيعي، اقتصاد و مديريت و هنر دانشگاه اروميه ، احداث خوابگاه دانشجويى دخترانه، سلف سرويس و استخر سرپوشيده دانشگاه اروميه در سالهاى 1388 و 1389، احداث دانشكده دامپروري، اختصاص مبلغ يك ميليارد و پانصد ميليون ريال براى تجهيز و راه اندازى مركز آموزش عالى شهيد باكرى مياندوآب و اختصاص مبلغ پنج ميليارد ريال براى احداث و تجهيز دانشكده فنى و مهندسى خوى در سال 1388 اقدام كند.

اين مصوبه از سوى پرويز داودى، معاون اول رئيس جمهور براى اجرا ابلاغ شده است.

 

نخستين شهرك حمل و نقل آذربايجان غربي در خوي احداث مي شود

 

طالبي در جلسه بررسي روند احداث اولين شهرك حمل و نقل استان در خوي گفت: اين طرح شامل 15 سامانه حمل و نقل كاميون است كه در سه هكتار از اراضي منابع ملي در نزديكي كارخانه سيمان خوي احداث خواهد شد.

وي ادامه داد: ساماندهي حمل و نقل بار و جابجايي محصولات كارخانه سيمان خوي به داخل و خارج از كشور از جمله اهداف احداث و راه اندازي اين شهرك است.

طالبي ادامه داد: عمليات احداث اين شهرك در روزهاي آتي با چهل ميليارد ريال سرمايه گذاري بخش خصوص آغاز مي شود و تا شش ماه آينده با بهره برداري از آن به صورت مستقيم براي بيش از صد نفر شغل ايجاد خواهد شد.

اولين شبكه وب كيوسك مسافري آذربايجان غربي در خوي راه اندازي مي شود

فرماندار خوي هم در اين جلسه با اشاره به راه اندازي كارخانه سيمان خوي در آينده اي نزديك بر تسريع در احداث شهرك حمل و نقل تاكيد كرد.

 ابراهيم محمدلو از راه اندازي اولين شبكه وب كيوسك مسافري استان در خوي خبر داد و بيان داشت: اين وب كيوسك براي تهيه دائمي بليت مسافرت به تمام نقاط كشور از طريق شبكه اينترنتي و بدون مراجعه به پايانه در سه نقطه شهر خوي ايجاد مي شود.

 

مركز آموزش فني و حرفه‌اي در شهرك صنعتي خوي تاسيس مي شود

 

نادر صفرزاده در گفتگو با خبرنگار مهر در سلماس، از ساخت دو مركز آموزش فني و حرفه اي در شهرك صنعتي اروميه و خوي خبر داد و اظهار داشت: امسال با بهره برداري از اين مراكز امكان آموزش مهارتهاي پيشرفته براي كارگران و متخصصان شهركهاي صنعتي در اين مراكز فراهم مي شود.

صفرزاده با اشاره به ساخت تصفيه خانه فاضلاب در شهركهاي صنعتي استان بيان داشت: در اين راستا سال جاري در پنج شهرك صنعتي استان عمليات اجرايي ساخت تصفيه خانه فاضلاب آغاز خواهد شد.

 وي خاطرنشان كرد: اين طرحها در شهركهاي صنعتي سه گانه اروميه، خوي و مياندوآب اجرا مي شود و امسال براي اجراي آنها صد ميليارد ريال اعتبار در نظر گرفته شده است.

 

تصوير آرامگاه شمس تبريزي در تبريز به نمايش درآمد

 

تصويري از آرامگاه شمس تبريزي در نمايشگاه اسناد 400 سال تاريخ شمال غرب كشور در تبريز به نمايش درآمد.

رييس مركز اسناد و كتابخانه ملي منطقه شمال غرب كشور در تبريز در ارتباط با عكس هاي به تماشا گذاشته شده در اين نمايشگاه به خبرنگار ايرناگفت: در اين نمايشگاه، عكس هاي قديمي كلانشهر تبريز از بافت شهري، بازار تا آثار تاريخي و مدارس قديمي اين شهر و نيز از اماكن تاريخي شهرهاي مختلف آذربايجان ازجمله برج شمس خوي، گنبد سرخ مراغه، ربع رشيدي و بقعه شيخ صفي الدين اردبيلي و تعدادي از عكس هاي دوران انقلاب و شهداي محراب در اين نمايشگاه به تماشا گذاشته شده است.

اين نمايشگاه از پانزدهم ارديبهشت ماه تا اول خرداد ماه سال جاري داير خواهد بود.

 

كشف 2 باند جعل اسناد، در خوي

 

 دو باند حرفه اي جعل اسناد اداري، بانكي و اسكناس، در خوي شناسايي و متلاشي شد.

به گزارش شبكه خبر، فرمانده انتظامي خوي گفت: اين دو باند در منزل مسكوني جداگانه اسناد اداره هاي مختلف ، بانك ها و چاپ اسكناس هاي 2 هزار ، و 5 هزار توماني را جعل مي كردند.

سرهنگ "خسرو گل محمدي" افزود: يكي از اين باندها با جعل اسناد املاك در بنگاه اي معاملاتي زمين و خودرو خريد و فروش مي كرد.

وي با اشاره به اينكه 6 عضو اين باندها دستگير شده اند، افزود: از اين دو باند همچنين دستگاه هاي جعل ، مهرهاي مختلف جعلي اداره ها ، اسكناس جعلي ، چاپگر ، رايانه و دستگاه پرس، كشف و ضبط شد.

 

كشفيات فروردين ماه هنگ مرزي خوي

 

روابط عمومي هنگ مرزي خوي گزارش داد: با تلاش مأمورين هنگ مرزي خوي مقادير متنابهي اجناس كه در فروردين ماه سال جاري به صورت قاچاق از مرز خارج يا وارد مي شده به شرح مندرج ذيل كشف گرديده است:

مواد سوختي 13960 ليتر ـ اسب 375 رأس ـ انواع كالن 509 عدد ـ انواع پارچه 1158 متر ـ انواع البسه 1898 ثوپ ـ عابر غيرمجاز 133 نفر ـ متهم 23 نفر ـ توقيف خودرو 30 دستگاه ـ چاي 490 كيلوگرم ـ بشكه 12 عدد ـ سيگار 100 باكس ـ ابزار آلات 527 عدد.

 

 

 

 

اجراي مراسم ويژه گراميداشت روز كارگر در شهرك صنعتي خوي

 

به منظور گراميداشت روز كارگر مراسمي با حضور معاون استاندار و فرماندار ويژه شهرستان خوي در شهرك صنعتي اين شهرستان برگزار شد.

 ابراهيم محمدلو در اين مراسم كه در كارخانه آذرلنت شهرك صنعتي خوي برگزار شد، با بر شمردن موفقيتهاي دولت نهم در بيمه ، حقوق و دستمزد و سهام عدالت گفت : بر اساس اطلاعات مركز آمار ايران در سال 1375 نرخ اشتغال در استان آذربايجانغربي 90/6درصد بود كه در سال 1385 به 91/1 درصد رسيد .

وي به مسائل كار و كارگري در كارخاجات نساجي ، قند و سيمان پرداخت و تصريح كرد : كميسيون امنيت كارگري در فرمانداري خوي همواره به دنبال دفاع از حق و حقوق كارگران در عرصه هاي مختلف كاري است . محمدلو فازهاي 1 و 2 شهرك صنعتي خوي ، شهرك صنعتي ايواوغلي ، ناحيه صنعتي در ديگر بخش ها ، شهرك صنعتي كاني هاي غير فلزي و 100 واحد سايت گلخانه اي را از ديگر  ملزومات اشتغال آفريني در توسعه زير ساخت ها عنوان كرد . محمدلو نرخ بيكاري در سال 1375 را در استان9/4درصد عنوان كرد و گفت : اين نرخ در سال 1385 به 6/8 درصد رسيد .

وي گفت : شهرستان خوي در تعداد طرحهاي عقد قرارداد شده و تعداد طرحها و اشتغال طرحهاي به بهره برداري  رسيده ، رتبه اول استان را به دست آورده است .

 

مراسم شبي با فاطميون(س)  خوئي‌هاي مقيم تهران

 

همزمان با دوازدهم جمادي الاول و دهه اول فاطميه مراسم باشكوهي پنج شنبه 17 ارديبهشت در محل هيئت عزاداران حسيني خوئيهاي مقيم مركز (شبهاي جمعه) برپا شد.

اين ويژه برنامه با حضور جمع كثيري از خوئيهاي مقيم تهران و علماي برجسته خوئي از تهران و قم و همچنين شخصيت هاي ممتاز برگزار گرديد.

 مراسم با قرائت زيارت عاشورا توسط حاج محمدعلي مهدوي وند آغاز شد سپس حجت الاسلام والمسلمين سعيد طالبي نيا به ويژگيهاي بزرگ بانوي عالم هستي به عنوان حلقه اتصال نبوت و امامت اشاره كرد و صفات بارز و جايگاه آن حضرت را توصيف نمود.

وي در بخش پاياني صحبت هاي خود مصائب و نحوه شهادت حضرت زهرا(س) را بازگو نمود.

مراسم با مداحي حاج علي اصغر زنجاني و چند تن از مداحان خوئيو همچنين سينه زني حاضرين پايان يافت.

توضيح اينكه اين مراسم توسط شبكه‌ي سلام TV پوشش داده شد.

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

درخشش دانش آموزان خوي در رقابتهاي تنيس روي ميز قهرماني مدارس آذربايجان غربي

 

بيست و هفتمين دوره مسابقات تنيس روي ميز قهرماني مدارس راهنمائي و متوسطه آذربايجان غربي در مياندوآب برگزار شد.

در اين دوره از رقابتها و در مقطع راهنمائي 11 تيم ناحيه يك و دو اروميه ـ خوي، سلماس، بوكان، چايپاره، شوط، تكاب، انزل، مرحمت آباد و مياندوآب شركت داشتند، در مسابقات تيمي اين مقطع ناحيه يك اروميه در يك رقابت فشرده و نزديك موفق شد با غلبه بر تيم خوي عنوان نخست را بخود اختصاص دهد، تيم خوي به نائب قهرماني دست يافت و تيمهاي مياندوآب و ناحيه دو اروميه مشتركاً بمقام سوم رسيدند. در رقابتهاي انفرادي مدارس راهنمائي نيز سالار حسينلو از شهرستان خوي با اقتدار مقام قهرماني را از آن خود نمود.

در مسابقات تيمي مقطع متوسطه كه با حضور 8 تيم ناحيه يك و دو اروميه، خوي، سلماس، چايپاره، بوكان، انزل و مياندوآب انجام گرديد، تيم ناحيه يك اروميه همانند رقابتهاي راهنمائي مقام اول را بدست آورد، تيم مياندوآب ميزبان مسابقات در سكوي دوم ايستاد و تيمهاي خوي و سلماس بطور مشترك عنوان سوم را بدست آوردند. در رقابتهاي انفرادي نيز آرين عطانور از ناحيه يك اروميه بمقام اول رسيد فرهاد فرهادي و رضا صدقي از خوي مشتركاً مقام سوم را بخود اختصاص دادند.

نفرات برتر اين مسابقات به منظور شركت در ديدارهاي انتخابي جهت حضور در مسابقات قهرماني كشور به مصاف هم مي روند كه در ميان آنان سالار حسينلو و اميد صمدزاده از دوره راهنمائي و فرهاد فرهادي و رضا صدقي از دوره متوسطه از شهرستان خوي حضور دارند.

 

كوهنوردان خوي در قلل شاهو كردستان

 

در صعود سراسري بسيجيان كشور به ارتفاعات شاهو واقع در منطقه كامياران استان كردستان، جمعي از كوهنوردان مدرسه هيماليانوردي شهرستان خوي نيز شركت داشتند. اين صعود با همكاري تربيت بدني سپاه خوي به سرپرستي علي خرسندي انجام شد.

همچنين بمناسبت بزرگداشت هفته معلم عده اي از بانوان كوهنورد هيأت كوهنوردي و صعودهاي ورزشي شهرستان خوي به ارتفاعات قالاداغي به ارتفاع 2216 متر در منطقه يكانات مرند صعود كردند. اين صعود با حضور خانمها مريم رها، خديجه رها، فرزانه فخري، معصومه قنبرزاده و آذر اميني انجام شد. سرپرستي اين صعود را خانم فاطمه قنبري بر عهده داشت.

 

خوي و عنوان سومي مسابقات دوچرخه سواري قهرماني استان

 

مسابقات دوچرخه سواري استقامت جاده قهرماني آذربايجان غربي در مياندوآب به پايان رسيد.

در اين مسابقات كه با حضور 5 تيم مياندوآب، اروميه، بوكان، خوي و نقده و در رده سني بزرگسالان در مسير جاده سرچم مياندوآب برگزار گرديد، تيم بوكان به مقام قهرماني رسيد، تيم اروميه عنوان دوم را به دست آورد و تيم خوي در سكوي سوم ايستاد و و تيمهاي مياندوآب و نقده به ترتيب حائز عناوين چهارم وپنجم شدند.

در نتايج انفرادي نيز در 50 كيلومتر استقامت جاده، صلاح‌الدين‌صالح‌زاده‌ازبوكان بمقام اول رسيد و امين ميرزا سلطاني‌ازاروميه‌وآزادسهرابي از بوكان بترتيب مقامهاي دوم و سوم را كسب كردند.

 

خوي نايب قهرمان مسابقات بوكس ليگ جوانان استان

 

دومين دوره مسابقات بوكس ليگ متمركز جوانان استان در اروميه به پايان رسيد.

دراين مسابقات كه با حضور تيمهاي اروميه، ماكو، مياندوآب و خوي در اروميه برگزار گرديد، تيم مياندوآب در مجموع امتيازات تيمي به مقام قهرماني رسيد .

تيم خوي به نايب قهرماني دست يافت وتيم هاي ماكو و اروميه به ترتيب حائز عناوين سوم و چهارم شدند.

گفتني است اين مسابقات در رده سني متولدين 68 و 69 و در 10 وزن برگزار گرديد.

در اين رقابتها بوكسورهاي جوان خوي عناوين زير را به دست آوردند:

در  وزن 51 كيلوگرم سجاد مصطفي پورعنوان نخست را كسب كرد؛ در وزن 58 كيلوگرم حبيب حيدري مقام دوم را به دست آورد؛ عادل مختارپور در وزن64 كيلوگرم به مقام قهرماني رسيد و در وزن 69 كيلوگرم توحيد محمدي عنوان دوم را به خود اختصاص داد.

 

 

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

خطر نابودي حمام محمدبيگ

امير دنبلي

 

حمام محمدبيگ از بناهاي اوائل دوره قاجاريه واقع در بازار خوي اثرارزشمند محمدبيگ دنبلي فرزند شهبازخان دوم يكي از بناهاي تاريخي مهم شهر خوي محسوب مي‌شود كه به تقليد از حمام وكيل شيراز ساخته شده كه خود آن نيز تقليدي از حمام گنجعلي خان كرمان  از بناهاي دوران شاه عباس است.

حمام وكيل كه يكي از مهمترين آثار تاريخي شيراز مي‌باشد تاكنون چندين بار مرمت گرديده و در حال حاضر تبديل به چاي خانه و رستوران سنتي گرديده و همه ساله تعداد زيادي گردشگر از آن محل بازديد مي نمايند.

حمام گنجعلي خان  نيز يكي از اماكن توريستي مهم شهر كرمان مي باشد و امروزه بعداز بازسازي و تعميرات اساسي  تبديل به موزه گرديده است.

به گزارش سازمان ميراث فرهنگي استان كرمان در ايام نوروز 87 ركورد تعداد بازديد كنندگان از اين حمام  تا روز سوم فروردين به 11هزار نفر رسيد (يعني بين  2500 تا 3هزار  نفر در روز) .

آمار ارائه شده نشانگر علاقه گردشگران به بازديد از چنين مكان‌هائي است و طبيعتا"ً درآمدهاي مالي قابل توجهي هم مي‌تواند به همراه داشته باشد كه اين خود مي‌تواند انگيزه اي براي مشاركت بخش حصوصي در بازسازي و يا بهره برداري باشد.

حمام محمدبيگ با توجه به نوع معماري آن،  در صورت بازسازي مي‌تواند در رديف بناهاي تاريخي فوق قرار گرفته و به يكي از جاذبه هاي مهم گردشگري خوي تبديل گردد اين در حالي است كه شاهد تخريب روزافرون آن و به نوعي بي‌مهري مسئولين ميراث فرهنگي نسبت به اين اثر تاريخي مي‌باشيم.

بدون ترديد با ادامه وضعيت موجود، در آينده اي نه چندان دور چنين گنجينه ارزشمندي را همانند»داغ باغي« از دست خواهيم داد.  لازم است مسئولين مربوطه اقدام عاجل نمايند.

صرف اينكه حمام محمد بيگ مالكين خصوصي متعدد دارد كه در خارج از كشور زندگي مي كنند نمي تواند توجيه مناسبي براي اين بي توجهي باشد بايستي هرجه سريعتر درجستجوي راهكارهاي مناسب قانوني جهت رفع اين مشكل بود.

آيا بايد شاهد نابودي بناي حمام محمدبيگ همانند حمام ايل ( ايل حامامي) باشيم؟

از مديران شهر خصوصاً امام جمعه محترم و دلسوز،  فرماندارمحترم، شوراي محترم شهر و ادارة ميراث فرهنگي انتظار مي رود تدبيري انديشيده و اين اثر ارزشمند را از خطر تخريب  كامل نجات دهند؛ قبل از اينكه خيلي زود، دير شود.

 

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

نماينده دانشگاه آزاد خوي در مسابقات جهاني روبوكاپ چهارم شد

 

با خبر شديم تيم روباتيك قارتال دانشگاه آزاد اسلامي واحد خوي موفق گرديد در ليگ Deminer manual  مسابقات بين المللي روبوكاپ Iran Open 2009 مقام چهارم را به دست آورد. در اين مسابقات كه زير نظر دانشگاه آزاد اسلامي و روبوكاپ ايران از 15 لغايت18 فروردين ماه سال جاري در دانشگاه شهيد رجائي قزوين برگزار شد، نزديك به 400 تيم از اقصا نقاط جهان  شركت داشتند  و اين امر ارزش كسب چنين مقامي را دو چندان مي كند.

آقاي محمد خوشبختلو دانشجوي كارشناسي الكترونيك دانشگاه آزاد شبستر، اهل خوي، دارنده مقام دوم مسابقات روبوكاپ كشوري (سال 86 ) و مقام يازدهم جشنواره خوارزمي (آبان 87) از اعضاي اصلي اين تيم 13 نفره بودند كه براي اطلاع از جزئيات برگزاري اين مسابقات گفتگويي با ايشان انجام داده ايم.


ادامه مطلب
نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

شادي وصف ناشدني!

عبدالله عظيم آبادي

 

در روزنامه همشهري سه شنبه يك ارديبهشت ماه سال 88 ويژه آذربايجان غربي، چشمم به تيتري خورد كه از اتصال 4 شهر اين استان به راه آهن سراسري تا سال 89 خبر مي داد. با شادي وصف ناشدني به گمان اينكه يكي از آن 4 شهر، شهر مظلوم واقع  شده‌ي »خوي« مي باشد، با تيزهوشي هر چه تمامتر به مطالعه ادامه دادم تا شايد نام فراموش شده زادگاهم خوي را در بين شهرهاي ياد شده پيدا كنم. راه آهن مراغه ـ اروميه 186 كيلومتر و مراغه ـ مياندوآب 46 كيلومتر اعلام شده بود كه با بهره برداري از اين پروژه شهرستانهاي اروميه، مهاباد، مياندوآب و نقده به خط آهن سراسري كشور متصل خواهد شد. مي گويند سكوت گوياست و چيزي را ناگفته نمي گذارد اما واقعاً چرا دومين شهرستان استان با سوابق طولاني و درخشان، از تصميمات ياد شده به دور مانده است، شهري كه40 سال است فقط به  20 كيلومتر خط ريلي نياز دارد. شكي نيست كه در گذشته نه چندان دور، عده اي مغرض نسبت به اين شهر، نامهرباني و كم لطفي هاي فراواني چه آگاهانه يا اتفاقي انجام داده‌اند و دلمان از دست اين همه كم توجهي و رها شدن در كام اين همه مشكلات شكسته شده است. اما حالا چرا! چرا براي استيفاي حقوق از دست رفته اين شهر، از طرف مسئولين محترم هيچ فعاليت عملي صورت نمي گيرد؟ اگر در مواردي موفقيت حاصل شده بسيار اندك بوده است. به همين جهت ما  به جز تلخي هاي زياد، خاطره خوشي از گذشته اين شهر نداريم . باور راقم اين است كه آنچه را گفتنش لازم باشد بايد گفت ولي من گذشته را زياد نمي خواهم كالبد شكافي كنم. فقط به يك مورد از اقدامات سليقه اي به اختصار اشاره مي شود. خاطرم هست در رژيم گذشته كه راه آهن سراسري به اروپا كشيده مي شد معلوم نيست كدام شيرحلال خورده اي كه با توسعه آذربايجان غربي دل پرخوني داشت و از فقر فرهنگي اين منطقه سوءاستفاده كرده و چنين خوش خدمتي به رژيم طاغوت كرده است كه از هيچ يك از شهرها براي عبور قطار استفاده نكرده و از 20 كيلومتري شهرستان خوي و در بياباني مابين شهر سلماس و شهرستان خوي خط آهن را گذر داده است كه اين چنين به منطقه و به منابع ملي كشور ضرر زده است! تلخي آن واقعه هنوز هم در كام ماست.

اگر اهالي اين چند شهر و حومه بخواهند از قطار موجود استفاده نمايند بايد با هزينه كلان، خود را به قره تپه (ايستگاه رازي) رسانده تا در آخر وارد تهران شوند. اما مصيبت آنجاست كه موقع برگشت خداي نكرده اگر مريضي همراه داشته باشند بايد وسط بيابان و بدون امكانات از قطار پياده شده و  خدا مي داند كه با كدام وسيله نقليه خودشان را به مقصد برسانند!

اين دردي است كه سالهاست درماني به خود نديده است و همه آرزوهاي مردم اين منطقه همچنان دست نيافتني باقي مانده است، گويا پاياني هم برايش رقم نخواهد خورد. حالا كه نماينده اي فرهيخته و تلاشگر (دكتر مؤيد حسيني صدر) پشتوانه محكم و استوار براي اين شهر محسوب مي شود، چرا از اقدام مؤثر و كلام اثرگذار ايشان در اين مورد خاص چيزي  ديده نمي شود؟ ايشان ناگزير است براي جبران تلخي هاي به كام رفته و فريادهاي به جايي نرسيده‌ي اين مردم، تلاش مضاعف نمايند. چرا كه زمان به سرعت در گذر است و هيچ وقت به خاطر ما ايستادگي نخواهد كرد تا ما خود را به آن برسانيم.

انتظارِ داريم با ياري فرزندان سخت كوش اين ديار كهنسال و تاريخي كه در جاي جاي اين كشور مشغول به خدمت گزاري به جمهوري اسلامي ايران مي باشند به هر طريق ممكن گام هايي به جلو برداشته شود، هر چند بسيار دير شده است.

در خاتمه خدمتگزاراني كه دلسوزانه و همكاري بي‌دريغ آنان باعث توسعه اين منطقه گرديده است از عنايت و حمايت شان صميمانه تشكر مي‌گردد.

 

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

(4)

شيـخ علـي خـويي

(متوفي 1350)

 

حجت الاسلام والمسلمين، حاج شيخ علي فرزند عليرضا خاكمرداني خويي، صاحب »تشريح الصدور في وقايع‌الايام«، در سال 1292 در خوي متولّد گرديد و تحصيلات ابتدايي را در زادگاه خود به پايان برد. آنگاه عازم حوزه علميّه نجف اشرف گرديد و در محضر مرحوم آخوند خراساني و مرحوم حاج شيخ هادي تهراني به كسب علم پرداخت. پس از مراجعت به آذربايجان در اروميه سكني گزيد و مصدر خدمات فرهنگي گرديد تا اينكه در سال 1350 در شرفخانه رخ در نقاب خاك كشيد.

آثار و تأليفات: از آن عالم بزرگوار آثار متعددي به جاي مانده است كه اسامي برخي از آنها به ترتيب زير مي باشد:

1ـ تشريح الصدور في وقايع الأيّام والدهور (در 6 مجلّد)

2ـ تذكره العارفين در تتميم و تكميل كتاب فوق

3ـ تعادل و ترجيح (مبحث اصولي)

4ـ ردّ وهابيّه، دو رساله يكي به عربي و ديگري به فارسي

5ـ شرح دعاي صباح علي(ع)

6ـ شرح قصيده عينيّه حميري

7ـ عقد نكاح صيغه ها، اخبار و انشاء و شرط ضمن عقد آن

8ـ لسان التكلمه في جواب الأسئله و وسيله القربه

9ـ عِقد الفريد في شرح القصائد (و آن پنج قصيدة بي نقطه از علاّمه ميرزا محمدحسن ارموي است كه مرحوم خويي به صورت بي نقطه تخميس نموده و در 637 صفحه كامل به اتمام رسانيده است، و آن كتاب بسيار ارزشمندي است كه از فضل و علم فراوان ناظم حكايت مي كند).

10ـ تعديل الأوج و الحضيض في نفي الجبر والتفويض

11ـ رساله في التناقض بين القضيّتين

12ـ شرح شرح قواعد الشهيد ـ رساله طبيّه ـ و مثنوي...(1)

شعر بي نقطه: در مورد نقطة مركزي دايره وجود و هستي، حضرت ولي عصر(عج) كه هر كس به زباني، و هر عاشق مشتاقي با بيان حال و مقالي سخني رانده است، بلبل به غزلخواني و قمري به ترانه، يكي از دامن گسترترين زمينه‌ها، عرصة شعر و ادب است كه شاعران توانمند و پراحساس و حماسي شيعه، از آن دوران غيبت تاكنون به عشق ديدار يار شعري سروده اند. ايشان هم در اين مورد شعري بي نقطه سروده اند كه متن آن همراه ترجمه آورده مي شود:

امـــام الهـــدي لله ســـاعٍ و صــــادعٍ

علي الصّدر اسرار العــلــوم مــــوادِع

عـــــــــــدوّ عــــــــــدوّ ا... ولادِعٌ

»هو الصّـــــارم المسلـــــول لله رادعٌ«

»لأهــــواء رهط اللّهو هــــادٍ لهائك«

 او پيشواي هدايت است كه تلاش و سعي، و امر و نهي او فقط براي خدا است. اوئي كه اسرار علوم در سينه اش وديعه مي باشد. او نسبت به دشمن خدا، ستيزگر است و تلخ. او شمشير برّان خدا و در راه او، بازدارنده از هواها است. او مانع هواهاي نفساني گروهي است كه به سوي هلاكت سوق مي‌دهند.

لـــــداه الحـــصــــي لو رام دُرٌّ و لؤلؤ

ســــواء لداه الكل للعــدل كــــالِيءٌ

و أمصـــار اســـــلام مع العدل مالِيءٌ

»هو الحــــكم المأمول عدواه داريءٌ«

»وســــاوس مـــكّارٍ و محلاً لماعك«

در پيشگاه او اگر خواسته باشد، شنها و ريگها، لؤلؤ و زبرجد مي گردند، و در پيشگاه او، همه از نظر اجراي عدالت مساوي و برابر هستند. تمام شهرهاي مسلمانان از عدل و داد پر خواهد شد، هنگامي كه آن داور مورد انتظار، وسوسه هاي حيله گران و خائنان را بر هم زند.

مــــردّي الوري و الرّاح مُعطي كؤسٍها

هو المصلح الماحي الردي و عكوسـها

و مُـــردي لئام الدهر حصــــد رؤسها

»مُطرّء احـــــــكامٍ وراء دروســـــها«

»لأعمدِ اســلام كرأسٍ و ســـــامكٍ«

اوست سيراب كنندة مردم. اوست راحتي بخش آنان، اوست مصلح، زايل كنندة بديها و تغيير دهندة آنها. اوست هلاك كنندة لئيمان روزگار، و هموست درو كنندة سرهاي آنان، و هموست مطرح كنندة احكام، پس از تعطيلي و فراموش شدن آنها. او نسبت به ستونهاي اسلام، همانند سر و دسته مي باشد.

و مــــا اكــــمل العلم أحلي كلامك

و مــــا اعدل الحــــكم أعلي مرامك

دَهَــــي الامر للأعداء طهّر أمامــــك

»و سُلَّ رِداء الســــرّ واسلل حُسامك«

»المحدّد ارداء اللئام كدَوسِـــك«(2)

شيرين ترين كلام تو، كمال علم و دانش است. عادلانه ترين حكم و داوري، بالاترين مرام و مقصد توست. روزگار نسبت به دشمنان گوارا شده است. پيشاپيش خود را پاك ساز، پردة غيبت را كنار زن، و شمشيرت را از غلاف بكش، و همانند شير ژيان، لئيمان و دون صفتان را از صحنه بيرون ساز و شرّ آنان را دفع نما)!

پي نوشت: 1ـ خياباني در علماي معاصرين، ص 152 ـ 149 ـ تاريخ خوي، ص 527 ـ 525 ـ بزرگان و سخن سرايان آذربايجان غربي، ص 232 ـ سخنوران آذربايجان، ج2، ص 876 / 2ـ نقل از علماي معاصرين، ملاّعلي خياباني تبريزي، ص 152 ـ 151

منبع: مفاخر آذربايجان، جلد اول، فقيهان و مفسّران، دكتر عقيقي بخشايشي

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

دوستت دارم مادر

 

كودكي كه آماده تولد بود نزد خدا رفت و از او پرسيد: مي گويند فردا شما مرا به زمين مي فرستيد،اما من به اين كوچكي و بدون هيچ كمكي چگونه مي توانم براي زندگي به آنجا بروم؟

خداوند پاسخ داد:در ميان تعداد بسياري از فرشتگان،من يكي را براي تو در نظر گرفته ام، او از تو نگهداري خواهد كرد.

اما كودك هنوزاطمينان نداشت كه مي خواهد برود يا نه، پس گفت: اما اينجا در بهشت، من هيچ كاري جز خنديدن و آواز خواندن ندارم و اين ها براي شادي من كافي هستند.

خداوند لبخند زد: فرشته تو برايت آواز خواهد خواند و هر روز به تو لبخند خواهد زد تو عشق او را احساس خواهي كرد و شاد خواهي بود.

كودك ادامه داد: من چگونه مي‌توانم بفهمم مردم چه مي گويند وقتي زبان آنها را نمي دانم؟

خداوند او را نوازش كرد و گفت: فرشتهّ تو، زيباترين و شيرين‌ترين واژه‌هايي را كه ممكن است بشنوي در گوش تو زمزمه خواهد كرد و با دقت و صبوري به تو ياد خواهد داد كه چگونه صحبت كني.

كودك با ناراحتي گفت: وقتي مي خواهم با شما صحبت كنم ،چه كنم؟ اما خدا براي اين سوال هم پاسخي داشت: فرشته ات  دست هايت را در كنار هم قرار خواهد داد و به تو ياد مي‌دهد كه چگونه دعا كني.

كودك سرش را برگرداند و پرسيد: شنيده ام كه در زمين انسانهاي بدي هم زندگي مي كنند،چه كسي از من محافظت خواهد كرد؟

ـ فرشته ات از تو مواظبت خواهد كرد ،حتي اگر به قيمت جانش تمام شود.

كودك با نگراني ادامه داد: اما من هميشه به اين دليل كه ديگر نمي توانم شما را ببينم ناراحت خواهم بود.

خداوند لبخند زد و گفت: فرشته‌ات هميشه دربارهّ من با تو صحبت خواهد كرد و به تو راه بازگشت نزد من را خواهد آموخت،گر چه من هميشه در كنار تو خواهم بود.

در آن هنگام بهشت آرام بود اما صداهايي از زمين شنيده مي شد.

كودك فهميد كه به زودي بايد سفرش را آغاز كند. او به آرامي يك سوال ديگر از خداوند پرسيد:خدايا ! اگر من بايد همين حالا بروم پس لطفآ نام فرشته ام را به من بگوييد...

خداوند شانه‌ي او را نوازش كرد و پاسخ داد: نام فرشته ات اهميتي ندارد، مي تواني او را  مـادر  صدا كني.

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

دكتر «رياحي» از منظر دكتر « توفيق سبحاني»

كتاب ماه ادبيات شماره 134

 

استاد دكتر محمدامين رياحي در سال 1302 هجري شمسي در شهر خوي در خانواده اي اصيل به دنيا آمده است. تحصيل ابتدايي و متوسط را در زادگاه خود به پايان رسانده، راهي تهران شده است. در دانشكدة ادبيات دانشگاه تهران موفق به دريافت درجة ليسانس و سپس درجة دكتر ادبيات فارسي شده است. استاد رياحي پيوسته در مشاغل علمي و فرهنگي انجام وظيفه كرده اند. به برخي از آنها اشاره مي كنم: عضويت در هيأت مؤلفان لغت نامة مرحوم دهخدا، مديريت كل وزارت فرهنگ، رايزني فرهنگي ايران در تركيه، دبير كلي هيأت امناي كتابخانه هاي عمومي كشور، استادي دانشگاه آنكارا، استادي دانشگاه تهران، نيابت رياست فرهنگستان ادب و هنر ايران، رياست دانشكدة هنرهاي دراماتيك، رياست بنياد شاهنامة فردوسي و... استاد رياحي در مطبوعات هم فعاليت هاي ارزنده اي داشته است كه از جمله به سردبيري هفته نامة مهرگان، مديريت مجلة كيهان فرهنگي و آموزش و پرورش و مديريت مجلة سيمرغ بنياد شاهنامة فردوسي.

استاد دكتر محمدامين رياحي در طول عمر پربركت خود كتاب هايي را تأليف، تصحيح و چاپ كرده اند. برخي فعاليت هاي مهم فرهنگي كه باقيات صالحات استاد شمرده خواهند شد عبارتند از:

1ـ سامان دادن به كتاب هاي درسي. خود در اين زمينه نوشته اي به نام »داستاني به نام كتاب درسي« نوشته‌اند. در آن ايام هر مدرسه اي براي هر درس كتابي تعيين مي كرد. اگر شما به هر دليلي مدرسه تان عوض مي شد، كتاب هايي كه داشتيد ديگر به دردتان نمي خورد، مي بايست آنها را بفروشيد تا كتاب هاي مدرسة جديد را بخريد، يادم مي آيد، آن ايام از شهريور ماه تا مهر ماه و آبان، خيابان استانداري تبريز از دانش آموزاني موج مي زد كه كتاب سال قبل را مي‌فروختند كه كتاب هاي سال جديد را تهيه كنند. آقاي دكتر رياحي با زحماتي كه تحمّل آن سهل نبود، كوشيدند تا كتاب هاي درسي مدارس در سراسر كشور يكسان باشد. اين شيوه خدا را شكر كه هنوز ادامه دارد.

2ـ در زمان مديريت كل وزارت فرهنگ، كتابخانه هاي عمومي شهرها را از طريق خريد كتاب از ناشران تقويت كردند. كتابخانه ها به معني واقعي كتابخانه ـ در بسياري از شهرستان ها مديون بينش فرهنگي استاد رياحي هستند.

3ـ كتابي به نام كسايي مروزي (زندگي، انديشه و شعر او) چاپ كرده اند. اكثر قصايد و اشعار پراكندة كسايي في الواقع يافته هاي استاد رياحي است. مجلات ادبي پنجاه سالة اخير گواه اين مدعاست.

4ـ مرصادالعباد كه پايان نامة دكتري ايشان به راهنمايي مرحوم استاد فروزانفر است به شيوة علمي تصحيح استاد رياحي است.

مفتاح المعاملات، جهان نامه، رتبه الحيات، عالم آراي نادري در سه جلد، تاريخ خوي، رساله الطيور نجم رازي و... از تصحيحات و تأليفات استاد رياحي است.

تعدادي از مقالات مربوط به تاريخ، فرهنگ و ادب فارسي از استاد رياحي تحت عنوان »چهل گفتار در ادب، تاريخ و فرهنگ ايران« چاپ شده است. از يافته هاي ارجمند ايشان كه با مولوي پژوهي ارتباط تنگاتنگ دارد، مقاله اي است با عنوان: »تربت شمس تبريز كجاست؟«. در اين مقاله استاد رياحي به دلايل استوار مدلّل كرده اند كه جايگاهي كه در خوي به نام منار شمس موسوم است آرامگاه شمس است.

استاد رياحي حافظه اي بسيار توانا دارند. مطلبي كه من در 1353 از ايشان شنيده بودم، در 1385 در مجلسي آن را براي ديگران نقل مي كردند، پس از گذشت سي و سه سال روايت مويي فرق نداشت. دنبال كسي حرف نمي‌زنند حتي افرادي كه فقها جايزالغيبه مي دانند، پرونده شان در بايگاني حافظه استاد رياحي بسته است. نهايت اشاره اي كه ممكن است به پرونده اي در ذهن خود كنند، مي‌گويند: خدا رحمتش كند، مرده و رفته. از استادان خود هميشه به احترام نام مي برند و به استادان واقعي امروزي كه از طريق آثار و مقالاتشان تعقيب مي كنند، احترام قائلند و توصيه مي‌كنند كه ارزش آنان را بدانند. به هر حال استاد رياحي از انسان هايي هستند كه وجودشان براي اهل ادب غنيمت است. من از خداي بزرگ براي استاد طول عمر و سعادت و سلامت آرزو مي‌كنم و اميدوارم خانواده و همسر ايشان هم سالم و شاداب باشند.

 

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

اسامي حيوانات در زبان تركي

رـ عليزاده

 

بخش اول اسامي حيوانات در زبان تركي در شماره 348 تقديم حضورتان شد كه مورد استقبال شما خوانندگان محترم قرار گرفت. در اين شماره نيزبه  بخش ديگري از اسامي تركي حيوانات اشاره مي كنيم:

ببر: ببير، قاپلان

بوقلمون: هشترخان تويوغو، هيندوشكا

پروانه: كپه نك،  كله بك

پلنگ: قاپلان، قافلان

جيرجيرك: جير ـ جئيراما

خرچنگ: قيرخ آياق، يئنگج 

خرس: آيي، آزيخ / خرس آبي: آيي باليغي / خرس خاكستري: بوز آيي / خرس خرمايي: قونوز آيي/ خرس قطبي (خرس سفيد): قوطب آيي ، آغ آيي / توله خرس: آيي بالاسي، آيي پوتاسي، آيي كوچويو

رتيل: بويهْ، بووْه

زنبور: آري، چيبيني/ زنبور خرمايي: ئششك آريسي، خوروز آريسي / زنبور سرباز: كئشيك چي آري / زنبور عسل: بال آريسي، بال چيبيني / زنبور عسل جوان: شاه بئچه، بئچه / زنبور كارگر: يشچي آري / زنبور گاوي: تورپاق آريسي / زنبور خوار: آري قوشو، جايلاق، آري يئيه‌ن، آلا جهره (آلني قارا، قيرميزي باش، بوز) / زنبورك: زنبه رك، ده وه ؤستونده آپاريلان كيچيك توپ

سگ: يت، سوپا، كؤيك / سگ آبي: سويتي،قوندوز / سگ تازي: تازي، مه ره ز / سگ گله: چوبان يتي، قورد باسان / سگ ماهي: وزون بورون، نره، چؤكه باليغي / سگ مگس: يت آريسي / سگ هار: قودوز يت، قودورموش يت، قودورغان / سگ هرزه: سومسوك يت / توله سگ: تولا، كوچوك، يت بالاسي

سمندر: كرتنجيك

سمور: دله، گلين جيك / سمور آبي: آبي قوندوز

سوسك: بؤجك، سوسري / سوسك آبي: سو بؤجه‌يي / سوسك طلايي: ماي بؤجه يي / سوسك غلات: تاخيل بؤجه يي

سوسمار: كرتنكله، كلز، قاياقاپان

شپش: بيت

شغال: چاققال

شير: آسلان، آرسلان / شير آبي: دنيز آسلاني

عنكبوت: هورومجك، تورآتان، كوتول

عقرب:چايان

غاز: قاز / غاز وحشي: چؤل غازي، قوبا

قمري: قومرو (قوش)، قورقور

كانگورو: كئن قورو؛ كيسه لي حئيوان

كرم: قورد (قورت)، قوردجوق ، بؤجك، تيرتئيل، سوْوْكا / كرم ابريشم (كرم پيله): باراماقوردو، پيله قوردو، پيك قوردو، پيلك قوردو / كرم خاكي: سوخولجان / كرم شب‌تاب : آتش بؤجه يي، آتش قوردو، يشيلدان بؤجك، پاريلدايان بؤجك، ولدوز بؤجه يي، يشيلدا بؤجك، گئجه چيراغي / كرم غوزه خوار پنبه: پامبيق سووْكاسي، سووخا / كرم كدو: ياستي قورد، لئنت شكيللي قورد

كفتار:گورئشن

گراز: قابان، چؤل دونوزو، پورسوق

گوزن: سئغير، سيغين، كئييك، جويور، جئيران، مارال

لاك پشت: تيسباغا (توسباغا)، باغا، چاناقلي باغا، كسي

مار: يلان / مار آبي: سو يلاني / مار زنگي: زينقيروولو يلان/مارعنكبوتي: گؤزلو كلو يلان/ مار ماهي: يلان باليغي

مارمولك: قايا قاپان، كرتنكله

ماهي: باليق / ماهي آزاد: قيزيل باليق / ماهي اسبله: ناققا (ناخا) باليق / ماهي پرنده: وچان باليق / ماهي تاس: نره باليق / ماهي يتان: چؤرپه / ماهي خاويار: وزون بورون باليق / ماهي دودي: قورو باليق / ماهي سفيد: آغ باليق، بؤلگه / ماهي شور: سيه نك / ماهي قرمز: تكير / ماهي قزل آلا: قيزيل خاللي باليق / ماهي كپور: چاپاق / ماهي كوسه: كؤپك باليغي / ماهي كول: تينقا/ ماهي مركب: باشي آياقلي لار / اردك ماهي: دورنا باليقي / اره ماهي: چوخ ديشلي باليق / شاه ماهي: سولطان باليق / شمشير ماهي: قيلينج باليق / مار ماهي: يلان باليغي، يلان باش باليق / ماهي خوار: باليق ودان، قوتان، باليق جيل (لار)، باليق يئميش(لر)

مرغابي: ؤردك / مرغابي سرسبز: ياشيل باش اردك / مرغابي وحشي نر: سونا

مرغان ماهيخوار: واغلار، باليق وتان قوش لار

مرغك: قوش جوغاز، تويوق جوق

مورچه: قاريشقا، قارينجا /  مورچه سواره: آتلي قاريشقا

نهنگ: ناققا، بالينا

هدهد: شانا پيپك، شينه پوپ، چينه پوپ، ككيل داراق، چاووش قوشو، هوپ ـ هوپ، هود ـ هود

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

آذربايجان خاستگاه تجدّد و نوگرائي

(چكيده)

دكتر سعيد قره آغاجلو

 

زبان و ادبيات فارسي در سير تكاملي خود و راه درازي كه پيموده است تحول و دگرگوني هاي زيادي را پشت سر گذاشته و همواره خالي از ابداع و نوآوري و تجدد و نوجويي در عناصر مختلف شعري نبوده است، گاهي تحول نوجويي در حيطة محتوا و معني بوده و گاهي در عنصر خيال و تصويرپردازي گاهي نيز در حيطة زباني و قالب هاي كلامي.

در نخستين سده هاي زبان و ادبيات فارسي در حوزة ادبي خراسان و سبك تركستاني فردوسي با حماسه سرايي، ناصر خسرو با پرداختن به مسائل اعتقادي و كلامي و سعدي شيرازي با ترويج ادبيات تعلمي در حوزة معاني ايجاد تحول و نوآوري نمود و خاقاني شرواني در حوزة ادبي آذربايجان و صائب تبريزي در مكتب اصفهان به تجدد و نوجويي پرداختند. اما با ورود مسائل اجتماعي و سياسي به شعر ديگر قالبهاي سنتي و كهنه جوابگوي معاني و تصاوير نوين نبوده، لذا لزوم تجدد و نوآوري در قالبهاي شعري به وضوح ديده مي شد و دال بر اين دعوي ابداع و رواج قالب شعري مستزاد و نيز سادگي زبان و بيان در دورة مشروطه و رويكرد ادبيات فارسي از دربار به دامن مردم است.

در اين سير تكاملي هزار و چندين سالة ادبيات فارسي مي توان با قدرت تمام ادعا كرد. نخستين حوزة ادبي كه در دو مرحلة كاملاً متفاوت زماني در سير تكاملي اين زبان نقش اساسي ايفا كرده است، سرزمين شعر و شعرپروري؛ ديار خاقاني شرواني، نظامي گنجوي، پروين اعتصامي و استاد سيدمحمد حسين بهجت آبادي متخلص به شهريار و ديگر شاعران اين اعصار از قرن ششم تا حال بوده است.

در نخستين مرحله از تحول در ادبيات فارسي در سبك آذربايجاني ابداع شيوة سخن خاقاني و تغيير نظامي در معاني شعري و ترويج ادبيات غنايي مي توان نام برد و در دورة اخير نوجويي و خلق شعر نو را مي توان ذكر كرد. آذربايجان بخاطر موقعيت خاص جغرافيايي و استراتژيكي با توجه به قرار گرفتن بر سر راه شرق و غرب و دروازة شرق براي غرب و بالعكس تنها گذرگاه شرق به غرب حائز اهميت بوده و همچون رسانه اي در انتقال يافته هاي بشري به دو دنياي مدني عمل كرده و در بسياري از مواقع، خود تأثيرگذار در تحولات تاريخي بوده است.

اهميت آذربايجان در دورة مشروطه را مي توان نخست قرار گرفتن دارالسلطنة عباس ميرزا در تبريز و وسعت قلمرو وي از كوههاي قفقاز تا مجاورت پايتخت شاهان قاجار ذكر كرد. وليعهد نشين بودن تبريز و داشتن دارالسلطنه باعث رونق تجارت و اعتلاي علم و فرهنگ و بينش هاي تجدد گرايي نه تنها در اين سرزمين بوده بلكه دامنة آن تا دورترين نقاط ايران نيز كشيده شد. به عنوان نمونه نقش آذربايجان در برپايي نهضت مشروطه غيرقابل انكار است.

ديگر خدمات عباس ميرزا و حمايت وي از تجدد و نوگرايي و فنون و دانشهاي جديد و ايجاد اولين چاپخانة سربي در آذربايجان اشاره كرد. به راه افتادن اولين چاپخانه در آذربايجان باعث تكثير كتابها و به تبع آن انتشار روزنامه و قرار گرفتن مردم در اخبار و افكار نوگرايي باعث گرديده تا اين سرزمين نه تنها كانون بلكه مهد تجدد و الگوي ديگر سرزمينها قرار گيرد.

قرار گرفتن آذربايجان بر سر راه شرق و غرب و ارتباط ملل از راههاي زميني در آن زمان باعث گرديد نه تنها آذربايجان به عنوان دروازة تمدن و انديشه ها و دانشهاي نوين شود بلكه خود در ايجاد بينشهاي نوين اجتماعي، ادبي و سياسي نقش مهمي را بازي كند. شكوفايي رنسانس در اروپا و انقلابات كارگري در روسيه و وجود روحانيون مبارزي چون شيخ محمد خياباني باعث بوجود آمدن مثلث انقلاب و خيزشي در مردم آذربايجان شد و در حيطه سياسي باعث فروپاشي نظام ديكتاتوري قجري و در ساحة اجتماعي موجب بيداري روح ملي و مذهبي و در حوزة ادبي باعث ايجاد تجدد و تولد شعر نو فارسي گرديد.

امروزه در پرداختن به مسائل شعر نو فارسي مسلماً هيچ اديبي نمي تواند بدون توجه به نقش مجلة آزاديستان و نويسندگان آن يعني ميرزا تقي خان رفعت، شمس كسمايي و سيدجعفر خامنه اي اظهارنظر كند. نويسندگان و شاعراني كه نخستين بار لزوم شكستن قيد و بندهاي شعر و نثر سنتي را احساس كرده و اقدامات اساسي در تحول شعر فارسي انجام دادند چنانكه ميرزا نقي خان رفعت در روزنامه تجدد تبريز نوشته است:

ادبيات قديمي ما از منابع اوليه خودش دور افتاده، در يك حوزه وسيع تراكم يافته و به حال اختيار داريم آن را يك سد محافظ كاري بناميم... اين امواج متراكم ادبي را در آن حوض وسيع محبوس ساخته است. وقتي كه ما مي گوييم متصدي هستيم در اين زمينه جريان بوجود بياوريم طبعاً معلوم مي گردد كه مقصود و نقشه ما عبارت از رخنه انداختن در بيان اين سد سديد استمرار و ركود است.

..................................................

ارائه شده به همايش پارسي گويان آذربايجان بعد از مشروطيت، دانشگاه آزاد اسلامي خوي، خرداد 1384

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

تكاوران (جنگاوران كوهستاني، فرزندان خاك)

در حماسه عمليات غرورآفرين كربلاي 6 (نفت شهر)

بخش15

ميكائيل احمدزاده

 


ادامه مطلب
نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

امام جمعه خوي:

بيمارستان96  تخت خوابي تأمين اجتماعي حق مسلم مردم خوي است

 


ادامه مطلب
نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

دومين جلسه انتخاب رييس جديد شوراي شهر بي نتيجه ماند

 

دومين جلسه انتخابات اعضاي هيات رييسه شوراي اسلامي شهر خوي بي نتيجه ماند.

جلسه‌ي اول انتخاب رييس جديد و ديگر اعضاي هيات رييسه اين شورا ، به دليل اعمال آبستراكسيون و ترك جلسه توسط سه تن از اعضا، از اعتبار ساقط و طبق قانون، انجام انتخابات غير ممكن شده بود.

در اولين جلسه، قره محمدلوبه عنوان تنها كانديداي رياست شورا، اعلام آمادگي نموده بود كه سه تن از اعضا با ترك جلسه، مخالفت خود را با اين كانديداتوري اعلام كردند! در نتيجه انتخابات به جلسه دوم كشيده شد.

براي برگزاري انتخابات در جلسه دوم از خبرنگاران مطبوعات محلي نيز دعوت به عمل آمده بود و اين نشان مي داد كه شوراي شهر در نظر دارند مردم از آنچه كه در اين شورا مي گذرد مطلع شوند .

در اين جلسه عزيز زينالي از اعضاي شوراي شهر به دليل حضور يك هفته اي در جزيره كيش (كه از چند ماه قبل برنامه ريزي شده بود) غايب بود.

با شروع جلسه، غلامعلي شريف اذعان داشت: از نهم ارديبهشت به بعد، رسميت يافتن جلسات شوراي شهر منوط به تعيين هيات رييسه جديد مي باشد و انجام مكاتبات نيز بدون معرفي رييس جديد امكان پذير نخواهد بود.

وي ابراز اميدواري كرد:در اين جلسه همفكري، همكاري و وحدت اعضا با همديگر را شاهد باشيم.

قره محمدلو كه مسن ترين عضو شورا بوده و طبق قانون رياست سني جلسه را بر عهده داشت، بعد از شريف ، لب به سخن گشود و گفت: اميد است در اين جلسه نتايجي در راستاي رفاه حال عمومي شهروندان حاصل شود.

وي افزود: در جلسه ي قبلي صحبت هايي شد و من از حركت برخي از عزيزان متأسف شدم چرا كه ترك جلسه اصلاً جايي نداشت و دليل از اكثريت انداختن جلسه فوق براي من جاي سؤال است.

وي كه با ادب و متانت خاصي سخن مي گفت، سوال كرد: در آن جلسه چه سخن بي جايي گفته شده يا به چه كسي توهين شده بود؟

وي افزود: اگر اعلام كانديداتوري من باعث تشنج يا به هم زدن وحدت شوراست اعلام كنيد ولي كانديدا شدن براي رياست شورا ، حق مسلم هر يك از اعضاست و مي بايست به اين حق نيز احترام گذاشت.

وي كه به نظر مي رسيد دل پري از آبستراكسيون داشت، تصريح كرد: با انجام چنان حركت هايي از دموكراسي خارج مي شويم و انجام اين گونه اعمال بدعت محسوب شده و از همين فردا اگر يك عضو موضوعي را مغاير افكار خود ببيند جلسه را ترك خواهد كرد.

قره محمدلو تاكيد كرد: كانديدا شدن من تحت فشار هيچ حزب و جناحي صورت نگرفته است.

وي افزود: در طول هفته گذشته  حتي از مقامات دولتي و غيردولتي بر ديگر اعضا تحميل مي كنند كه به فلاني رأي بدهند يا به فلاني رأي ندهند؛ من نه يك فرد رياست طلب هستم و نه براي مقام تلاش مي كنم؛ در طول اين مدت به تنها فردي كه زنگ نزده اند من بودم؛ من خودم استقلال فكري دارم و خودم تشخيص مي دهم به چه كسي رأي بدهم. اين فكر غلطي است كه اگر قره محمدلو رئيس شود شهر به هم مي خورد؛ من ضد ولايت فقيه نيستم؛ پيرو ولايت فقيه هستم و مقام معظم رهبري هر فرمايشي داشته باشند، بنده مطاع هستم.

وي اظهار داشت: خط و مشي من در راستاي رهنمودهاي مقام معظم رهبري است و با كانديدا شدن بنده، هيچ كس نبايد احساس خطر بكند.

قره محمدلو كه به نظر مي رسيد پاسخ قانع كننده اي  براي سوالات فوق نيافته بود، اظهار داشت: در شورا رئيس هم مانند ديگر اعضا فقط يك رأي دارد و هيچ ارجحيتي نسبت به سايراعضا ندارد و از عزيزان درخواست مي كنم كه دليل ترك جلسه را اعلام فرمايند.

وي در پايان گفت: دوباره تاكيد مي كنم من به هيچ وجه مقام پرست و رياست طلب نيستم اما بنا به دلايلي كه عرض كردم، رسماً اعلام مي كنم كه باز هم كانديدا هستم.

با پايان يافتن سخنان قره محمدلو، كريم نژاد در صدد پاسخ گويي به سوالات وي برآمد ولي كبيري گفت هيچ لزومي ندارد كه حتماً به سوالات پاسخ داده شود؛ اما كريم‌نژاد سخنان خود را با يك تذكر آئين نامه اي به قره محمدلو شروع كرد و گفت: شما مي بايست اول موضوع اصلي جلسه يعني انتخابات را برگزار مي كرديد و بعداً به اظهار گلايه هاي خود مي پرداختيد.

وي افزود: ما در نزديكي شما بوده و در جاي دوري نيستيم وهر وقت مي توانيد گلايه هاي خود را اظهار كنيد.

كريم نژاد تاكيد كرد: اخبار را به درستي به شما منتقل نكرده اندچرا كه در جلسه اي كه مد نظر شماست اصلاً حرفي از شما و شورا در ميان نبود و خدا شاهد است  كه به غير از تعريف و تمجيد از جنابعالي، هيچ صحبتي نشده است؛ ذهنيتي كه در شما ايجاد شده است اصلاً صحت ندارد و . . .

در اين لحظه شريف نيز با تذكر آيين نامه اي به كريم نژاد سخنان وي را قطع كرد و گفت: شما خودتان تذكر مي دهيد كه اول بايد به موضوع اصلي جلسه پرداخته شود در حالي كه خودتان در حال پاسخگويي به سوالات آقاي قره محمدلو هستيد و . . .

نهايتاً كبيري به غائله پايان داد و گفت: هر فرد براي ترك جلسه دلايلي دارد و گلايه ها هم بايد مطرح شود و بنده بعد از برگزاري جلسه، دلايل را به حضورتان عرض خواهم كرد.

با اين سخنان ، اعضا براي انتخاب اعضاي هيات رييسه آماده شدند.

از يك سو ابراهيم آهنگري و از سوي ديگر قره محمدلو براي تصدي پست رياست شورا اعلام آمادگي كردند و راي گيري در حضور نماينده فرمانداري برگزار شد.

هر چند طبق قانون، اين راي گيري مي بايست به صورت مخفي انجام مي شد، اما اعضا چندان تمايلي به مخفي نگه داشتن راي خود نداشتند و نهايتاً هر كدام از كانديداها به طور مساوي سه راي كسب كردند و با علام نظر نماينده فرمانداري انتخاب رييس جديد و ديگر اعضاي هيات رييسه به جلسه بعدي ( يعني پس از بازگشت زينالي از سفر كيش) در پانزدهم ارديبهشت ماه سال جاري موكول شد.

اما؛ رياست شورا چه اختيارات و قدرتي دارد كه اين همه كشمكش صورت مي گيرد؟ و آيا به دست آوردن آن به،روي دادن اين مسايل مي ارزد؟

در ماده6 آيين نامه داخلي شوراي اسلامي شهر مصوب 1384/1/24 وظايف رييس شوراي اسلامي شهر به شرح زير برشمرده شده است:

ـ مسئوليت امور اداري و مالي شورا؛

ـ اداره جلسات شورا و برقراري نظم در جلسات؛

ـ دعوت از اشخاصي كه حضور آنها در جلسات شورا ضرورت داشته باشد؛

ـ دعوت از اعضا و تقسيم كار بين اعضا و كميسيون هاي شورا؛

ـ ابلاغ و نظارت بر پيگيري مصوبات شورا؛

ـ معرفي نماينده يا نمايندگان شورا كه از بين اعضاي شورا انتخاب مي شوند به مسئولان اجرايي، نهادها و سازمان هاي دولتي در صورت درخواست آنها؛

ـ امضاي احكام مسئول و اعضاي دبيرخانه و ساير كاركنان شورا بر اساس تشكيلات تفصيلي شورا؛

ـ ارسال نسخه اي از بودجه مصوب و هزينه شورا در پايان هر سال مالي به شوراهاي اسلامي شهرستان و استان مربوط و نيز انتشار آن جهت اطلاع عموم؛

ـ ابلاغ كتبي موارد اعتراض و ايراد اعضا كه به صورت روشن به رييس شورا تقديم شده است به عنوان تذكر به شهردار و دريافت پاسخ كتبي يا شفاهي شهردار در خصوص تذكر ابلاغي آن در جلسه شورا؛

ـ امضاي كليه مكاتبات رسمي شورا؛

ـ اعلام روز و ساعت تشكيل جلسه بعد، قبل از ختم هر جلسه.

توضيح اينكه هر سه عضو ترك كننده‌ي جلسه اول انتخابات به جريان اصولگرايي منتسب هستند و قره‌محمدلو نيز رياست ستاد تبليغات موسوي در خوي را بر عهده دارد ، اميدواريم رييس جديد شورا بدون در نظر گرفتن مسايل جناحي و سياسي انتخاب شود و فرد منتخب بيشترين تعامل و همكاري را با ساير نهادهاي مرتبط داشته باشد.

نوشته شده در دوشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

امام جمعه خوي: بسياري از مشكلات شهر از وجود اختلافات ناشي مي شود

معاون استاندار و فرماندار ويژه شهرستان خوي:

در مديريت‌هاي شهرستان خوي ظرفيت‌هاي فوق‌العاده‌اي وجود دارد

 

همزمان با نهم ارديبهشت و به مناسبت گراميداشت روز ملي شوراها، جلسه شوراي اداري شهرستان خوي با حضور جمعي از مسئولان و اعضاي منتخب شوراهاي اسلامي شهرستان، شهر ، بخش و روستاهاي خوي، در محل سالن هلال احمر اين شهر برگزار شد.

در اين جلسه، امام جمعه خوي با استعانت از بيانات مقام معظم رهبري، به موضوع انتخابات رياست جمهوري پرداخت وخطاب به دست اندركاران برگزاري انتخابات  گفت: وظايف هر مسئولي در انتخابات تعريف شده است ودرخواست مي كنيم فقط به هر آنچه كه وظيفه تان است مانند نظارت، اجرا، بازرسي و...  عمل كنيد و از زياد  صحبت كردن  در اين خصوص خودداري نمائيد و در عمل نشان بدهيد كه وظيفه قانوني و شرعي خود را بي طرفانه انجام مي دهيد.

حجه الاسلام سيد رضي شكوري با دعوت بر پايبندي عملي به ولايت فقيه، به رعايت موارد زير در برگزاري انتخابات تاكيدكرد:آخرت خود را به خاطر دنياي ديگر تلف نكنيد، به همديگر اعتماد بكنيد و انتخابات را با كمترين نيروي انساني برگزار كنيد ، يعني لزومي ندارد در پشت هر صندوق راي 10 نفر قرار بگيرد، امسال سال الگوي مصرف است و بايد در همه موارد صرفه جويي گردد.

وي ،كاهش سفرهاي مسؤلان شهرستاني به مركز استان را خواستار شد و تصريح كرد: حرفه ي من سخنراني است ولي دو سال است به جلسات مركز استان نمي روم به خاطر اين  كه برگزاري اين جلسات بي نتيجه است. به چه انگيزه اي بايد مسئولين را با اين همه خطر به مركز استان بكشانيم؟

وي افزود: اگرشما به خاطر شرح وظايفتان نمي توانيد در برابر مسئولان استاني موضع گيري كنيد من مي توانم، هماهنگي كنيد بنده جلسه بگذارم و اين نوع مشكلات را حل كنيم.

شكوري، سپس، عدم رونق در بازارچه رازي خوي را جويا شد و گفت: طبق نظر كارشناسان، اگر بازارچه قطور درست راه بيفتد، رونق آن از همه بازارچه هاي مرزي  بيشتر مي شود، چرا اين بازارچه راه نمي افتد آيا  مشكل فقط در اين بازارچه است؟ چرا به نتيجه نمي‌رسيم؟

وي افزود: مشكل جاي ديگري است كه بايد حل بشود.

امام جمعه خوي در ادامه ، به وجود برخي اختلافات در ميان مسئولان شهرستان اشاره كرد و يادآور شد: شخص خاصي مورد نظر نيست اما  اختلافات دراين شهر به مرور زمان افزايش مي يابد و بسياري از مشكلات شهر و مردم نيز از اين نكته ناشي مي‌شود، شهري كه مسئولان آن باهم همخواني نداشته باشند هيچ وقت پيشرفت نمي كند، اصلاً چرا بايد مشكلي وجود داشته باشد؟ مسئولان خوي همگي متدين و حزب الهي هستند، پس كي و چگونه مي خواهيم به وحدت برسيم؟

وي افزود: بنده خيلي تحمل مي كنم الان 8 سال است كه امام جمعه هستم و فرد دست و پا چلفتي هم نيستم، مي توانم برخي افراد را روي كار بياورم و برخي را هم بردارم ولي خيلي كوتاه آمده ام، اما تا كي؟!

شكوري نسبت به آينده شهر و استان هشدار داد و گفت: مردم به مرور از اين منطقه مهاجرت مي كنند و مي روند.

وي بار ديگر تاكيد كرد: منظورم شخص خاصي اعم از نماينده، فرماندار، اعضاي شورا و... نيست به من جواب ندهند، به خدا قسم شما بهترين مسئولان هستيد ولي كدام ارث را مي‌خواهيد تقسيم كنيد ؟

 وي اظهار داشت: تا وقتي كه مسائل عامه مردم زمين نماند مي توانم تحمل كنم و در غير اين صورت افشاگري مي‌كنم و مي گويم تا مردم بدانند، يعني مي گويم و استعفا هم مي دهم و مي‌روم، شما هم  اگر احساس مي كنيد وجودتان عامل ناهماهنگي است استعفا بدهيد و كنار برويد.

شكوري توانايي مديران خوي را ستود و گفت:ما بهترين مردم و بهترين شهر را داريم، شهر ما از همه لحاظ از مركز استان جلو است، فقط بايد مقداري حب و بغض ها را كنار گذاشت.

وي براي چندمين بار تاكيد كرد: نظر من4، 5  نفر نيست،همه است،آتش بياران معركه، غيبت كنندگان و... همه شريك هستند. من نيامده ام فقط نماز جمعه بخوانم. آمده ام خوي را توسعه بدهم. اگر احداث حوزه تمام شود نتايج آن را خواهيد ديد اما در اين مورد كدامتان يك كمك اساسي كرده ايد؟ اين مسئوليت ها را مقطعي بدانيد و بدانيد كه در دنيا و آخرت بايد جواب بدهيد و بايد خودمان را براي آن دنيا آماده بكنيم.

امام جمعه خوي پس از اتمام سخنراني اش، در مراسم اهداي جوايز به اعضاي منتخب شوراها شركت كرد و جلسه را به دليل كسالت و بيماري ترك گفت.

جلسه با سخنراني معاون استاندار و فرماندار ويژه شهرستان خوي ادامه يافت.

ابراهيم محمدلو به مواردي از نشانه هاي پيشرفت شهرستان خوي اشاره كرد و اظهار داشت:  امروز جايگاه شهرستان خوي در سطح ملي است و امروز خوي مرزها را درنورديده و در بسياري از عرصه هاي بين المللي نام و آوازه اي براي خود دارد.

وي افزود: قصد پاسخگويي به رهنمودهاي امام جمعه محترم شهر را ندارم اما چون ايشان در جلسه حضور ندارند به چند نكته اشاره مي كنم.

محمدلوگفت: همواره در يك مجموعه‌ي پويا و شتابان، سر و صداهايي ايجاد خواهد شدو اين يك امر طبيعي است، اگر ما هم مانند بسياري از مسئولان به روزمرگي دچار مي شديم و در مورد حق كشي ها سكوت اختيار مي‌كرديم، مي توانستيم وضعيت آرام و مريض گذشته را ادامه بدهيم.

معاون استاندار تصريح كرد: در مديريتهاي شهرستان خوي ظرفيت هاي فوق العاده اي وجود دارد كه نمونة عيني آن، حضور همزمان دو وزيردر اين شهرستان، در سفر هيأت دولت به آذربايجان غربي بود، و يا با مديريت شايسته ستاد سفر، امسال حدود 0/5 ميليون نفر از آثار تاريخي خوي ديدن كردند كه نسبت به سال گذشته 58 درصد رشد داشته است، همچنين با درايت اعضاي مديريت بحران، مانوري در سطح استانداردهاي تعريف شده در نيروگاه سيكل تركيبي و مانوري ديگر در منطقه پل هوايي قطور با موفقيت برگزار شدو اينها نشان مي دهند كه  مديران شهرستان، از توانمندي هاي لازم برخوردار هستند.

فرماندار ويژه شهرستان خوي تصريح كرد: به نظر مي رسد در برخي انتصابها نظام شايسته سالاري و ارشديت در نظر گرفته نمي شود و نهايتاً برخي مسئوليتها در زمين مي ماند، لذا بايد تغييري در روش ها، بينش و نگرش ها داشته باشيم و  نقاط قوت و ضعف خود را بار ديگر بازبيني كنيم.

محمدلو افزود: در برخي ادارات ممكن است در يك روز، سه نفر براي  انجام سه مأموريت متفاوت به مركز استان سفر كنند در حالي كه مي توان همه ي اين امور را با  ماموريت يك نفر انجام داد، اينها بايد سازماندهي شوند.

فرماندار خوي وجود اختلاف نظر را موضوعي ديرينه دانست و اذعان داشت: اختلاف نظرها از اول بوده و حالا هم است و در آينده هم خواهد بود و  به شهرستان خوي هم اختصاص ندارد، پس نبايد دنبال پرتقال فروش گشت.

وي تاكيد كرد: هر يك از اركان قواي سه گانه كشور، مسئوليتها و اختياراتي دارند و به همان ميزان سؤالي كه از فرد مي شود، اختياراتي هم به ايشان واگذار مي شود و در جمهوري اسلامي وظايف و اختيارات به ميزان مسئوليت هاست اما برخي ها تماميت خواهانه عمل مي كنند و فكرمي كنند اگر چند متري از زمين همسايه را به زمين خودشان وارد كنند زمين بيشتري خواهند داشت، اين يك تفكر غلط است.

وي گفت: برخي اوقات مجريان به جاي اينكه به عنوان يك پيكره عمل كنند، وارد حوزه هاي همديگر مي شوند و نهايتاً حق و حقوق مردم پايمال مي شود، اگر قرار باشد اين مسئوليت ها براي هميشه ماندگار بودند به ماها كه نمي رسيد.

وي تاكيد كرد:چون دوست ندارم كسي در كار من دخالت بكند، در كار ديگران هم دخالت نمي كنم و بنده به هيچ وجه حق ندارم به نماينده اي زنگ بزنم كه فلاني، به فلان مورد، فلان رأي را بده؛البته قانون حق و حقوقي براي من قايل شده است و دوست دارم در حيطه اين حق و حقوق انجام وظيفه كنم.

وي افزود: در تعامل با همه جايگاه ها عمل كرده و مي كنم و در حوزه اختيارات خودم دوست ندارم كسي را شريك كنم، آيا اين اشكالي دارد؟ من تغييرات در مديريت ها را دوست ندارم و تجربه كرده ام كه تغييرمديران نتايج مثبتي نداشته است وبه همين خاطر تا به امروز، پشتيباني خود را از تمام مديران انجام داده ام.

وي، دولت نهم را دولت كار و خدمتگزار مردم دانست و اظهار داشت: اگر مردم رئيس جمهور اين دولت را پسنديدند، رأي مي دهند وگرنه مطمئن باشيد اين مسئولان، با رفتن از اين مسئوليت ها چيزي را از دست نخواهد داد، بنده هم با كمال وارستگي منتظر روزي خواهم بود كه اين مسئوليت را دو دستي تقديم فرد ديگر بكنم ولي الان كه فضاي كار مهيا شده است، اجازه بدهيد كساني كه آستين ها را براي انجام خدمت بالا زده اند، وظايف شان را انجام بدهند.
نوشته شده در دوشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

سيستم انتقال و شبكه آبياري و زه كشي آغ چاي تا سال 93 به پايان مي رسد

550 ميلياردريال براي اتمام شبكه آغ‌چاي نياز است

 

نماينده مجري طرح سيستم انتقال و شبكه آبياري و زه كشي آغ چاي گفت: 55 ميليارد تومان براي اتمام شبكه آغ چاي چايپاره نياز است.

سياوش طاهري در گفتگو با فارس اظهار داشت: شبكه سد آغ چاي داراي پنج ناحيه عمراني است كه دو ناحيه در دشت قره ضياالدين و سه ناحيه در دشت نازك قرار دارد.

وي پيش بيني كرد؛ شبكه سد آغ چاي سال 93 به اتمام برسد.

طاهري سد انحرافي شوريك را از ديگر بخش هاي اين شبكه اعلام كرد و گفت: سد شوريك به پايان رسيده و دو ناحيه مربوط به دشت قره ضيادالدين و يك ناحيه دشت نازك با پيشرفت متوسط 70 درصد در حال اجرا هستند.

وي با اشاره به هزينه 15 ميليارد تومان از سال 85 زمان آغاز شبكه و سد انحرافي شوريك، خاطرنشان كرد: كل شبكه داراي صد كيلومتر كانال هاي اصلي و درجه يك، 70 كيلومتر زه كشي و 200 كيلومتر خط لوله انتقال است.

طاهري با اشاره به كمبود تامين اعتبار اين پروژه افزود: در صورت تامين اعتبار به موقع سيستم انتقال و شبكه آبياري و زه كشي آغ چاي تا سال 93 به پايان مي رسد.

وي تنظيم آب رودخانه آغ چاي و انتقال به دشت هاي قره ضيا الدين و نازك به منظور بهبود 2 هزار و 988 هكتار و توسعه 14 هزار و 824 هكتار از اراضي گسترده طرح به صورت خالص، مهار سيلاب هاي فصلي، تغذيه سفره هاي آب زيرزميني و استفاده از ظرفيت آن به منظور بهبود 3 هزار و 500 هكتار از اراضي دشت قره ضياالدين و اشتغال زايي از طريق توسعه كشاورزي و ايجاد صنايع جنبي را از اهداف احداث سد مخزني آغ چاي اعلام كرد.

بنا به گفته وي سد آغ چاي از نوع خاكي با هسته رسي با گنجايش 180 ميليون مترمكعب است كه با بهره برداري از آن بيش از 22 هزار هكتار از اراضي دشت هاي قره ضياالدين و نازك زير پوشش آبياري مدرن مي روند و تحول عمده اي در بخش كشاورزي منطقه ايجاد مي شود.

وي خاطرنشان كرد: سد آغ چاي يكي از بزرگ ترين سدهاي در دست ساخت كشور و بزرگ ترين سد آذربايجان غربي به شمار مي رود، از اين رو به منظور جلوگيري از كمبود شديد آب كشاورزي و حتي آب شرب تخصيص به موقع اعتبارات سد آغ چاي ضروري است.

سد مخزني آغ چاي در فاصله 42 كيلومتري شمال غربي شهرستان خوي واقع شده است.

 

قرارداد همكاري استان وان تركيه و خوي در زمينه مبارزه با قاچاق

 

قرارداد همكاري در زمينه مبارزه با قاچاق بين والي استان وان تركيه و فرمانده هنگ مرزي خوي امضا شد.

اين پروتكل در 4 بند تنظيم شده و شامل همكاري در زمينه مبارزه با مواد مخدر قاچاق كالا و انسان و گسترش همكاري هاي امنيتي در مرزهاي مشترك است .

به گزارش واحد مركزي خبر، در مراسم امضاي اين پروتكل اوزدمير چاكاچاك والي استان وان تركيه با تقديراز تلاش هاي مقامات اجرايي و مرزبانان جمهوري اسلامي ايران درمبارزه باقاچاق در مرزهاي مشترك گفت : در سايه همكاري هاي ايران و تركيه موارد قاچاق كالا در مناطق مرزي دو كشوركاهش يافته است.

سرهنگ موسايي فرمانده هنگ مرزي خوي گفت: با همكاري مرزداران ايران و تركيه هم اكنون مرزهاي مشترك از امنيت پايدار برخوردار است. 

 

از سرگيري ساخت بيمارستان تأمين اجتماعي خوي

 

با اختصاص 40 ميلياردريال اعتبار عمليات تكميل بيمارستان تأمين اجتماعي خوي از سر گرفته مي شود.

نماينده مديريت درمان اداره كل تأمين اجتماعي استان در اجراي اين طرح، در گفتگو با خبرنگار واحد مركزي خبر در خوي، با اعلام اين خبر گفت : عمليات ساخت اين بيمارستان كه 19 سال پيش در زميني به مساحت 5 هزار و 500 مترمربع با 5 هزار و 600 متر مربع زيربنا در 4 طبقه آغاز شده بود و در سال 1373 پس از 70 درصد پيشرفت فيزيكي متوقف شده بود با تصويب شوراي عالي تأمين اجتماعي به زودي از سر گرفته مي شود.

دكتر حسن زاده با اعلام اينكه عمليات ساخت و تكميل اين بيمارستان با ظرفيت 35 تا 96 تختخواب تا 2 ماه آينده آغاز مي شود، گفت : زمين احداث اين بيمارستان از طرف افراد خيّر واگذار شده و براي ساخت آن تا 15 سال گذشته 2 ميليارد و 500 ميليون ريال اعتبار هزينه شده است.

حسن زاده افزود : با بهره برداري از اين بيمارستان، علاوه بر خدمت رساني به بيمه شدگان اصلي و تبعي تأمين اجتماعي شهرستان خوي كه بيش از 250 هزار نفر هستند، مشكلات بيمه‌شدگان 6 شهرستان ديگر شمال استان نيز حل شده و از مراجعه آنها به مركز استان براي درمان كاسته خواهد شد.

 

120ميليارد ريال براي توسعه بهداشت آذربايجان غربي هزينه مي شود

مشكلات بيمارستان هاي خوي بررسي شد

 

نماينده مردم خوي در مجلس شوراي اسلامي گفت: 120ميليارد ريال از محل درآمدهاي كشور، براي توسعه و تكميل طرحهاي بخش بهداشت و درمان و توسعه فضاهاي آموزشي و دانشگاهي آذربايجان غربي هزينه مي شود.

مويد حسيني صدر، در جلسه بررسي مسايل و مشكلات بيمارستان هاي خوي افزود: اين اعتبار در سفر دوم هيات دولت به استان به تصويب رسيده و امسال براي اجراي طرح هاي بهداشتي و درماني، ساخت خانه سازماني پزشكان، خوابگاه يك صد نفري دانشجويي در دانشكده پرستاري، تكميل و تجهيز بيمارستانها، كمك به دانشكده فني خوي و دانشگاههاي پيام نور و ايجاد مراكز شبانه روزي در مناطق محروم روستايي هزينه مي شود.

به گزارش ايرنا، وي اظهارداشت: امسال همچنين پنج ميليارد ريال از اعتبارات و درآمدهاي نفتي براي توسعه طرحهاي فناوري اطلاعات در مدارس استان هزينه مي شود.

حسيني صدر همچنين بر ضرورت تكميل هر چه سريع تر بيمارستان ? 160?تختخوابي در دست ساخت در خوي تاكيد كرد و گفت: امسال براي تكميل اين طرح90?ميليارد ريال اعتبار در نظر گرفته شده است.

دكتر جواد گلشني، رييس شبكه بهداشت و درمان خوي نيز در اين جلسه بر ضرورت تكميل هرچه سريع تر بيمارستان خيريه در دست ساخت آيت الله خويي در خوي و همكاري شبكه بهداشت و درمان اين شهرستان براي تكميل اين طرح تاكيد كرد.

 

تبديل 65 درصد از انشعابات آب غير مجاز خوي به انشعابات مجاز

 

مدير امور آب و فاضلاب خوي گفت: بيش از 65 درصد انتشعابات غير مجاز در شهرستان خوي به انشعبات مجاز تبديل شده است.

 سعيد پاشازاده افزود : در جهت اجراي سياست كاهش ميزان آب بدون در آمد اين امور تا پايان سال گذشته 67 انشعاب غير مجاز شناسايي وبه انشعاب مجاز تبديل گرديد.

 وي گفت :اين انشعابات غير مجاز باعث بالا رفتن ميزان مصرف آب بدون در آمد،افت فشار آب در شبكه توزيع مي شود كه شناسايي اين انشعابات از برنامه هاي اصلي اين امور مي باشد.

پاشازاده تصريح كرد : در بخش آب تعداد انشعابات واگذار شده در سال گذشته  2هزار و 612 فقره ، توسعه شبكه آبرساني 6/407 كيلومتر ، اصلاح شبكه فرسوده 9/814 كيلومتر ، اصلاح انشعابات غير فني يك هزار و 441 فقره ، تعويض كنتورهاي خراب مشتركين يك هزار و 972 فقره ، مرئي سازي شير قطع كن 3هزار و 733 فقره حجم آب توليدي 21هزار و 512  متر مكعب ، حجم آب فروش 16هزار و 761 متر مكعب بوده است .

مدير امور آب و فاضلاب شهرستان خوي اضافه كرد : در بخش فاضلاب تعداد انشعابات واگذار شده يك هزار و 327 فقره ، تعداد انشعابات نصب شده يك هزار و 200 فقره ، هم سطح سازي دريچه منهول 168 فقره و حجم فاضلاب جمع آوري شده 5هزار و 868  هزار متر مكعب بوده است .

وي گفت :  در اكثر بخشها جلوتر از برنامه هاي مصوب حركت كرده ايم كه اين مهم را از زحمات و تلاش هاي شبانه روزي همكاران در سطح امور داريم .

 

شبكه دامپزشكي خوي در ساختمان جديد خود مستقر شد

 

از هفته جاري، شبكه دامپزشكي خوي در ساختمان جديد خود به ارائه خدمات خواهد پرداخت.

روابط عمومي شبكه دامپزشكي خوي اعلام كرد: با تكميل طبقه اداري و استقرار تجهيزات و كاركنان اين شبكه در ساختمان جديد ، مراجعه كنندگان به ساختمان جديد اين شبكه واقع در خيابان شريعتي مراجعه نمايند.

بنا بر اين گزارش ،اكثر قريب به اتفاق كارهاي عمراني ساختمان جديدالاحداث شبكه دامپزشكي خوي به اتمام رسيد و اميد مي رود با تكميل طبقه آزمايشگاهي و محوطه سازي، به زودي شاهد افتتاح رسمي ساختمان اين شبكه با حضور مقامات عالي رتبه كشورمان باشيم.

شايان ذكر است احداث اين ساختمان كه در سه طبقه و به مساحت 1200 مترمربع از سال 86 آغاز شده است از جمله مجهزترين و بزرگترين ساختمانهاي اداري دامپزشكي در سطح منطقه محسوب مي شود.

 

استقرار 241 هزار كندوي زنبورعسل در خوي

 

استقرار 241 هزار كندوي زنبور عسل در شهرستان خوي و شهرستان هاي همجوار آغاز شد.

مديرجهاد كشاورزي خوي به خبرنگار واحد خبر گفت : از اين تعداد 227 هزار كندوي مدرن و 14 هزار كندوي بومي است كه 70 درصد آنها در طبيعت شهرستان خوي و بقيه با مهاجرت در طبيعت شهرستانهاي اروميه ـ زنجان ـ پيرانشهر و سلماس استقرار مي يابند.

مختاري با بيان اينكه در خوي بيش از 3 هزار نفر در صنعت زنبورداري فعاليت مي كنند، افزود: طبق آخرين سرشماري، 54 درصد كندوهاي زنبور عسل آذربايجان غربي در شهرستان خوي قرار دارد و بيش از 65 درصد عسل استان در اين شهرستان توليد مي شود.

وي گفت: 6 هزار تن عسل پارسال در اين شهرستان توليد شد كه امسال با توجه به بارندگي هاي مناسب و با وجود گل و گياه مناسب در طبيعت پيش بيني مي شود اين ميزان با 10 درصد افزايش به 6 هزار و 600 تن برسد.

شهرستان خوي قطب توليد عسل در كشورمان محسوب مي شود بطوري كه سالانه 20 درصد عسل كشور از زنبورستانهاي اين شهرستان به دست مي آيد. 

 

 

 

بازديد اعضاي شوراي فني استان از پروژه هاي عمراني شهرستان چايپاره

 

اعضاي شوراي فني آذربايجان غربي از پروژه هاي عمراني شهرستان جديد چايپاره بازديد و از نزديك در جريان روند احداث آنها قرار گرفتند.

به گزارش مهر، اعضاي شوراي فني آذربايجان غربي در ابتدا از روند احداث مدرسه 10 كلاسه معرفت با زيربناي يك هزار و 713 متر مربع  كه در اواخر مهر ماه سال گذشته عمليات احداث آن آغاز شده است، بازديد كردند.

اين پروژه هم اكنون با صرف اعتباري بالغ بر شش ميليارد ريال داراي 65 درصد پيشرفت فيزيكي است و براي تكميل آن سه ميليارد و 250 ميليون ريال اعتبار مورد نياز است.

همچنين در ادامه، اعضاي شوراي فني استان از پروژه تخريب و بازسازي مدرسه شش كلاسه كانون نور چايپاره با زيربناي  يك هزار و 295 متر مربع كه از آبان ماه سال گذشته عمليات احداث آن آغاز شده است، بازديد كردند. اين پروژه نيز هم اكنون از 50 درصد پيشرفت فيزيكي برخوردار است و نيمه اول سال جاري به بهره برداري مي رسد. تاكنون هفت ميليارد ريال براي احداث مدرسه شش كلاسه كانون نور چايپاره هزينه شده است و سه ميليارد ريال نيز براي تكميل آن اعتبار لازم است.

 اعضاي شوراي فني استان همچنين از روند احداث سالن ورزشي الزهراي اين شهرستان بازديد كردند. احداث اين پروژه با زيربناي كل 741 مترمربع  از تيرماه سال 86 آغاز شده و هم اكنون بيش از 90 درصد پيشرفت فيزيكي برخوردار است. عمليات اجرايي پروژه احداث اين سالن ورزشي از تير ماه سال 86 آغاز شده و تاكنون براي احداث آن 19 ميليارد ريال هزينه شده و 200 ميليون ريال براي اتمام آن بايد اعتبار تخصيص يابد.

بازديد از احداث مجتمع اداري شهرستان چايپاره از ديگر پروژه هاي مورد بازديد اعضاي شوراي فني آذربايجان غربي بود.

كلنگ احداث اين مجتمع اداري در زميني به مساحت پنج هزار متر مربع با زيربناي سه هزار و 200 متر اول ارديبهشت ماه سال جاري به زمين زده شده است. اين مجموعه اداري در قالب يك ساختمان 5 طبقه طراحي شده كه در سه طبقه اول اين ساختمان 10 دستگاه اجرايي شهرستان و در 2 طبقه فوقاني نيز مجموعه فرمانداري چايپاره مستقر خواهند شد. امكان دسترسي مجزا به مجموعه هاي اداري و فرمانداري از جمله ويژگي هاي اين ساختمان است. آمفي تئاتر، كتابخانه، نمازخانه، اتاق هاي تاسيساتي نيز از ديگر امكانات رفاهي اين ساختمان خواهد بود. اعتبار اختصاص يافته در مرحله اول پيمان براي اجراي اين پروژه 18 ميليارد ريال بود كه در سال جاري نيز دو ميليارد و 730 ميليون ريال براي ساخت اين پروژه اعتبار اختصاص يافته است.

 اعضاي شوراي فني استان در ادامه از روند احداث كتابخانه عمومي چايپاره كه هم اكنون با 50 درصد پيشرفت فيزيكي در حال اجراست بازديد كردند. عمليات احداث اين كتابخانه با زيربناي كل 498 متر مربع از شهريور ماه سال گذشته آغاز شده است و پيش بيني مي شود با اعتبار تخصيصي 15 ميليارد ريالي سال جاري تا پايان امسال به بهره برداري برسد.

اعضاي اين شورا در ادامه از انتقال آب، شبكه آبياري و زهكشي سد آق چاي چايپاره كه اعتبار مصوب اين طرح 700 ميلياردر يال است، بازديد كردند.

 

نوشته شده در دوشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

آموزش، محور اصلي سازمان آتش نشاني خوي

 

مدير عامل سازمان آتش نشاني شهرداري خوي، آموزش را محور اصلي اين سازمان در طي سال گذشته عنوان كرد.

حسن اسمعيلي در گفتگو با سايت اطلاع رساني شهرداري خوي گفت: در اين راستا سال گذشته 1700 نفر از دانش آموزان و دانشجويان و 517 نفر از كاركنان ادرات شهرستان خوي آموزش داده شدند.

وي افزود: براي تقويت فرهنگ ايمني و آموزش نيز تاكنون 5 هزارحلقه سي دي آموزشي نيز در قالب انيميشن و فيلم در سطح شهر پخش شده است.

اسمعيلي همچنين از اجراي مانور مشترك با ادارات و ارگانهاي مختلف در سال گذشته خبر داد و افزود: اجراي مانورمشترك باجمعيت هلال احمر، اداره گاز، اداره برق، اجراي مانوربزرگ ريلي درنزديكي پل سوق الجيشي قطور با همكاري ستاد حوادث غيرمترقبه، اجراي مانورباهنگ مرزي خوي، نيروگاه سيكل تركيبي خوي، اجراي مانورمشترك باموضوع بمباران آتش سوزي و انفجار در ناحيه نفت خوي، پادگان امام خميني، آموزش وپرورش و شهرداري خوي از جمله اين مانورها براي آمادگي بيشتر در سال 87  بود.

وي تصريح كرد: براي به روز رساني تجهيزات اين سازمان نيز ماشن امداد و نجات سنگين بنز، موتورسيكلت آميكو، دستگاه اطفا حريق AFT با مدل كوله پشتي، پمپ مكش آب و ژنراتور شش كيلووات موتور برق خريداري شد.

اسمعيلي همچنين از خريد زمين در شهرك وليعصر خوي براي ساخت ايستگاه آتش نشاني خبر داد و افزود: اين ايستگاه با 400 متر زير بنا و سه آشيانه در زميني به مساحت 1008 مترمربع ساخته مي شود. همچنين ايستگاه جديد در بلوار رسالت با دو آشيانه بزرگ در 200 متر به بهره برداري رسيد.

وي تصريح كرد: در سال گذشته همچنين توانستيم با مصوبه هيات مديره سازمان 40 نفر از آتش نشانان داوطلب را پس از آموزشهاي لازم آماده داشته باشيم.

مديرعامل سازمان آتش نشاني خوي مهمترين برنامه هاي دردست اجراء سازمان درسال 1388 را ساخت ايستگاه شماره 4 دركمربندي شهيد صفرزاده، ساخت بزرگترين مركزآموزش درسطح استان در زميني به ابعاد 3 هكتار،خريدبالابر26 متري هيدروليك، خريد 2 دستگاه اطفاء كننده پيشرفته AFT مدل كوله پشتي، خريد 1دستگاه اطفاءكننده پيشرفته AFT مدل پشت وانتي 600 ليتري، خريدنيسان وانت دو كابين فرماندهي، تجهيز سازمان به سالن ويدئوكنفرانس باموضوعيت اطاق بحران، جذب نيروي آتش نشان براي سازمان درسال1388 به تعداد 14 نفرازطريق استخدام سراسري سازمان شهرداري هاي كشور، آموزش كوچه به كوچه راههاي مقابله با آتش سوزي وراههاي پيشگيري عنوان كرد.

 

فعاليت هاي آتش نشاني خوي

 

آشنايي شهروندان  با اطفاي حريق

به همت اساتيد سازمان آتش نشاني شهرستان خوي جمعي از شهروندان شامل 160 نفر از دانش آموزان مدرسه راهنمايي شهيد چمران ، 15 نفر از مديران نمايشگاه هاي اتومبيل و همچنين خردسالان مهدكودك گل بهار  اين شهر به صورت رايگان آموزش هاي مقدماتي اطفاي حريق و نحوه استفاده از كپسول هاي اطفاي حريق و چگونگي مقابله با آتش سوزي را فرا گرفتند.

 

نجات مردي از امواج سيل

مردي كه هنگام عبور از رودخانه پل خاتون گرفتار سيل شد، توسط سازمان آتش نشاني نجات يافت. وي كه با تراكتور قصد عبور از رودخانه را داشت گرفتار سيل شد و در حال غرق شدن بود كه توسط نيروهاي سازمان آتش نشاني خوي نجات يافت.

 

سيم كشي غيراصولي خانه اي را به آتش كشيد

خانه اي در روستاي سيدتاج الدين بر اثر اتصال برق دچار آتش سوزي شد.

آتش سوزي در اين منزل روستايي توسط نيروهاي آتش نشاني مهار و از سرايت آتش به خانه‌هاي همجوار جلوگيري شد.

گفتني است اين آتش سوزي خسارت سنگيني به منزل مذكور وارد كرد.
نوشته شده در دوشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

 

كميته تبليغات ستادانتخابات آذربايجان غربي فعال شد

 كميته تبليغات ستاد انتخابات آذربايجان غربي  براي برپايي هرچه باشكوه تر انتخابات دهم رياست جمهوري، اولين جلسه خود را تشكيل داد.

در اين جلسه كه جمعي از مسئولان روابط عمومي هاي دستگاه هاي اجرايي استان حضور داشتند اعضاي كميته در رابطه با نوع فعاليت ها و بهره گيري از روش هاي تبليغاتي بحث و تبادل نظر كردند.

 

 

از ستادهاي احمدي نژاد حمايت دولتي صورت نمي گيرد

دبير حزب موتلفه اسلامي دفتر آذربايجان غربي در جمع خبرنگاران ، با اشاره به تبليغات چند هفته گذشته ستادهاي فعال حامي احمدي نژاد اظهار كرد: اين ستادها، ستادهاي مردمي رييس جمهور بوده و هيچ حمايت دولتي از آنها انجام نشده است.

 به گزارش ايسنا، عماري، اظهار كرد: حزب موتلفه اسلامي در قالب جبهه متحد اصولگرايي با انجام رايزني به اين نتيجه رسيده كه احمدي نژاد تنها كانديداي جريان اصولگرا باشد و اين حزب به صورت رسمي در جريان انتخابات از احمدي نژاد حمايت مي كند.

وي در مورد احتمال به صحنه آمدن كانديداي ديگري از جريان اصولگرايي افزود: هيچ كانديدايي غير از احمدي نژاد، از اصولگرايان به صحنه نخواهد آمد.

عماري در مورد اينكه انتخابات به مرحله دوم كشيده خواهد شد يا نه، گفت: با قطع يقين انتخابات در مرحله اول، با حضوري كه مردم خواهند داشت، نتيجه خود را خواهد داد.

 

 

ستادهاي انتخاباتي در مسير قانون حركت كنند

 استاندار آذربايجان غربي گفت:  ستادهاي تبليغاتي بايد به معرفي و اطلاع رساني در مورد كانديداي خود با توجه به قوانين مصوب بپردازند و چنانچه در ستادها علاوه بر معرفي كانديدا به وحدت استان و اتحاد شيعه و سني خدشه اي وارد شود براساس قوانين موجود با ستادها برخورد مي شود.

به گزارش ايسنا، وي با اشاره به مشاركت مردم در انتخابات گفت: بر اساس پيش بيني هاي صورت گرفته انتظار مي رود در انتخابات رياست جمهوري، مردم ايران و به ويژه مردم آذربايجان غربي همانند انتخابات سالهاي گذشته مشاركت بسيار خوب و چشمگيري داشته باشند.

 

 

اعضاي هيئت بازرسي انتخابات آذربايجان غربي معرفي شدند

اعضاي هيئت بازرسي انتخابات رياست جمهوري در آذربايجان غربي منصوب شدند.

به گزارش فارس به نقل از استانداري آذربايجان غربي، براساس احكام صادره از سوي هيئت مركزي بازرسي انتخابات كشور، اعضاي هيئت بازرسي انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري در استان آذربايجان غربي منصوب شدند.

براساس حكم صادره، حبيب ارجمندزاده به عنوان رئيس هيئت بازرسي انتخابات، رضا ابراهيمي به عنوان دبير و عضو هيئت بازرسي انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري در آذربايجان غربي معرفي شده اند.

همچنين مرتضي نظري، مرتضي خليل زاده و سيدمهدي صالحي نيز به عنوان اعضاي هيئت بازرسي انتخابات دور دهم رياست جمهوري در آذربايجان غربي منصوب شدند.

 

 

اعضاي شوراي مركزي ستاد ميرحسين موسوي معرفي شدند

 اعضاي شوراي مركزي ستادتبليغاتي ميرحسين موسوي در شهرستان خوي معرفي شدند.

در بين ليست معرفي شده اسامي زير به گوش مي رسد:

 قره محمدلو، كريمي ، بهرامي، پرستاري، طالبي، مايلي، حاجي حسني، زينالي، پاكنهاد، مظلومي، كياني، آقاسي و جبارزاده

 

 

اعضاي ستاد احمدي نژاد در خوي انتخاب شدند

اعضاي ستاد انتخاباتي دكتر احمدي نژاد در شهرستان خوي با حضور مسوول كميته شهرستان هاي استان، با راي  گيري انتخاب شدند.

در بين فهرست اسامي اين ستاد نيز اسامي ميربابايي، سليماني و مزرعه لي به گوش مي رسد.
نوشته شده در دوشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

 

 

درخشش دانش آموزان خوي در جشنواره نسلي از آفتاب

 هيات داوران جشنواره سراسري نسلي از آفتاب دراروميه، نفرات برتر رشته هاي نقاشي و انشا بخش دانش آموزي را معرفي كرد.

بر اساس راي هيات داوران در بخش نقاشي مقطع ابتدايي اين جشنواره، راحله مطلبي از خوي رتبه سوم را كسب كرد.

همچنين،در مقطع راهنمايي فاطمه سلماسي از خوي در رتبه سوم  برگزيدگان مسابقه مقاله و انشا بخش دانش آموزي اين جشنواره قرار گرفت.

 براي شركت در اين جشنواره در دو بخش آزاد و دانش آموزي پنج هزار و ?582? اثر به دبيرخانه ارسال شده بود.

 نمايش كروكي آرامگاه شمس تبريزي درنمايشگاه آثار كروكي بناهاي تاريخي كشور

نمايشگاه آثار كروكي بناهاي تاريخي كشور در اروميه گشايش يافت.

در اين نمايشگاه 68 اثر كروكي از دانشجويان دوره اول گروه مرمت مركز آموزشي علمي كاربردي اروميه با موضوع بناها و محوطه هاي شاخص تاريخي و فرهنگي كشور و استان ارائه شده و تا چهاردهم ماه جاري در معرض ديد عموم قرار گرفته است.

تخت جمشيد، ارگ بم، ميدان امام اصفهان، مسجد جامع و سردار اروميه، مناره و مقبره شمس تبريزي خوي، روستاي ماسوله و بافت قديمي شهر اروميه از جمله آثار تاريخي است كه كروكي آنها در اين نمايشگاه به چشم مي خورد.

اين نمايشگاه كه به مناسبت هفته بزرگداشت بناها و محوطه هاي تاريخي در كيلومتر دو جاده سلماس داير شده همه روزه صبح و عصر پذيراي علاقمندان است.

 

ديدار كارشناسان شهرداري از پايانه مسافربري همدان

معاون اداري مالي شهرداري خوي به همراهي جمعي از كارشناسان شهرداري خوي از پايانه مسافربري همدان بازديد كردند.

به گزارش روابط عمومي شهرداري خوي، مديريت مجموعه، اطلاعات لازم در مورد قراردادهاي مربوطه به تاسيسات، حفظ و نگهداري فضاي سبز و نظافت پايانه از مباحث مطرح شده در اين ديدار بود.

 

ساماندهي كشتارگاه دامي خوي

ستاد شهرستاني ساماندهي كشتارگاه دامي شهرستان خوي تشكيل جلسه داد.

به گزارش روابط عمومي شبكه دامپزشكي خوي، در اين جلسه ،اصغري به عنوان نماينده فرمانداري به تشريح وضعيت كشتارگاه دامي خوي از گذشته تا به حال پرداخت و بر لزوم حمايت از سرمايه گذاري بخش خصوصي در تأسيس كشتارگاه صنعتي تأكيد كرد.

در ادامه دكتر حسن زاده سرپرست شبكه دامپزشكي خوي ، رفع اشكالات ساختماني و بهداشتي كشتارگاه دامي خوي در حد مقدورات را خواستار شد و درپايان مقرر گرديد ضمن حمايت از تأسيس كشتارگاه صنعتي دام توسط بخش خصوصي ، با همكاري و تعامل دستگاههاي ذيربط، منابع مالي و مشاوره هاي فني لازم براي ارتقاي وضعيت  بهداشتي كشتارگاهها تامين و صورت گيرد.  همچنين مقرر شد تصدي گري دولتي در خصوص بازرسي هاي پيش از كشتاربه بخش خصوصي واگذار شود.

 

 

بزرگداشت روز معلم در پيام نور فيرورق

مراسم گرامي داشت روز معلم در دانشگاه پيام نور فيرورق برگزار شد.

در اين مراسم رئيس دانشگاه پيام نور فيرورق به تشريح فعاليت هاي اين دانشگاه پرداخت و اظهار داشت: دانشگاه پيام نور فيرورق از سال 1386 فعاليت خود را با جذب200 دانشجو در دو رشته مديريت جهانگردي  و علوم تربيتي آغاز كرده است.

دكتر جيواد راه اندازي اين دانشگاه را مديون شهردار و شوراي شهر فيرورق دانست و گفت: خانواده محترم فروغي ها براي احداث ساختمان دانشگاه، 4 هكتار زمين اهدا كرده اند كه اميد مي رود با 6 ميليارد ريال اعتباري كه تخصيص يافته است، در سال جاري شاهد احداث فاز اول اين دانشگاه باشيم.

در ادامه اين مراسم ، امام جمعه و رييس اداره تربيت بدني خوي  براي دانشجويان رشته جهانگردي اين دانشگاه، در مورد آرامگاه پورياي ولي در خوي توضيحاتي ارائه دادند و در پايان از اساتيد و دانشجويان نمونه تقدير به عمل آمد.
نوشته شده در دوشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

 

برگزاري كلاس يخ و برف  استان درمنطقه اورين خوي

 

يك دوره كلاس رسمي يخ و برف در منطقه اورين خوي برگزار گرديد.

رئيس هيأت كوهنوردي و صعودهاي ورزشي شهرستان خوي با اعلام اين خبر اظهار داشت: براساس هماهنگي هاي بعمل آمده هيأت كوهنوردي با فدراسيون كوهنوردي كشور و بمنظور بالا بردن توان فني و تخصصي اعضاي مدرسه هيماليانوردي استان آذربايجان‌غربي كلاس كارآموزي يخ و برف به مدت سه روز و زيرنظر مربيان مجرب فدراسيون به ميزباني هيأت كوهنوردي شهرستان خوي در منطقه عمومي اورين خوي برگزار شد.

رحيم ضيافتي در ادامه افزود: در اين كلاس منتخبيني از اعضاي مدرسه هيماليانوردي شهرستان‌هاي نقده، مهاباد، ماكو، مياندوآب، اروميه و خوي حضور داشتند كه اعضاي شركت كننده از شهرستان خوي را در اين دوره مرتضي احمد اوغلي، محسن هرزنلوئي، مهدي ذكريازاده، جواد بيداريان، حميدرضا پورسيستاني، سيامك شعاعي و مهدي شبيه زاده تشكيل مي دادند.

وي گفت: مدرسي اين كلاس را محمدحسن نجاريان هيماليانورد مجرب و فاتح اورست به همراه احسان رحيمي و ناصر احدي از نقده عهده دار بود. سرپرستي دوره را نيز استاد حسين قرباني از شهرستان نقده بر عهده داشت.

رحيم ضيافتي در پايان يادآور شد، در يك ماهه اول سال 88 علاوه بر برپائي اين دوره، فعاليت هاي مختلفي توسط گروههاي كوهنوردي انجام شده است كه از آن جمله مي توان به كوه پيمائي يك روزه در كوه هاي روند و دوزگن به سرپرستي حاج ميرعلي اصغر صلابتي، صعود به ارتفاعات سوسوزداغ از مسير روستاي قينرعليا و بازگشت از مسير رودخانه آغ چاي به سرپرستي دكتر محمدتقي اخروي، صعود به كوه‌هاي امستجان منطقه تسوج توسط گروه ساوالان، پيمايش دره قورديك توسط گروه چنلي بل، سنگ نوردي كوه هاي اطراف غارعلي شيخ و پيمايش درون غار را توسط اعضاي گروه مدرسه هيماليانوردي به مدت دو روز اشاره نمود.

 

نوشته شده در دوشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

 (59)

مهدي زرندي

 

مشخصات فردي:  مهدي زرندي

متولد: 1343

محل تولد: خوي

 سوابق تحصيلي و علمي:  

فوق ليسانس مديريت از دانشگاه تهران  1373

كسب رتبه اول كنكور سراسري در رشته مديريت

عنوان پايان نامه: بررسي علل نوسانات قيمت سهام در بورس اوراق بهادار تهران

 سوابق تدريس :

ـ تدريس  دروس مديريت مالي  در  دانشگاه علامه طباطبايي

ـ تدريس دروس مديريت  مالي در دانشگاه آزاد اسلامي

تجربيات شغلي و حرفه اي :

ـ  مدير عامل شركت كارگزاري تدبير گرسرمايه (بورس اوراق بهادار تهران )  ازسال 1380تاكنون

ـ  مدير عامل شركت سيم نور پويا (سنا) (توليد كننده كابل مركب نوري) از سال 1379تا1380

ـ  مدير امور سرمايه گذاري شركت مهندسي  تجهيزات برق ايران (متبا) از سال 1378تا 1379

ـ  مدير عامل شركت راهنماي سرمايه گذاران (بورس اوراق بهادار تهران) ازسال 1376تا 1378

ـ  مدير عامل شركت بورسيران (بورس اوراق بهادارتهران) از سال 1373تا 1376

 مقالات منتشر شده:

ـ بازار سرمايه كار ( مهرماه 1375 روزنامه جهان اقتصاد)

ـ بازار سازان در بورس اوراق بهادار تهران( مهرماه 1376 روزنامه جهان اقتصاد)

ـ سرمايه گذاري در پروژه ها(مهرماه 1380 روزنامه جهان اقتصاد)
نوشته شده در دوشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

شهدا شمع محفل بشريتند.

 

به ياد شهداي گرانقدر ارتش اسلام

 

شهيد سرگرد خلبان سلطانعلي صلاحلو

تاريخ تولد: 1333

محل تولد: خوي

يگان: هوانيروز

تاريخ شهادت: 1359/7/24

محل شهادت: خرمشهر

محل دفن: روستاي آغداش خوي

از زبان همسرش: در سال 54 به استخدام هوانيروز درآمد و در سال 55 به درجه ستوان‌ياري مفتخر گرديد.

در دوران انقلاب شديدا از انقلاب دفاع مي كرد به طوري كه دوستانش از او مي خواستند احتياط را رعايت كند و او در جواب مي گفت:» اين خطر را به خاطر اسلام و امام به جان مي خرم

بعد از انقلاب او مرتب در ماموريت بود و فقط از من مي خواست كه در نگهداري و تربيت بچه كوشا باشم. آخرين باري كه به ماموريت اعزام مي شد به من گفت: اگر تا 15 ـ20 روز ديگر برنگشتم وسائل را ببريد خانه پدري ام و در آنجا زندگي كنيد. چند روز بعد از منطقه زنگ زد و پس از صحبت، از من خواست كه فرزندمان را نيشگون بگيرم تا او گريه كند و همسرم صداي فرزندش را بشنود. من با حالتي كه هم خنده دار بود و هم گريه آور چنين كردم و او صداي فرزندمان را شنيد.

او شكارچي تانك منطقه خرمشهر بود و در حين اين ماموريت بزرگ براي نگهداري آن شهر مظلوم در تاريخ 59/7/23 به درجه رفيع شهادت نايل آمد.

پيكر پاك او به روستاي آغداش خوي منتقل و در گلزار شهدا به خاك سپرده شد، ارواح طيبه همه شهيدان راه خدا و اين شهيد گرانقدر با ذكر صلوات بر محمد و آل محمد شادمان باد.

نوشته شده در دوشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

 

گفتگو با »امير زينال پور«

 

مجله جوانان امروز شماره 2058

مجيد شجاعي

 

چندي پيش اولين جشنواره ملي فرهنگ ها به همت معاونت فرهنگي هنري شهرداري تهران، در سطح فرهنگسراها برگزار شد.

»تكم چي« عنوان نمايش سنتي و آييني بود كه به كارگرداني و بازيگري »امير زينال پور« و از شهرستان خوي مهمان فرهنگسراي تهران بود.

به همين مناسبت گفتگوي كوتاهي با اين هنرمند خوب آذربايجاني كه به همراه همسر هنرمند خود در اين جشنواره حضور داشت، انجام داديم كه از نظرتان مي گذرد.


ادامه مطلب
نوشته شده در دوشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

(3)

آيت ا... حاج سيد حبيب ا... خويي (م 1326)

 

آيت ا... حاج ميرزا حبيب ا... خويي، مؤلّف شرح نهج‌البلاغه موسوم به »منهاج البراعه«، يكي ديگر از محققين فقها و دانشمندان شهرستان خوي مي باشد كه بيوگرافي و احوال زندگي علمي ايشان در اغلب تذكره ها و تراجم آمده است و ما به اختصار به سيري در آن تذكره ها مي پردازيم.

نهج البلاغه، تأليف و گردآوري سيدرضي، از كلمات و حكمت ها و خطبه هاي اميرالمؤمنين علي(ع)، يكي از كتابهاي منبع و مأخذ در فقه و احكام و خطبه ها و ارشادات مردم مسلمان مي باشد كه تاكنون بارها و بارها مورد ترجمه و تفسير و شرح و توضيح و تحليل قرار گرفته است. متقدمين و متأخرين، عرب و عجم، شيعه و سني، شروح و تفسيرهاي فراواني بر آن نگاشته اند كه از شرحهاي معروف قدما، مي‌توان از شرح قطب الدين راوندي و شرح ابن ابي الحديد معتزلي (م 640) و شرح ابن ميثم بحراني (م 677)، و از شروح متأخرين از شرح محمد عبده و شرح استاد محمدتقي جعفري تبريزي و فيض الاسلام و استاد شهيدي و استاد ناصر مكارم شيرازي ذكري به ميان آورد. البته هر كدام از اين شروح، داراي مزايا و محاسن و احياناً كاستي ها و نواقصي مي باشند كه يكي از بهترين و مفيدترين آنها، شرح و تفسير فخرالمحققين و نخبه المجتهدين، مرحوم حاج سيد حبيب ا... موسوي خويي (متوفي 1326) مي باشد كه با سبك بديع و بيان وافي و كافي و با ذوق ادبي و شعري قابل توجه، به شرح و توضيح كلمات، حقايق و مفاهيم نهج البلاغه پرداخته است و با فوايد فراوان و سبك جالب به ساحت قدس مقام شامخ ولايت، حضرت اميرالمؤمنين عليه السلام تقديم داشته است و ادب خود را با اين شعر نشان ابراز داشته است:

اهدت سليمان يوم العرض نمله

رجل الجراد الّتي قد كان في فيها

ترنّمت بفصيح القول و اعتذرت

ان الهدايا علي مقدار مهديها

(روز نمايش، مورچه اي پاي ملخي براي سليمان به ارمغان آورد و با زبان فصيح اعتذار مترنّم گرديد كه اي سليمان بزرگ! هدايا به مقدار شأن و اعتبار هديه كنندگان خواهد بود.)

شرح نهج البلاغه خويي، با سبك و سليقة فقاهتي به منصة ظهور پيوسته است.

تاكنون چندين نوبت به مرحلة چاپ نايل آمده، و مورد افاده و استفاده طلاب و فضلا و جويندگان معارف عاليه علويّه(ع) قرار گرفته است، و تعليقات و شروحي نيز بر آن افزوده اند.(1)

صاحب تاريخ خوي مي نويسد: »آيت ا... ميرحبيب بن ميرهاشم خويي، يكي از فقها و علماي معتبر خوي مي باشد كه در سال 1268 در خوي متولد گرديد. پس از تحصيلات مقدماتي به نجف اشرف رهسپار گرديد و در حوزه هاي درسي آيات عظام حاج ميرزا حبيب ا... رشتي و ميرزاي شيرازي شركت جست و از آن بزرگواران موفق به كسب اجازة اجتهاد گرديد. آنگاه به خوي بازگشت و مشغول تبليغ و تأليف و تدريس گرديد. آن فقيد سعيد، كتاب »منهاج البراعه« را در ده جلد تأليف كرد. نخستين جلد آن در ايام حيات، و بقيّه بعد از وفاتش به چاپ رسيد«.(2)

پي نوشت:

1ـ الذّريعه، ج4، ص145 ـ علماي معاصرين، مرحوم خياباني، ص384 ـ 386

2ـ تاريخ خوي، دكتر امين رياحي، ص248 و 249

منبع:

مفاخر آذربايجان، جلد اول، فقيهان و مفسّران، دكتر عقيقي بخشايشي

 

نوشته شده در دوشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

به بهانه سي بهار در شهر خوي

نادره محمدحسين‌زاده ـ عضو هيأت علمي پژوهشگاه

 

در ايام نوروز برنامه‌اي كه از شبكه سوم سيما به نام »سي بهار« پخش مي‌شد يكي از پربيننده‌ترين و پرطرفدارترين برنامه‌ها بود كه خوشبختانه آخرين قرعه به نام شهر »خوي« شهر دارالمؤمنين افتاده بود اما اين برنامه كه تدارك ديده بودند آنقدر بي روح و كم محتوا بود كه انگار شهر ما هيچ حرفي براي گفتن نداشت! در صورتي كه از مزارع سرسبز گرفته تا باغاتي با انواع ميوه‌ها و زيبايي‌هاي خيره كنندة گل‌هاي آفتاب گردان كه در ايران بي‌نظير است هيچ خبري نبود حتي در مورد تهيه و توليد عسل كه شهر خوي در ايران از نظر تهيه عسل حرف اول را مي‌زند، توضيح كامل و رسا داده نشد. كسي كه در مورد عسل توضيح مي‌داد مثل اينكه اطلاعاتش كافي نبود بايد قبلاً نوشته‌اي را درمورد عسل و مراحل توليد آن و خاصيت عسل محل توليد انواع عسل و نگهداري كندوها كه حتماً بايد در فضاي سبزي كه پر از انواع گل‌ها باشد تهيه مي‌كردند و آن كسي كه مسئول اين كار بود از روي نوشته توضيح مي‌داد در حالي كه مجري سؤال مي‌كرد خودش هم جواب مي‌داد.  من به عنوان يك بيننده نمي‌دانم ضعف كار از كجا بود و از كي بايد گله كرد.

به نظر اينجانب بايد از هر كدام از زيبايي‌هاي اين شهر در فصل و زمان خودش گزارش تهيه كرد مثلاً از گل‌هاي زيباي آفتابگردان از مراحل كاشت و برداشت و از خرمن تخم آفتابگردان كه كارگران تا پايان جمع‌ آوري محصول شب و روز چقدر زحمت مي‌كشند. حتي بايد از مراحل زيباي برداشت تخم آفتابگردان جشنواره‌هاي زيبايي برگزار كرد تا به آگاهي عموم مردمان عزيز كشورمان برسد ولي متأسفانه وقتي مجري محترم و خسته در مورد تخم آفتابگردان خوي مصاحبه مي‌كرد چند گوني تخم آفتابگردان خشك كه هيچ زيبايي هم نداشت موضوع گزارش بود اگر قبلاً از گل‌هاي زيباي آفتابگردان خوي كه در بدو ورود به جادة اصلي خوي چشم هر بينندة را خيره مي‌كند گزارش تهيه مي شد و در لابلاي اين نوع برنامه ها از آنها استفاده مي‌شد جذّابيت اين برنامه را بيشتر مي‌كرد، يا از مراحل تهية عسل گزارش در دسترس باشد. مي‌توانند از آنها در شناساندن هر چه بيشتر توانمندي‌هاي شهرمان استفاده كنند، يا از بازارچه‌هاي مرزي گزارش تهيه كنند. مثلاً از كارخانة قند خوي و از مزارع چغندر كاري هيچ صحبتي به ميان نيامد. در صورتي كه در كشورهاي خارج، از يك ديوار كهنه و شكسته چقدر گزارش تهيه مي‌كنند و چه قدر در رسانه‌هايشان نشان مي‌دهند چون تهيه اين گزارشها براي پيشرفت زيرساخت گردشگري ضروري مي‌باشد. بايد دست به دست هم دهيم تا زيبايي‌ها و تـوانمندي‌هاي شهر خود را بيشتر بشناسانيم. به اميد آن روز.

نوشته شده در دوشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

آنا ديليميزي نئجه اؤيرنديم

دوكتور فرزانه

 

. . . منيم دوغما آنا ديليميز و اونون زنگين سوز خزينه سي ايله ايلك تانيشليغيم آنام لا اولموشدور. آنام درسدن، كيتابدان محروم و يازيب، اوخوماق بيلمه‌ين بير ائل قيزي اولدوغو حالدا، سينه سي آشار، داشار سوز خزينـه‌سي اولموشدور او سايا، حسابا گلمز قدر لايلا، نازلاما، باياتي، قوشما، گرايلي، نغمه، آتالار سؤزو، ناغيل و داستان بيليردي. هله ايندي اللي، آلتميش ايلين آرديندان اونون بيري، بيري نين دالينجا حياتا گؤز آچان قارداشلاريمي ياتيزديراندا اوخودوغو لايلالار و نازلامالار قولاغيمدا سسله‌نير:

 لايلاي دئديم ياتاسان/ قيزيل گوله باتاسان/ قيزيل گولون ايچينده/ شيرين يوخو تاپاسان.

لايلاي دئيدم آدينا/ حق يئتيشسين دادينا/ بويا، باشا چاتاندا/ منيده سال يادينا.

آنام قاراداغين كندلريندن بيرينده حياتا گؤز آچميش جوان ياشلاريني ائل ايچينده ياشاميش، باهاليق ايللرينده عائله‌سي ايله بيرليكده كنددن كؤچوب تبريزه گلميش، لاكين عائله‌سي تبريزده قالا بيلمه‌ييب كنده قاييتميش، اما او ائولنديگي و عائله قوردوغو اوچون شهرده قال اوغلو قال اولموشدور. عائله‌دن اوزاقدا اولماق، يوللارا گؤز تيكمك ديدرگينليك، حيات چتينليكلري و چاتيشمازليقلاري آنامين بير چوخ حاللاردا ايپ اييرنده يا فرش توخوياندا، زمزمه ائتديگي نيسكسللي باياتيلارينا غم جالاردي:

من عاشق ياسمن سيز/ باغلارين ياسمن سيز/ من اولدوم گوله حسرت/ گولشن سيز ياسمن سيز.

آنامين سسي ائوده ياييلينجا بير بوجاغا چكيلرديم، اوره‌ييم كوو‌‌‌ه‌ره‌لردي، گؤزلريم ياشاراردي … آنام ناغيلي چوخ ياراشيقلي و يئرلي، باتاخلي دييهردي. او بير چوخ وقت ناغيلا بو سؤزلر ايله باشلاردي:

»"بيري وار ايدي، بيري يوخ ايدي، انسانلارين درد ـ غمي چوخ ايدي، اونلارين بير دادينا چاتان يوخ ايدي...« ماراقلي بوراسي ايدي كي، او بير ناغيلي هيچوقت تكرار ائتمزدي. هر دفعه سؤيله‌ديگي تازا ناغيللار اولاردي. او ناغيلا باشلار ، باشلاماز من گؤزلريمي يومارديم. ياشاديغيم يوخسول و داريسقال محيطدن اوزاقلاشارديم. رويالارا قاپيليب، پريلرين قانادلارينا قونارديم، سليمانين خالچاسينا مينرديم ، اوزاقلاردا، گؤيلرده، سير ائدرديم. اوره‌ييم ياخيشلارين، ياخشيليقلارين غلبه چاتماق آرزوسو ايله چيرپينار، پيسلرين و پيسليكلرين محو اولوب كوله دونمه سي ايله آليشاردي. آنامين دئديكلري سؤزلر سيرقا اولوب حافظه‌مدن آسلاناردي …...

سونرالار چوخلو ناغيل توپلاديم، ناغيل كيتابلارينا باش ووردوم، اما نه بو انسان محبتيله يوغرولموش باشلانيشي و نه ده بير "بحر طويل" آخارليغي ايله آخيب گئدن سؤز ياراشيغيني هئچ يئرده تاپا بيلمه‌ديم.

آنام ائل ماهنيلاريندان هر هانسيسينا بير يا ايكي دفعه قولاق آسسايدي، اونو ازبرلردي. ياخشي ياديمدادير بير دفعه آتام بير بوروقولو گرامافون ائوه امانت گتيرميشدي اونون صفحه‌لرينده نئچه، نئچه ائل ماهنيلاري وار ايدي او بو ماهنيلارين چوخونو ازبرله‌ميشدي و گاهدان گؤيلو خوش اولاندا، زمزمه ائدردي:

"بس سن دئميشدين سنه من يار اوللام / آمان ننه، ظاليم ننه، يار ننه! / غملي گونونده سنه غمخوار اوللام، / آمان ننه، ظاليم ننه، يار ننه! …

او خلق داستانلايندان اصلي كرمي، عاشيق غريبي، امراهي، توفار قانلي عابباسي و باشقالاريني بوتون آيرينتيلاري ايله يئرلي، يئرينده سويلردي.

ايللر كئچدي، من ياشا دولدوم، زمانلا ده‌ده قورقود داستانلاري ايله آشناليق قاتديم. گئجه‌لرين بيرينده كيتابين ايلك بويو (درسه خان اوغلو بوغاجين بويو) نو آناما اوخوماغا باشلاديم و دئديم:

آنا، ياخشي دقت يئتير، بير گؤر بورادا سنين اوچون آنلاشيلماز سؤز، صحبت وارمي يا يوخ؟ او درين دقتله قولاق آسدي و داستان قورتاراندان سونرا دئدي:

»"اوغول، بوردا نه آنلاشيلمازليق اولا بيلركي، اوراداكي بوي دا بيزيمدي، سؤزده بيزيمدي، ايلقاردا بيزيمدي"...«

آنامدان علاوه منيم ديليميزين فولكلورو شعر ساحه‌لري ايله تانيشليغيمدا آتامين دا چوخ تاثيري اولموشدور. هر سؤزونو بير ائل سؤزو يا تمثيل ايله آنلادان كيشي، گاهدان دا هله‌ده ياديمدا قالان بو كيمي تك بيتلره ال آتاردي:

كئچمه نامرد كؤورپوسوندن، قوي آپارسين سئل سني/ ياتما تولكو دالداسيندا، قوي يئسين آسلان سني

اوضاع چرخ سانماكي بي اختلاف اولور/ جوي زمانه گه بولانير، گاه صاف اولور.

ز بس كي آتش آهيم يانيب شراره‌له‌نيب/ يئتيبدي چرخه اودور، چرخ اوزو ستاره له نيب.

سانما ازديكجه فلك بيزلري ويرانليق اولور/ اون تمناسي ايله بوغدا دگيرمانليق اولور ….

اونون سيد عظيمدن، صرافدان، راجي دن، صابردن، شعرلر كؤچوردوگو ياشيل جلدلي دفتر هله اينديده ذهنيمين آلاتورانيندا جانلانار. معاشين چاتيشمازليغيندان او، بو دفتري كيمه ايسه ساتميشدي و هميشه اونو الدن وئرمگين آجيسي ايله ياشاياردي...

بئله ليكله آنامين و آتامين و بوندان علاوه، اطرافيمدا ياشايان بير چوخ عادي انسانلارين ائوده ـ ائشيكده گونده‌ليك دانيشيقلاري، شو‌خلوقلاري، آتماجالاري، فرش كارخانالاريندا اوخونان ترانه و ائل ماهنيلاري، مني مكتبده آنا ديليمده درس اوخويا بيلمه سم ده، بو ديلين شيرينليگي و اينجه‌ليكلري ايله آز، چوخ تانيش ائدير و منده ديليميزه نسبت قايغي و حؤرمت ياراديردي بو آرا من درسي بيتيريب، معاشين آغير اولدوغوندان ايشه باشلامالي ايديم. راست گله سي بئله اولدوكي، من ايشيمي تبريزده او گون يگانه ميللي كيتابخانا ساييلان »"تربيت كيتابخاناسي«"يندا باشلاديم.

بو كيتابخانادا آرا، سيرا تبريزده، باكي دا، تركيه ده چاپ اولان توركو كيتابلاردان وار ايدي. بو كيتابلارين ايچريسينده هم تك بير شاعيرلرين ديوانلارينا، هم ده، دهده قورقود، ديوان لغات الترك و لغت ابن مهنا كيمي مهم اثرلره راست گلمك اولوردو.

بير سيرا ايكينجي راست گله سي ايش ده بئله اولدو كي، او ايللر تبريزده توركجه چيخان "»وطن يولوندا«" روزنـامه‌سي نين (بو روزنامه ايكينجي دنيا ساواشي ايللرينده و قيزيل اوردونون ايرانين شمال حصه‌سيني اشغال ائتديگي سيرادا تبريزده بوراخيليردي) يازيچيلاريندان بعضيلري و او جمله دن رحمتليك پروفسور جعفر خندان (حاجي يف) گاهدان بير ايسته‌ديگي كيتابلارا باش وورماق و آيدينلاما چيخارتماق اوچون كيتابخانايا گليرديلر.

ياخشي ياديمدادير بير دفعه ده او وقتيله جليل محمد قليزاده نين تبريزده چيخارديغي ملا نصرالدينين نمره‌لريني آراماغا گلميشدي، من بو نمر‌ه‌لري چوخ راحاتليقلا اونا تاپديم. بو ايش بيزيم آراميزدا اولان تانيشليغي داهادا، محكملنديردي و بئله‌ليكله ده منيم آنام، آتام بيرينجي دوغما شهريمده ياشايان انسانلار ايكينجي معليميم اولدوغو كيمي، جعفر خندان دا آذربايجان ديليني منيمسه‌مكده اونون قايدا، قانونلارينا يول تاپماقدا و زنگين كلاسيك و بو گونكو ميراثي ايله تانيش اولماقدا اوچونجو معليميم اولدو.

بو اولدوقجا باجاريقلي، عالي‌جناب و آلچاق گويول انسان ايشين، گوجون اونودور و هفته ده هئچ اولماسا بير دفعه منه باش ووروردو. او بو گؤروشلر دوام ائتسين، دئيه منيم ده فارس كلاسيك و معاصر شعريندن اونا سؤز آچماغيمي مصلحت وئريردي. منيم آنا ديليميزده يازديغيم ايلك مقاله‌لري ده او "»وطن يولوندادا«" بوراخدي. بو مقاله‌لردن بيري "»ديوان الغات الترك«" ده ايشه آپاريلان آتالار سؤزلري و ايكينجيسي "»فضولي ياراديجيليغينا بير باخيش«" اولموشدو. منيم آذربايجان فولكلورو باره ده، يازديغيم سونراكي يازيلاريم اونو چوخ سئوينديردي . اما اونون داها چوخ سئوينمه سي من او ايللرده تازاجا باكي دا چيخان ايكي جلدليك »مختصر آذربايجان ادبياتي تاريخي«" باره ده يازديغيم ملاحظه‌لر ايدي. بو يازي ياديما گلن اوندا تبريزده شفق مجله سينده چيخميشدي. رحمتليك پروفسور جعفر خندانين عزيز خاطره سيني، هر بير درس آلديغيم عزيز و بويوك انسانلارين خاطره سي كيمي اؤزومده ياشاتماغي بورج سانيرام. حيف كي هله بو يازيني يازان لحظه‌يه قدر اونون مزارينا بير "»قرزانتيم«" گولو (ائله كوكب گولونه وئريلن بو آدي دا ايلك دفعه اوندان و بؤيوك شاعيريميز حبيب ساهردن اؤيرنميشم) قويا بيلمه‌ميشم….

 

نوشته شده در دوشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

غزال من

هوشنگ رحيمي

 

غزال شوخ طبع و شنگ من چه خوش به ناز مي رود

دريــغ و درد، كايـــن ســــفر رهـــي دراز مي رود

من از پي اش دوان دوان به گــــرد او نـــمي رســم

كشيــــده ســـايه از ســـرم، چنـــان به تاز مي رود!

امان از آن افـــاده ها، امــــــان ازين كرشـــمه هـــا

دلــم كبــــاب مي شود كـــــه اين »چغاز« مي رود

غــــــزل، قصيــــده، مثنوي به درد او نمـــي خورد

»جرينگ« ســـــكه چــــون رسد به پيشواز مي رود

مرا نه »استطاعتي« نـــه خــــورد و خـــواب راحتـي

كه سكّـــه بر شــــمارمـــش ـ و گـــرنه باز مي رود

وصــــول مهر اگـــر نشد ميـــسرش، به حيـــلتـــي

بــــه لعــن يا دعاي بــــد، ســــر نــــمـــاز مي رود

در اين ســــفر كه مي رود چـــه حـاجت اجازه اي؟

چــو يار بـــي جـــواز من ره حـــجــــاز مـــي رود

 

 

 

معليم

حسين عباسدوست (جوشقون)

اي منيم اعتيباريم، افتخاريم، هر نه واريم، شانلي معليم

ادب اركانلي معليم

منه اورگه دين اليفبا اوخويوب هي يادا سالديم

سنه من فخر ائديرم قونچاني ديم گول تك اوجالديم

اليمه تئز قلم آلديم

ائله بيل كور قوشودوم دونيادا ظولمت ده يي ديم من

اوخوماق بيلمه زي ديم چوخلي دا زحمت ده يي ديم من

نيجه غفلت ده يي ديم من

اورگينده دويونن تهجه محبت گورونوردي

خوش صداقت گورونوردي

ائله شيرين دانشيردين بيزه سن درس اوتاقندا

منه شربت گورونوردي

چوخ چتين ليك لره دوزدون دئدين اولسون تاري راضي

بولمه زي ديم نه دي كلمه يا كيتابدا نه دي يازي

اوخويوب سونرا دوشوندوم حقي نن راز و نيازي

حتي قرآني نامازي

انبيالر نيشاني فخر ائله بو ايشده كي وارسان

ائلي مين افتخاري ئولكه مه بير گولي باهارسان

بو گوزل ايرانيما شان و جلاليله وقارسان

دئمه گيزلين آشكارسان

نور سپر دو رويه جيسمين شمع كيمي هاردا اولارسان

نه قارانليق نه ده ظولمت دايانانماز قاوالارسان

علمي نن اوج ائلي يرسن گويه ساري اوجالارسان

بيلرم چوخدي چيخارين عرشه ده علم آپارارسان

وطنه دايمي يارسان

چوخ وقاريله دوروب سان منه اورين داغي سان سن

بئله علمين بولاغي هم اوجاغي هم باغي سان سن

صنعتيناقتيصادين ريشه سي سن تورپاغي سان سن

هر بولوم درس اوخونور شاخه سي سن يارپاغي سان سن

باش اوجا قالمالي سان سن

جوشقون هئچ واخت تانيمازدي يازيلان وصفي هيجاني

گر اياقندان اوپم قوربان ائدم آزدي بوجاني

سندن ايلهامي آليب شعر يازيرام يوخدي يالاني

دئسه لر كيمدي بئله تعريفي دولدوردي جهاني

دييرم سانكي معليم بو ائلين قهرماني
نوشته شده در دوشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

تكاوران (جنگاوران كوهستاني، فرزندان خاك)

در حماسه عمليات غرورآفرين كربلاي 6 (نفت شهر)

بخش 14

ميكائيل احمدزاده


ادامه مطلب
نوشته شده در دوشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

تقدير امام جمعه خوي از سخنراني رييس جمهور در اجلاس ژنو


ادامه مطلب
نوشته شده در دوشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

موعلليم گونو

 

ديزه ديزدن ـ صادق موعلليم

 

 

 

 

سلام اولسون شؤكتي ين شأني ين

علمين دياريندا سولطان موعلليم

ائيله ياراتدين بؤيوك ايشلري

دريندن باخاني حيران موعلليم

»بهرامي«

آلله تعالي، اينساني يئر اوزونده اؤز جانشيني كيمي ياراتدي و اونا عبادت له ياناشي اينسانلارا خدمت ائتمك كيمي گؤرَو تاپشيردي. زامان ـ زامان اينسانلار دوغولدو، دونياسيني ده گيشدي.

كيمي عبادت ده اولدو، آما اينسانلارا قوللوق دان بويون قاچيردي. كيمي اينسانلارا قوللوق ائتدي، عبادتي ياددان چيخارتدي. كيمي هر ايكيسي اونودوب يالنيز اؤزو اوچون ياشادي، كيمي ايسه هم عبادت ده دوردو هم ده اينسانلارا قوللوقدا. بئله لري تكجه اؤزونو دوشونمه دي، هامي ني اؤز يولونا چاغيردي آنلاماياني آنلاتدي. تاريخين دؤنگه لي دالانلي يوللاريندا اينسان لار چئشيدلي دؤورلر ياشاديلار.

اييديب اؤيرتمك تانري نين شان لاريندان دير. تانري بو باغيشي اؤزونون آري پيغمبرلرينه، ارن لرينه وئريب، تا دوز يولو بشره اؤيره ده لر و بئله ليك له اييديب اؤيرتمك ياراديليشين ياخشي بير سنّتي نه چئوريلدي. اينسان دا بو سوروملوغو اؤز بوينونا آلماق ايله، اؤز آديني بو جرگه ده و موعلليمين قوت لو قاليبينده يازديردي. موعلليم ايماني جانلارين و اوره كلرين پاك صحيفه سينه يازير و فيطرتين سين هامي نين قولاغينا چاتديرير. گنه آنلامازليغين قارانليغين اوره كلردن سيلير و بشرين جانيندا آنلاييشين دورولوغون آخيدير.

موعلليمين دغدغه سي هر زامان بودوركي بشرين ياشاييشي ده يرلرين يؤرونگه سينده دولانسين، تانريني، مكتبي، ديني تانيماق بشرين اوجا همّتي اولسون و هئچ يابانجي ايمكاني اولماسين كي وطنين ديني ده يرلرينه و كولتورونه توخونسون.

بو بؤيوك يولدا بؤيوكلر اياق قويوبلار كي آدلاري چاغيميزين باشيندا پارلايير. بويوك علاّمه شهيد مطهري (آللهين رحمتي اونا اولسون) بو مقدس و قوتلو طايفادان دير.

اييتيم و اؤيره تيم سنگرينده اوجا زيروه لره چاتيب. او يئره جن كي اؤزو بؤيوك موعلليم ايدي.

آلچاق گؤنول دولان افتاده ياشا/آسلان كيمي بير دون دا دونيادا ياشا/ چاليش سن اولما قول آزاده ياشا/ شرف ايله سورگونن دوران موعلليم

يانان دا شريك دي قم كده رينده/ تاج ياپيلسين گره ك سنين سرينده/ آغير تكليف لرين برابرينده /آز پاداش آز پول آلان موعلليم      »بهرامي« (يانان)

هر ايلين گولن آيي نين اون ايكيسي اؤلكه ميزده »موعلليم گونو« گئچيريلير. قيد اولونور ساوه جه قيد ائديرلر كي بيزده بئله بير پئشه نين صاحيب لري وار و بو گونون موعلليم لره عايداتي اولا بيلر. اؤزوم ده موعلليم اولدوغوم اوچون بو گونو اوزومه عايد ائديرم و موعلليم كيمي چاليشديغيم ايل لري خاطيرلاييرام. ايل لر بيتير، بيربير گلير گئچير، آما يول گؤزلمكدن گؤزلريمين كؤكو ساراليب.

موعلليمين وضعيتي ده گيشه جگينه يوكو گوندن ـ گونه آغيرلاشير. من اَن چوخ سئوديگيم ايشين صاحيبي (ييه سي) اولموشام. آما ايندي دوروموم بير حالداديركي داها اؤز اوشاق لاريما و اؤيرنجي لريمه دييه بيلميرم سيزده چاليشين موعلليم اولون. اونلار اؤزلري ده منيم دورومومدان بئزيبلر... حؤرمت لي سوروم لولار، بير آز قئيرت ائدين، الدن توتون اوتانيرام چونكي اونلارين هئچ بيريسينه موعلليم پئشه سيني سئوديرمك اوچون ايمكان تاپابيلميرم.

بو گؤزه ل و شرف لي ايشين ده يريني بيلن اجداديميز هر زامان موعلليمه حورمت له ياناشميشلار. عموم ميللي رهبريميز (اؤندريميز) هميشه موعلليم امگيني يوكسك قيمت لنديرميش موعلليم حاققيندا گؤزه ل سؤزلر سؤيله ميش: »اروم لي موعلليم لرين نقشي اؤلكه نين گليشمه سينده تورپاغي قيزيلا چئويرمكدن داها ديرلي دير«. و »موعلليم اينسان لارين گؤنول لرينده آنلاييشي و دوز يولو گؤسترن و ياشاييش باغيشلايان بير چيراق دير«.

بو داستاني قورتارماقدان قورخورام چونكي بيزيم پئشه نين صاحيب لري او اوچ آلمادان هئچ زامان پاي آلماميشلار. اولو بابالاريميز نئجه دئييب لر: »تانري دان اومود كسيلمز«.
نوشته شده در دوشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

عضو هيات علمي موسسه پژوهشي و برنامه ريزي وزارت آموزش و پرورش در خوي:

دانش آموزان پايه اول ابتدايي كشور ارزشيابي توصيفي مي شوند

 

عضو هيات علمي موسسه پژوهشي و برنامه ريزي وزارت آموزش و پرورش گفت: دانش آموزان پايه اول ابتدايي كشور، در سال تحصيلي، 89ـ88 به صورت توصيفي ارزشيابي مي شوند.

به گزارش ايرنا، محمد حسني، ازطراحان ارزشيابي توصيفي دانش آموزان پايه اول ابتدايي در خوي افزود: بهبود يادگيري و كاهش عوامل بروز مشكلات اضطراب و نگراني در محيط مدرسه از اهداف اصلي اجراي اين طرح است.

وي اظهاركرد: با اجراي اين طرح برخي از مشكلات نظام سنتي يادگيري مانند نمره و امتحانات مكرر حذف و فرايند ياددهي و يادگيري در سال تحصيلي مورد توجه قرار مي گيرد .

وي گفت: اين طرح در سال تحصيلي ? 88-89?در مرحله اول در پايه اول ابتدايي اجرا مي شود و درقالب آن يك ميليون و ? 200?هزار دانش آموز تحت پوشش قرار مي گيرند.

عضو هيات علمي موسسه پژوهشي و بر نامه ريزي وزارت آموزش و پرورش افزود: براي اجراي اين طرح آيين نامه هاي اجرايي آماده شده و معلمان پايه اول دوره هاي آموزشي مربوط به اين طرح را سپري مي كنند.

حسني گفت: درحال حاضر اين طرح به صورت آزمايشي و با موفقيت در ? 30?درصد مدارس پايه اول ابتدايي كشور در دست اجراست.

 

واكسيناسيون همگاني آبله و شاربن در شهرستان خوي آغاز شد

 

واكسيناسيون عمومي و رايگان آبله و شاربن (آنتراكس ) با جمعيت هدف گوسفند و بز در شهرستان خوي آغاز شد.

روابط عمومي شبكه دامپزشكي شهرستان خوي اعلام كرد: اين عمليات از اول ارديبهشت ماه آغاز و به مدت يك ماه تداوم خواهد داشت.

در اين عمليات جمعيتي بالغ بر 400 هزار راس تحت پوشش واكسيناسيون قرار خواهند گرفت.

اين عمليات در جهت حمايت از توليد كنندگان در ايام خشكسالي و مبارزه ي هدفمند با بيماري هاي مشترك انسان و دام با ايجاد ايمني يكنواخت، كاملا به صورت رايگان انجام خواهد شد.

اين براي اولين بار است كه واكسيناسيون عمومي آبله و شاربن گوسفند و بز به شكل كاملا هماهنگ و منسجم اجرا شده و بيشترين حجم عمليات سطح استان نيز به شهرستان خوي واگذار شده است، همچنين بخش قابل ملاحظه اي از طرح ياد شده از طريق خريد خدمات بخش غير دولتي بوده و گام بسيار مهمي در جهت واگذاري تصدي گري ها به بخش خصوصي محسوب مي شود .

 بيماري آبله، بيماري بسيار مهم از نظر اقتصادي براي گله‌هاي گوسفند و بز بوده و بيماري آنتراكس (سياه زخم ) يكي از مهمترين و خطرناكترين بيماري‌هاي مشترك انسان و دام محسوب مي شود كه در سايه واكسيناسيون همگاني دامها اين بيماري در جمعيت انساني به ندرت رخ مي‌دهد.

 

مرمت مزار شمس تبريزي، مسجد مطلب خان و بازار خوي

 

50 ميليارد ريال اعتبار براي مرمت بناها تاريخي استان اختصاص يافت.

قائم مقام سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و صنايع دستي آذربايجان غربي در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام اين خبر اظهار داشت: مرمت و بازسازي مسجد جامع و بازار اروميه، مسجد مطلب خان، مزار شمس و بازار خوي، قره كليسا و مقبره سيد صدرالدين در چالدران، كاخ موزه باغچه جوق ماكو و مجموعه تاريخي تخت سليمان تكاب از جمله مهمترين اين طرحها است.

اسدالله عليزاده افزود: در سال جاري براي تعيين حريم محوطه هاي مهم تاريخي، معرفي آثار و چاپ مطالعات و پژوهش هاي تاريخي، تهيه طرح جامع مطالعه حفاظت و مرمت بناهاي تاريخي و پژوهشهاي مردم شناسي 95 ميلياردريال اعتبار هزينه خواهد شد.

وي با اشاره به اينكه بناها و محوطه‌هاي تاريخي نماد و هويت تاريخي هر ملت محسوب مي شوند، ادامه داد: در حال حاضر يك هزار و 263 اثر تاريخي آذربايجان غربي در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

 

در صورت تخصيص به موقع اعتبارات؛

سد آغ چاي امسال آبگيري مي‌شود

 

مدير اجرايي سد آغ چاي گفت: در صورت تخصيص به موقع اعتبارات، سد آغ چاي به عنوان بزرگترين سد استان اواخر سال جاري آبگيري مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فارس، عباس حاجي پور در بازديد فرماندار و جمعي از مسئولان اين شهرستان از مراحل ساخت اين سد است، افزود: آبگيري از سد آغ چاي به خاطر مشكلات مالي و اعتباري بوده و هم اكنون از 84 درصد پيشرفت فيزيكي برخوردار است.

وي اضافه كرد: براي اتمام ساخت اين سد 280 ميليارد ريال اعتبار تخصيص يافته است.

بنا به گفته وي سد آغ چاي از نوع خاكي با هسته رسي با گنجايش 180 ميليون مترمكعب است كه با بهره‌برداري از آن بـيش از 22 هزار هكتار از اراضي دشت هاي قره‌ضياالدين و نازك زير پوشش آبياري مدرن خواهند رفت و تحول عمده اي در بخش كشاورزي منطقه ايجاد خواهد شد.

حاجي پور اذعان كرد: دولت بر اتمام و بهره برداري هر چه سريع تر از اين سد تاكيد فروان دارد و با تخصيص بودجه ويژه به اين امر كمك مي كند.

وي خاطرنشان كرد: سد آغ چاي يكي از بزرگترين سدهاي در دست ساخت كشور و بزرگترين سد آذربايجان غربي به شمار مي رود از اين رو به منظور جلوگيري از كمبود شديد آب كشاورزي و حتي آب شرب تخصيص به موقع اعتبارات سد آغ‌چاي ضروري است.

 

احداث 4 باب مدرسه توسط خيرين در خوي

 

مديرآموزش و پرورش خوي در جلسه شوراي آموزش و پرورش اين شهرستان گفت :4 باب مدرسه با 27 كلاس درس در مجموع در سه هزار و 500 مترمربع زيربنا و با 5 ميليارد و 500 ميليون ريال اعتبار در مناطق شهري و روستاي خوي در دست ساخت است.

 مددلو با بيان اينكه اين مدارس تا پايان امسال به بهره برداري خواهند رسيد افزود : خيرين مدرسه ساز خوي همچنين ساخت 5 باب مدرسه ديگر با 25 كلاس درس و همچنين ساخت يك مجتمع شبانه روزي را تعهد كرده‌اند كه به زودي عمليات اجرايي آنها آغاز مي شود.

در اين جلسه حجت الاسلام شكوري امام جمعه و محمدلو فرماندار خوي هم در سخناني بر ضرورت ساماندهي آموزش هاي قرآني در مدارس و تجليل از تلاش هاي خيرين مدرسه ساز و همچنين برگزاري باشكوه آئين هاي گراميداشت هفته معلم تأكيد كردند.

 

مقاوم سازي 2 هزار و 180 واحد مسكوني روستايي در خوي

 

بيش از دو هزار واحد مسكوني در مناطق روستايي شهرستان خوي بهسازي و مقاوم سازي شدند .

رئيس بنياد مسكن انقلاب اسلامي شهرستان خوي  گفت : عمليات  بهسازي و مقاوم سازي دو هزار و 180 واحد مسكوني در 250 روستاي خوي از نيمه  دوم سال گذشته آغاز شده بود كه با اختصاص 141 ميليارد و 700 ميليون ريال  تسهيلات  به پايان رسيد .

 رحيملو به خبرنگار واحد خبر گفت : با بهره برداري از اين واحدها  تعداد كل واحدهاي مسكوني بهسازي و مقاوم سازي  شده در روستاهاي خوي در3 سال گذشته به 5 هزار و 400 واحد رسيد .

وي افزود: 1 هزار و 635 واحد مسكوني  روستايي هم امسال با اختصاص 122 ميليارد ريال تسهيلات  بازسازي خواهند شد .

 بررسي ها نشان مي دهد بيش از 11 هزار واحد مسكوني در شهرستان خوي نياز به بازسازي دارد. 

 

فعاليت رسمي مرز پلدشت بزودي آغاز  مي شود

 

فعاليت رسمي مرز پلدشت به زودي آغاز مي شود.

فرماندار پلدشت در جلسه هماهنگي آغاز فعاليت رسمي مرز پلدشت كه با حضور نمايندگان سازمانهاي مربوط برگزار شد افزود: فعاليت مرز پلدشت از دوازدهم ارديبهشت همزمان با سالروز شهادت استاد شهيد مطهري با برگزاري آئين خاصي آغاز خواهد شد.

جليل غفاري همچنين در بازديد اين نمايندگان از محل جايگاه سوخت گمرك و پايانه مرز پلدشت گفت : تا زمان آغاز فعاليت رسمي اين گمرك تمام تجهيزات در اين محلها مستقر و تكميل خواهد شد.

وي اضافه كرد: عمليات اجرايي احداث ساختمانهاي گمرك و پايانه و ديگر نهادهاي خدمات رسان در مرز پلدشت تا پايان سه ماه نخست امسال با صرف 30 ميلياردريال هزينه آغاز خواهد شد.

رسمي شدن مرز پلدشت يكي از مصوبات سفر دوم رئيس جمهوري به استان آذربايجان غربي است.

در حال حاضر مبادلات و رفت و آمدهاي مرزي بين شهرستان پلدشت در آذربايجان غربي و منطقه شاه تختي در جمهوري خودمختار نخجوان به صورت گذر مرزي است كه با آغاز فعاليت رسمي مرز پلدشت اين فعاليت ها از طريق گذرنامه بين المللي صورت خواهد گرفت.

 

فرش ماهي خوي از مهم‌ترين فرش‌هاي صادراتي استان

 

رئيس سازمان بازرگاني آذربايجان غربي در نشست خبري با بيان اينكه 80 درصد از فرش هاي توليدي آذربايجان غربي جنبه صادراتي دارند، اظهار داشت: به علت نبود اتحاديه صادر كنندگان فرش و نبود بازاريابي مناسب، از تمام ظرفيت صادراتي فرش استان استفاده نمي‌شود.

 جعفر صادق اسكندري با بيان اينكه  آذربايجان غربي در حال حاضر از لحاظ كيفيت فرش توليدي مقام چهارم و از لحاظ حجم توليد مقام هفتم كشور را به خود اختصاص داده است، خاطرنشان كرد: يازده درصد از صادرات فرش دستباف كشور، سهم  آذربايجان غربي است.

رئيس سازمان بازرگاني آذربايجان غربي در ادامه، فرش افشار تكاب و ماهي خوي را از جمله مهم ترين فرش هاي صادراتي استان به خارج از كشور عنوان كرد و افزود: طي سال گذشته هزار و 60 متر مربع فرش دستباف استان به ارزش 53 ميليون دلار به كشورهاي حاشيه خليج فارس، فرانسه، عمان، امارات متحده عربي، عراق، آلمان، ژاپن و ايتاليا صادر شده است.

 اسكندري يادآور شد: سالانه 425 هزار متر مربع فرش دستباف توسط 110 هزار بافنده در 35 هزار واحد كارگاهي و 17 مجتمع متمركز آذربايجان غربي توليد مي‌شود.

 

مجتمع كارگاهي در خوي افتتاح مي شود

 

پنج مجتمع كارگاهي در آذربايجان غربي افتتاح مي‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، نادر صفرزاده در جريان بازديد از مجتمع كارگاهي شهرستان سلماس ، با اعلام اين خبر افزود: مجتمع هاي كارگاهي شهرستان هاي اروميه، خوي، مهاباد، سلماس و مياندوآب اين مجتمع‌ها را شامل مي شود كه پيشرفت فيزيكي آنها به 65 درصد مي رسد.

وي اعتبار اختصاص يافته براي تكميل و به مرحله بهره‌برداري رساندن اين طرح ها را تا پايان سال جاري 55 ميليارد ريال عنوان كرد.

صفرزاده همچنين به احداث تصفيه خانه هاي فاضلاب در شهرك هاي صنعتي استان اشاره كرد و بيان داشت: اين تصفيه خانه ها در پنج شهرك صنعتي از جمله شهرك هاي صنعتي شماره يك، دو و سه اروميه و شهرك هاي صنعتي خوي و مياندوآب تا پايان سال به اتمام خواهند رسيد.

 

ساخت سدهاي ملاتي در قطور با مشاركت سازمان همياري شهرداري‌ها

 

6 طرح بزرگ عمراني در مناطق مختلف آذربايجان غربي توسط سازمان همياري شهرداريهاي استان اجرا مي‌شود.

زين العابدين صالح جو مديرعامل سازمان همياري شهرداريهاي استان در جلسه بررسي طرح احداث بزرگترين مجتمع تجاري چالدران با اعلام اين مطلب افزود : اين طرح ها شامل احداث كمربندي خاتم الانبياء ، بازارچه خوداشتغالي بانوان و بهسازي معابر شهري در شهرستان اروميه ، طرحهاي زهكشي و آبياري دشت زرينه در مياندوآب ، ساخت سدهاي ملاتي در بخش قطور خوي و بهسازي و آسفالت جاده چالدران ـ كشمش‌تپه است كه با اعتبار 48 ميليارد ريال اجرا مي شود.

در اين جلسه رضايي فرماندار چالدران در خصوص احداث مجتمع بزرگ تجاري چالدران گفت: اين مجتمع با همكاري سازمان همياري شهرداريهاي استان در زميني به مساحت 5 هزار و 800 مترمربع احداث خواهد شد.

 

مراسم گراميداشت روز ارتش در خوي

 

همزمان با 29 فروردين و روز ارتش، نيروهاي مسلح مستقر در آذربايجان غربي با شركت در مراسم رژه، گوشه‌هايي از اقتدار و صلابت  خود را به نمايش گذاشتند .

 اين مراسم در خوي در خيابان هاي طالقاني و شريعتي آغاز شد و در آن يگان هاي نمونه ارتش جمهوري اسلامي ، سپاه پاسداران ، بسيج و نيروي انتظامي با عبور از مقابل  كلام ا... مجيد تمثال بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران و رهبر معظم انقلاب  توان و اقتدار خود را به نمايش گذاشتند .

معاون استاندار و فرماندار ويژه شهرستان خوي در اين مراسم  با تبريك روز ارتش، كاميابي هاي جمهوري اسلامي ايران در طول يكسال گذشته را مورد ارزيابي قرار داد و تصريح كرد : طبق اعتراف و اذعان روزنامه گاردين ، دستاوردهاي هسته‌اي دكتر احمدي نژاد، مهمتر از ملي كردن صنعت نفت است.

ابراهيم محمدلو از پيش بيني هاي غرب درباره ظهور قدرت جهاني در منطقه خبرداد و اضافه كرد :  طبق گزارش  شوراي ملي آمريكا  در خلال دو هفته آينده  سه كشور  جديد  يعني جمهوري اسلامي ايران ، تركيه و اندونزي به صف قدرت هاي عمده جهاني مي پيوندند .

ويافزود: شامل سلطانف رئيس مركز راهبري روسيه و جهان اسلام ، ايران را يك قدرت بزرگ منطقه اي  مي داند كه وظايف جهان اسلام را بر عهده داشته و آن را انجام مي دهد.

وي تصريح كرد: طبق اعلام رئيس جمهور محترم  ، ايران بسته جديد را به گروه 1+5 ارائه مي‌كند.

محمدلو با اشاره به  پيشنهاد غول‌هاي خودروسازي آمريكا  به شركت سايپا براي كار مشترك و خريد سهام اين شركت، تصريح كرد : 4 بانك امريكائي از جمله سيتي بانك و فلد من ساش نيز بيش از 20 روز پيش  تقاضاي افتتاح شعبه در ايران كرده‌اند.

 

مسائل مستحدثه  اثر" آيت‌ا. . . قبله‌اي خويي منتشر شد

 

كتاب "مسائل مستحدثه" تأليف خليل قبله اي خويي از سوي انتشارات سمت منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاري مهر، اين اين كتاب مضاميني چون: جنين ، كودكان نامشروع ، كودكان بزهكار ، توارث در اهداي گامت ، تشريح و حجب مورد توجه قرار گرفته اند.

 اين كتاب در 232 صفحه و با قيمت 22000 ريال براي دانشجويان رشته هاي حقوق و فقه تأليف شده است.

نوشته شده در دوشنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

تجليل از برگزيدگان كنكور 87 خوي

 

با تصويب شوراي اسلامي شهر،شهرداري خوي از برگزيدگان كنكور 87  اين شهرستان تجليل كرد.

در اين مراسم كه در سالن شوراي اسلامي شهر خوي برگزار شد، هشت نفر از برگزيدگان كنكور سراسري سال 87 كه رتبه هاي كمتر از 500 را كسب نموده بودند مورد تقدير قرار گرفتند.

در اين مراسم از عليرضا حاتمي، پيمان فروغي، حسين رزمي ديزج، امير توپچي زادگان، سارا ديلمقاني، عليرضا كربلاي قره و رامين مددلو به عنوان برگزيدگان كنكور 87 شهرستان خوي به همراه هادي الهوردي نوه سي به عنوان مخترع دستگاه هوشمند كنترل باد تايربا اهداي شكه بهار آزادي و لوح تقدير تجليل گرديد.

 

توسط شهرداري خوي صورت گرفت:

توزيع 3هزار بروشور و نقشه راهنماي گردشگري در ايام عيد

 

توسط روابط عمومي شهرداري خوي 3هزار بروشور و نقشه راهنما در محل آرامگاه شمس تبريزي، با همكاري سازمان ميراث فرهنگي توزيع شد.

 مدير روابط عمومي شهرداري خوي در گفتگو با سايت اطلاع رساني شهرداري خوي با اعلام اين خبر افزود: اطلاع رساني و ارسال نشريه دارالصفا به ادارات و سازمان هاي مختلف، تهيه گزارش اقدامات نوروزي، نصب بنرهاي نوروزي و سفره هفت سين و پرچم هاي اهتزاز در سطح شهر، تنظيم و چاپ دفترچه منابع تامين درآمدي شهرداري خوي از اقدامات روابط عمومي شهرداري در فروردين ماه گذشته بوده است.

علي اكبر چيت ساز خوئي ادامه داد: انتشار اطلاعيه ها و اخبار مختلف در سايت اينترنتي، نصب بيلبردهاي مناسبت‌هاي سال اصلاح الگوي مصرف و روز ملي انرژي هسته اي در سطح شهر، تهيه فيلم و عكس از فعاليت هاي شهرداري، اطلاع رساني اجاره مغازه هاي ترمينال مسافربري اقدامات انجام شده اين واحد است.

 

قبور خوي طبقاتي مي شود

 

مدير عامل سازمان آرامستان شهرداري خوي از همسان سازي و طبقاتي شدن قبور در اين شهر خبر داد.

به گزارش روابط عمومي شهرداري خوي، عباسعلي مومن كمبود و محدوديت در فضاي آرامستان، جلوگيري از اسراف زمين و چند برابر نمودن ظرفيت مزار براي چندين سال، الگوبرداري از كلان شهرها و تدوين برنامه‌ها و آيين نامه هاي اجرايي را از دلايل طبقاتي شدن قبور عنوان كرد.

وي ادامه داد: اعمال دقت در رعايت دستورات شرع در مورد سنگ قبرها، ترميم فضاي سبز تجهيز سخت افزاري و نرم افزاري آرامستان، تعمير خرابي هاي ديوار مزار، جداول، پل ها و آب انبار، لوله كشي آب شيرين و تغيير كنتور آب، خريد برق سه فاز براي سقاخانه ها و تامين روشنايي آرامستان و پيگيري مداوم اتمام نمازخانه‌ها از ديگر اقدامات انجام شده است.

مدير عامل سازمان آرامستان شهرداري خوي همچنين از تشويق مردم براي انجام كارهاي عام المنفعه خبر داد و افزود: درخت كاري، ايجاد سقاخانه و سرويس هاي بهداشتي و ساخت مقبره خانوادگي از كارهايي است كه مردم مي توانند مشاركت كنند.

وي گفت: برق كشي قطعه شهدا، تعويض تابلو زيارت قبور شهدا، ساماندهي قاريان قرآن با هماهنگي سازمان تبليغات اسلامي، پيگيري نقشه طراحي مزار و ساختمان اداري و نمازخانه، ايجاد قطعه نوزادان و كودكان، پشنهاد ساخت كيوسكهاي خدمات عمومي، فروش آب منبع، نصب بنر و پوسترهاي تبليغات در مناسبت هاي مذهبي و ملي و نماز ميت از ديگر اقدامات انجام شده سازمان آرامستان شهرستان خوي بود.

 

روشنايي دروازه سنگي خوي

 

فروردين ماه امسال دروازه سنگي خوي به روشني رسيد.

تامين روشنايي و نورپردازي محوطه اين اثر باستاني توسط واحد تاسيسات و زيباسازي شهرداري خوي به مرحله اجرا رسيد.

گفتني است، شهرداري خوي نورپردازي اماكن تاريخي شهرستان خوي را از سال 1385 آغاز نموده و تاكنون اجراي نورپردازي و تامين روشنايي ساختمان قديمي شهرداري و بسياري از پارك ها، ميادين و تنديسها به پايان رسيده است.
نوشته شده در دوشنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

رييس ستادانتخابات آذربايجان غربي:

يك هزار و 805 صندوق اخذ رأي در استان در نظر گرفته شده است

 

رييس ستاد انتخابات آذربايجان غربي گفت: مردم باحضور پرشور و آگاهانه در انتخابات دهم رياست جمهوري بار ديگر دنيا را بُهت زده خواهد كرد.

جمشيد محمدزاده در نخستين جلسه ستاد انتخابات آذربايجان غربي با اشاره به حضور مردم در صحنه هاي مختلف در حمايت از انقلاب اسلامي افزود: مردم در انتخابات دور دهم رياست جمهوري نيز باحضور حداكثري خود از عزت، عظمت و اقتدار نظام اسلامي حمايت خواهند كرد.

وي در ادامه گفت: هر ساله به صورت ميانگين يك انتخابات در كشور برگزار مي‌شود و اين نشان از دموكراسي و آزادي در كشور دارد و مردم در همه حال در سرنوشت خود سهيم هستند.

رييس ستاد انتخابات آذربايجان غربي افزود: مردم ايران اسلامي هوشيار، آماده و هميشه پاي كارند و حضورشان در صحنه‌هاي انتخابات و صحنه هاي بزرگ ملي نشان از اين مدعاست.

محمدزاده با اشاره به اينكه در آذربايجان غربي علاوه بر برگزاري انتخابات رياست جمهوري، انتخابات ميان دوره اي مجلس شوراي اسلامي نيز در حوزه انتخابيه مياندوآب، شاهين دژ و تكاب برگزار خواهد شد گفت: براساس برنامه ريزي هاي انجام شده، مراحل برگزاري انتخابات در استان براساس تقويم با نظم و دقت پيش مي رود.

وي با اشاره به اينكه در انتخابات قبلي بخشي از انتخابات به صورت رايانه اي برگزار شده بود افزود: در انتخابات دور دهم رياست جمهوري، انتخابات رايانه اي تكميل شده است.

رييس ستاد انتخابات آذربايجان غربي اظهار كرد: در انتخابات رياست جمهوري در كنار برگزاري انتخابات رايانه اي، انتخابات دستي نيز انجام خواهد شد.

محمدزاده گفت: تمامي زيرساخت ها براي برگزاري انتخابات رايانه اي در استان فراهم شده است.

وي در ادامه افزود: يك هزار و 805 صندوق اخذ رأي در استان براي يك هزار و 39 شعبه اخذ راي روستايي و 766 شعبه اخذ راي شهري در نظر گرفته شده است.

رييس ستاد انتخابات آذربايجان غربي گفت: از اين تعداد يك هزار و 15 صندوق ثابت و 790 صندوق سيار خواهند بود.

محمدزاده در ادامه با اشاره به فعاليت غير رسمي طرفداران كانديداهاي رياست جمهوري در استان افزود: براساس اعلام وزارت كشور، از اول خردادماه به صورت علني و رسمي تبليغات انتخابات شروع خواهد شد.

 

گردهمايي اعضاي هيئت هاي نظارت بر انتخابات در آذربايجان غربي

 

عضو هيئت مركزي نظارت بر انتخابات دوره دهم رياست جمهوري، ايجاد هرگونه شبهه در خصوص انتخابات رياست جمهوري را كمك به تبليغات سو دشمنان دانست.

به گزارش مهر، محمدرضا ميرشمسي در گردهمايي اعضاي هيئت هاي نظارت دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري شهرستان ها و بخش هاي آذربايجان غربي در اروميه در خصوص تبليغات سو دشمنان و رسانه هاي غربي براي ايجاد شائبه در سلامت اين انتخابات هشدار داد.

وي خاطرنشان كرد: دشمنان نظام اسلامي با تبليغات سوء و بهره گيري از قدرت و نفوذ رسانه اي خود، براي ايجاد شائبه در سلامت انتخابات آينده تلاش مي كنند تا به هدف شومشان كه همان جلوگيري از حضور حداكثر مردم در پاي صندوقهاي راي است، برسند.

قائم مقام معاونت امور اجرايي انتخابات شوراي نگهبان خاطرنشان كرد: با توجه به ساختار اجرايي و نظارتي انتخابات در كشورمان، برگزاري انتخابات به ويژه انتخابات رياست جمهوري از سلامت بسيار بالايي برخوردار است.

ميرشمسي با بيان اينكه به طور ميانگين در هر پنج  سال چهار انتخابات در كشور برگزار مي شود، تاكيد كرد: هيئتهاي نظارت و ناظرين بنابر وظيفه ذاتي خويش در 30 سال گذشته ثابت كرده اند به طور جدي پاسدار و امانتدار آراي مردم در انتخابات هستند.

عضو هيئت مركزي نظارت بر دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با اعلام اينكه سه بخش از اين انتخابات به صورت رايانه اي برگزار خواهد شد، عنوان كرد: ثبت نام از داوطلبان، ثبت شماره ملي راي دهندگان و تجميع آرا به صورت رايانه اي است اما طبق قانون فعلي انتخابات شمارش دستي آرا همچنان ملاك عملي مجريان و ناظرين خواهد بود.

 

تمامي امكانات لازم براي برگزاري انتخابات سالم و پرشور در آذربايجان‌غربي را فراهم مي‌كنيم

 

دبير ستاد انتخابات آذربايجان غربي و مسئول كميته اجرايي اين ستاد گفت: با همفكري و پشت گرمي اعضاي ستاد انتخابات تمامي بسترها و امكانات لازم براي برگزاري انتخابات سالم و پرشور در استان را فراهم مي كنيم.

فخرعلي نيكبخت در نخستين جلسه ستاد انتخابات آذربايجان غربي افزود: مردم كشورمان هميشه به وظايف خود با هوشياري واقف بوده و باحضور حداكثري خود در انتخابات دشمنان اسلام و انقلاب را مايوس كرده اند.

وي اظهار كرد: مردم باحضور خود در صحنه هاي مختلف سياسي و اجتماعي كشور پشتيباني خود را از نظام اسلامي و مسئولان كشور اعلام كرده اند.

 

مويد حسيني صدر، نماينده خوي:

در كل شايد شانس پيروزي ميرحسين موسوي در انتخابات بيشتر باشد

 

مويد حسيني صدر، نماينده مردم خوي و منشي كميسيون انرژي مجلس، در گفت و گو با آريا گفت: فارغ از اعلام كانديداتوري ميرحسين موسوي و كروبي از جناح اصلاحات و حمايت اصولگرايان از كانديداتوري احمدي نژاد، احساس مي شود تا روز ثبت نام شخصيت هاي ديگري نيز براي حضور در اين عرصه اعلام آمادگي كنند.

وي تصريح كرد: البته اين امكان وجود دارد كه بعداز نام نويسي و تأييد شوراي نگهبان تعدد كانديداها موجب تزلزل آراي جناح ها گردد و از اين رو آنها تصميم بگيرند با اجماع و انسجام بيشتري در انتخابات رياست جمهوري دهم حاضر شوند.

وي در مورد دو قطبي شدن فضا بين احمدي نژاد و ميرحسين موسوي خاطر نشان كرد: هرچقدر تعداد كانديداها بيشتر شود مشاركت عمومي افزايش مي يابد زيرا آراي خاكستري به دنبال حرف تازه و تغيير رويكرد در سطح كانديداها مي باشند و از اين رو تعدد كانديداها مي تواند بر ميزان مشاركت تأثير مثبت بگذارد.

وي افزود: اگر روند كنوني ادامه يابد بيش 60 درصد واجدين شرايط در انتخابات رياست جمهوري دهم شركت خواهند كرد.

وي در پايان اظهار داشت: در كل شايد شانس پيروزي ميرحسين موسوي در انتخابات بيشتر باشد ولي آنچه براي نظام مهم است حركت رئيس جمهور آتي در راستاي منافع و مصالح كشور است.

 

رييس ستاد انتخاباتي ميرحسين موسوي در آذربايجان غربي:

اصول گرايي، همان اصول پذيرفته‌شده‌ي ديني و بي‌بديل انساني است

 

رييس ستاد انتخاباتي مير حسين موسوي در آذربايجان غربي گفت: ضرورت تغيير در نحوه‌ي اداره كشور موسوي را به عرصه انتخاباتي كشانده است.

به گزارش ايسنا، عباس خورشيدي در جمع خبرنگاران با اشاره به مطلب فوق گفت: ضرورت تغيير در اداره ي كشور جمع كثيري از مردم و نخبگان سياسي و فرهنگي را بر آن داشته است تا جهت رسيدن به مطلوب مورد نظر ستادهاي انتخاباتي را همراهي و همياري كنند.

وي افزود: بسياري از علاقه مندان و معتمدان انقلاب اسلامي و جمعي از دلسوختگان سرنوشت مردم جهت همراهي و همسويي با باورهاي اصلاح طلبانه و مردم سالارانه اقدام به تشكيل ستاد انتخاباتي موسوي در آذربايجان غربي كرده اند و اين درحالي است كه اين ستاد يكي از ستادهايي است كه با پشت سر گذاشتن بسياري از مراحل در حال شكل گيري است.

وي با اشاره به اينكه ما براي پيروزي و دفاع ملي روي كار آمده ايم، گفت: همكاري و همياري ستادهاي انتخاباتي با مردم و رسانه ها نقطه ي شروع تعميق پيوندهاي ديني و ملي است و تلاش‌هاي ستادهاي انتخاباتي به وفاق ملي كمك مي كند.

 رييس ستاد انتخاباتي ميرحسين موسوي در آذربايجان غربي در پاسخ به سوال يكي از خبرنگاران درخصوص مشكلات و برنامه هاي اقتصادي جامعه به عنوان يكي از اصلي ترين دغدغه هاي مردم در حال حاضر گفت: طبيعي است كه ارائه ي برنامه هاي تدوين شده از سوي خود مهندس موسوي امكان پذير است، اما چيزي كه ما به عنوان عقايد موسوي به آن رسيده ايم اين است كه اعتقاد وي در بخش اقتصاد مبتني بر آزادي فعاليت در بخش هاي اقتصادي مبتني بر سرمايه گذاري هاي خصوصي داخلي و تعريف شده خارجي است.

خورشيدي از "توان بالاي موسوي در شناسايي اصول رقابت در بازارهاي خارجي" ياد كرد و گفت: يكي از اصول مهم امور اقتصادي در برنامه‌هاي وي اعتماد به مردم، شفاف سازي امور و قانون مداري است.

وي از اوضاع سياسي استان اظهار نارضايتي كرد و گفت: نهادهاي دولتي در خمودگي و بي‌رمقي فضاي سياسي بايد پاسخگو باشند چرا كه اين نهادها نقشي اساسي در تحولات سياسي و فرهنگي و به ويژه در تشكلات و جنبش هاي دانشجويي دارند.

وي تصريح كرد: عدم تامل بخش هاي دولتي قدري فضا را تنگ كرده كه بايد اين بي رونقي به ويژه در ايفاي نقش سياسي و اجتماعي از سوي دانشجويان اصلاح شود.

خورشيدي در پاسخ به سوال يكي از خبرنگاران مبني بر تعريف اصولگرايي واقعي گفت: اصول گرايي، همان اصول پذيرفته شده ي ديني و بي بديل انساني است، همان اصول تعريف شده اخلاقي اسلامي كه به اصل حفظ آبرو در بين مومنان و حفظ حرمت انسان ها پايبند بوده است و بنابر همين اصول رقباي سياسي نبايد درصدد بي آبرو كردن هم برآيند چرا كه بخشي از اين اصول گرايي همان آرمان هاي انقلاب اسلامي، استقلال، آزادي و اصل جمهوريت و اسلاميت است و بر همين اساس ميرحسين موسوي يك اصول گراي واقعي است.

وي استفاده از تمامي فرصت ها و ظرفيت هاي موجود را از جمله مهمترين سياستهاي موسوي دانست و گفت: تنوع اقوام در سياست موسوي نوعي فرصت مثبت براي رسيدن به اهداف متعالي تلقي مي شود.

 

نوشته شده در دوشنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

امام جمعه خوي:

در جنگ تحميلي سپاه بزرگترين افتخار تاريخي خود را رقم زد

 


ادامه مطلب
نوشته شده در دوشنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

اسامي حيوانات در زبان تركي

ر ـ عليزاده

 

آهو: جئيران، مارال، قيزال، كوپكر (نوعي آهو)

 آهو بره (بچه): جويور، اه يليك

آهو ماده: ينك

اردك: ؤردك، بيلي

 اردك ماهي: دورنا باليغي

 اردك نر: سونا

 اردك وحشي: چؤل ؤرده يي

 از انواع اردك ها: آينالي، گوله ين قوش، فيتله ين جوره، جوره

اسب: آت

 اسب ابلق: گه ين آت

 اسب اصيل: جنيس آت

 اسب باري (باركش): انك، يابي، يوك آتي

 اسب به رنگ زرد و روشن: قولا

 اسب بور: آل آت

 اسب پروار: كوهلن آت

 اسب رام نشده: قارا يهر، قولان، داش تولك

 اسب آبي: دنيز آيغيري، دنيز آتي

 اسب سرخ موي: كهر، كورن آت

 اسب گاوي: قوشقو

 اسب ماده: قولون لو

 اسب مسابقه: جيدير آتي

 اسب نر: آيقير

 اسب يدك: كوتل

 كره اسب: دايچا، قولون

الاغ: ئششك، ولاق، وزون قولاق

باز: توغان (دوغان)، سونقور، شونقار، شاهباز، قيرغي، قيزيل قوش، ال قوشو، ووچوقوش، لاچين، ترلان، باز

ببر: قاپلان

بز: كئچي

 بز شش ساله: آزمان

 بز كوهي: اليك، گييك، قارپاچا، داغ كئچي سي

 بز نر: تكه، سييز، ئركج

بز يكساله: چپش

بزغاله: كئچي جيك، وْغلاق

بلبل: بولبول

بلدرچين: بيلديرچين

جغد: بايقوش، ياپلاق، گئجه قوشو، بايقو، ياراسا

گنجشك: سئرچه

جوجه: تويوق بالاسي، ياورو، قوش جوغاز، جوجه

 جوجه پر در نياورده: اتنه، اتجه، اتجه بالا، زيلغا، اتمتن، توكلسه ميس قوش بالاسي

 جوجه خروس: بئچه، چورپا، چولپا

 جوجه مرغ: فره

 جوجه تيغي: كيرپي

خروس: خوروز

خروس جنگي: دالاشقان خوروز

خرگوش: دووشان

 خرگوش اهلي: آدا دووشاني

 بچه خرگوش: دووشان جيق

خرمگس: موزالان، بويه لك، آت ميلچه يي، گيگووون

خفاش: ياراسا، پالاز قولاق، گئچه قوشو

خوك: دونوز، دونقوز، پورسوق، قانماز

 خوك آبي: سو پيشي

خوك بچه: چوشقا

 خوك وحشي: قابان

روباه: تولكو، شله قويروق

راسو: ميشووول

شاهين: يتي قانادلي، آليجي، ييرتيجي، قوش

 از انواع شاهين ها: قاراقوش، قارتال، قيرغي، توغان، دوغان، ترلان، سونقور، شونقار، كركينجك، لاچين

شتر: ده وه

 شتر ماده: آروانا، ديشي ده وه، هاچامايا

 شتر نر: ئركك ده وه

 شتر نر جوان: بوغور

شترمرغ: ده وه قوشو

طاووس: توووز

عقاب: قارتال، قيزيل قوش، قارا قوش

قوچ: ئركك قويون

قوچ وحشي: آرغالي، آرخا

قورباغه: قورباغا

 قورباغه خشكي‌زي: قورقور باغالاري

 بچه‌ي قورباغه: چومچه قويروق

كلاغ: قارغا

 كلاغ رنگي: زيبيل ليك تويوقلاري

 كلاغ زاغي: دولاش، دولاشا

 كلاغ سياه: زاغ، قارقارغا، قوزغون

 كلاغ سياه و سفيد: آلا قارغا

كبك: ككليك، چيل

كبوتر: گويرچين

 كبوتر چاهي (صحرايي): آلاباختا

 كبوتر حرم: مچيد و زييارت خانالاردا ياشايان گويرچين

كركس: لئش قارتالي، ساققاللي قارتال، توغلو گورتون، چالاغان، قوزغون

گاو ميش: جاميش، گاميش، كل

 گاوميش دو ساله: آوارا، بالاق

 گاوميش نراخته نشده (تخمي): كله، كل

 نوزاد گاوميش: پوتوق

گربه: پيشيك، مستان

 گربه آبي: سو پيشي يي

 گربه پوست پلنگي: تكير پيشيك

 گربه كور: نانكور

گربه ماهي: خول باليغي، ناققا، ناخا

گربه وحشي: قاميش پيشي يي، دله، واشاق، مييو پيشي يي، ياباني پيشيك

گرگ: جاناوار، قورد، قارا آغيز

گوساله: بوزوو

گوساله گاوميش: پوتوق، آوارا، خوتك / گوساله ماده: دوگه

گوساله نر: جونگه، دانا

گوسفند: قويون

گوسفند پشمي: يونلوق، يون وئرن قويون

گوسفند دنبه دار: ديميق

گوسفند دو ساله: دويج

گوسفند گوش دراز: كوره قويون

گوسفند نر: قوچ

موش: سيچان

موش آبي: سو سيچاني

موش صحرايي: سيچووول، چول سيچاني، چول كسه نه يي

موش كور: كوسته بك

بر اساس فرهنگ فارسي ـ آذربايجاني زنده ياد استاد بهزاد بهزادي

 

 

نوشته شده در دوشنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

(2)

آيت ا... حاج ميرزا محمود اصولي

)متوفي 1314)

 

آيت ا... حاج ميرزا محمود بن محمد خويي تبريزي، مشهور به »اصولي« يكي ديگر از فقها و اصوليّين برخاسته از خوي مي‌باشد.

آن مرحوم، عالم فاضل و متبحّر، فقيه و اصولي و متكلم بحاثّه، نقّاده، مُناظر در دفع لغزشها مي باشد. منزلش مجمع فضلا و محطّ رحال علما، باتقوي ترين و فاضل ترين فرد در رشته معارف اسلامي و صاحب مكتب و درايت در فقه و اصول بود.

ولادت آن مرحوم در حدود سال 1236 در خوي رخ داده است. پس از سپري نمودن دروس مقدّماتي و تحصيلات اوليّه، طبق معمول آن عصر، به مركز فقاهت جهان تشيّع رهسپار شده و در جلسات درس علاّمه انصاري(ره) سالهاي متمادي شركت جست. در اثر طول ممارست در فقه و اصول به مقامات عالية علمي نايل آمده و موفق به انجام تأليفات قيّم و استوار در زمينة فقه و اصول گرديد، كه يكي از آنها كتاب استوار »مشارق الاصول« مي باشد كه پيرامون مباحث كتاب قوانين ميرزاي قمي و بخشهايي از كتاب »الفصول« مي باشد كه در سال 1312 هـ . ق به زيور طبع آراسته شده است.

مرحوم خياباني پس از نقل بخشي از پيشگفتار كتاب در حق آن كتاب مي نويسد: »گفته اند وي در آن كتاب، از غوامض اسرار قوانين و تحقيق حقايق مطالبي را باز گشوده است كه در اين قسمت احدي را بر وي سبقت نداشته است.«(1)

بنا به معرّفي مرحوم حاج آقا بزرگ تهراني از ديگر تأليفات او كتاب »التأمّليّات« پيرامون كتاب فقهي »رياض المسائل« مي باشد. اين كتاب در مورد فقه است و از آغاز تا بخش نجاسات تحرير شده است و در سال 1300 از آن فراغت يافته است.«(1)

و از ديگر تأليفات آن فقيه متضلّع »مقالات توحيديّه« در اصول عقايد پنجگانه مي باشد و اين كتاب به صورت منظوم در پانصد و بيست بيت در سال 1306 هـ . ق به چاپ رسيده است. بخشي از سروده هاي آن مرحوم در ذيل آورده مي شود.

حـمد بي حدّ و شكر بي پايان مـن

بر خــــداونـد قــديـــم ذوالمــنن

بـــــر نبيّ و آل او بــادا ســــــلام

دائماً ليل و نهار و صبـــح و شـــام

عالم برزخ:

او در مورد عالم برزخ كه يكي از گذرگاههاي مربوط به »معاد« مي باشد، اين چنين مي سرايد:

عــالم برزخ صحيح اســت و متين

بر وجـــودش آمده نصِّ مبيــــــن

روح را آنجـــــا نباشـــد فرقـــتي

از فيـــوضـــــات الــهي غفلتـــي

روح بر جـسم مثالي راكــب است

بر افـــاضـــات الهي طالــب است

اين مثالي را تو نــــوع جـــسم دان

از رهِ اخـــبـــار و نصّ صادقـــــان

بعد از اين خواهــم ز عقبي دم زنم

از مـعاد و بعـــث انـــسان دم زنــم

خـــارج از دين مي شود من اَنكره

جــــاهد حــق مــي شود، من اوّله

(در مورد شعر اخير قابل توضيح است، فردي كه معاد را انكار نمايد از دين خارج مي شود و فردي كه آنرا به معاد روحاني يا انواع تأويلات ديگر، تأويل نمايد، انكار كنندة حق و واقعيت مي شود.)

وفات:

آن مرحوم در سال 1314 هـ . ق در تبريز از دنيا رفت و آثار خيري از خود به يادگار گذاشت.(2)

پي نوشت:

1ـ الذريعه الي تصانيف الشيعه، ج3، ص 302

2ـ علماي معاصرين، ص 382. در مورد او نگاه كنيد به: سخنوران آذربايجان، تأليف عزيز دولت آبادي، ج2، ص 845 ـ الذريعه، ج3، ص302 ـ مولفين خانبابامشار، ج6، ص82 و تاريخ خوي، ص478.

منبع:

مفاخر آذربايجان، جلد اول، فقيهان و مفسّران، دكتر عقيقي بخشايشي

 

نوشته شده در دوشنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

خوي روايتي

آننين يازيسي

روايت ائده‌ن: رحمتلي آنام علويه خانيم

ائشيديب يازان: عليرضا ذيحق

 

بير گون وار ايدي بير گون يوخ ايدي. آللاهدان سئواي هئش كيم يوخ ايدي. بير شاه واريدي و اونون بير خانيمي. گون لرين بيرينده شاهيين خانيمي ييخيلان كيمي آنني نين دريسي سويولور. شاه گؤرور اونون آننيندا يازيب لار: »بو آروادي اوغورلوغا خاطير توتوب باشين قيرخاجاقلار

شاه قالير آل دن آمانا و نئينه سين نئينه مه سين اوغلون چاغيرير دئيير: »بو اونون آنني نين يازيسي دي و سيلمَه ي اولماز. بيزيم ده بو مملكت ده آبير حياميز وار و من دئييره م ائله گيزلينجه آنان دا گؤتوروب گئت اؤزگه بيريئره و او قَدَر اوننان اوردا قال كي آنني نين يازيسي باشينا گليب قئييده سيز

شاهين اوغلو آناسي ني دا گؤتوروب چيخير يولا. اوزاق بير يئره گئديب آدسانناريني گيزله ديللر. شاهين خانيمي اوردا بير به ي آروادي نان دوست اولوب بيرگون گئديللر حاماما. يويونوب گئجينيللر و حامامنان چييخاندا، به يين خانيمي گؤروركي قيزيل گردنبندي يوخ دي. هرياني آت ويريب اوس چيخير آمما اوني تاپانمير. ظن ني گئدير شاهين خانيمينا. نييه كي حامام قوروغ ايدي و اوننان علاوه هئش كس حامام دا يوخ ايدي.

ايش چكير شيكايه ته و اونون باشيني قيرخيب شَهَري دؤد دؤره دولانديريللار.

نئچه گون سورا كنيزلر چيح لي پالتارلاري يويوردولار كي آل لرينه بير شئي دَيير. تشت ده كي پالتارلاري يئره تؤكوب ايش لريني آختاراندا، قيزيل گردنبندي تاپيپ خانيما موشتولوخ وئريللر. به يين خانيمي گؤرور كي ناحاخ يئره خاخا بؤهتان ويريب او آروادين آبيرينا توخونوب دي.

پئشمان اولوب گئدير حلال ليغ آلماغا كي گؤرور اوننار او ائوي بوشالديب گئديب لر. قاپي قونشودان اونناري سوروشوب آختارسادا هئش كس اوننارين هارا گئتيح لريني بولمور.

شاهين خانيمي اوغلونان برابر اؤز مملكت دَرينه دؤنوري و گينه باشلير، گئشميش ده كي كيمي قصرده اؤز خانيم ليغينا. گؤي دن اوچ آلما دوشور، بيري منيم بيري سنين بيري ده ناغيل دييه نين.

نوشته شده در دوشنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

آداب‌سخن‌گفتن در ضرب‌المثل‌هاي شيرين‌فارسي

                                               تهيه و تنظيم: رضا حسن زاده


ادامه مطلب
نوشته شده در دوشنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

گفتگو با عليرضا ذيحق

هفته نامه‌ي ادبي نوشتار

 ليلا حكمت نيا

 

لطفا بيوگرافي مختصري از خود براي خوانندگان ما بفرماييد.

متولد 1338 هستم در خوي و اما تهران و تبريز، شهرهايي هستند كه نوجواني ها و جواني هايم را بيشتر در آنجاها بودم. تحصيلات تكميلي ام در زمينه هاي علوم تربيتي و روانشناسي است از دانشگاه تهران. اولين قصه ام كه چاپ شد، 14 سالم بود. در مجله »دختران و پسران«. نام داستان »معجزه سكه ها« بود و به شكلي مرتبط بود با ماجراهاي سفري كه به شيراز و بندر بوشهر داشتم. شعرهاي نوجواني‌ام نيز بعضا در مجله فردوسي انعكاس مي يافت. دو سال و اندي هم در اوايل انقلاب اسلامي، سردبير ماهنامه ادبي »ده ده قورقود« بودم در تبريز. چندي هم در صفحات »ادب و هنر« روزنامه كيهان بودم از سال 64. مدتي نيز سردبير هفته نامه »اورين خوي« بودم، بعد از سال 80 .حرفه اصليم معلمي بود و الان بازنشسته ام. از كتابهاي منتشر شده داستاني ام »زخم شيشه« و »عروس نخجوان« را بيشتر دوست دارم و رمان هاي »باكوي بي خزر«، »شبهاي استانبول« و »زني به نام آتش« را آماده چاپ دارم. مجموعه شعر »عطش« و چندتاي ديگر هم هست.

 

شعر خوي را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

شعر »خوي« ـ البته نه شعر تركي آذربايجاني ـ مثل شعر همه شهرهاي ديگر، بدون پيوند آن با جريان شعري ايران و جهان، بطور مستقل قابل ارزيابي و نقد نيست. اينجا هم استعدادهايي هستند كه مي نويسند و خلاقيت آنها روزي مي تواند مطرح باشد كه يك وجهه ملي و جهاني پيدا كنند و با نوآوري در زبان، فرم و نيز ايجاد تنوع در مضمون، محتوا، اشكال ذهني و صوري و تأثيرگذاري جا پايي را براي خود در ادبيات معاصر دست و پا كنند.

 

شعر و داستان ايران در چه مرتبه اي از جهان قرار دارد؟

من حرفي از ادبيات كلاسيك نمي زنم كه فردوسي، خيام، حافظ، نظامي، مولوي و يا سعدي همانقدر در دنيا مشهورند كه در ايران. اما ادبيات معاصر ما خيلي غريب مانده است، هم براي خودمان و هم براي دنيا. هدايت، چوبك، نيما، شاملو، ساعدي و فروغ فرخزاد هنوز در قد و قواره اي كه هستند شناخته نشده اند. به استثناي »صمد بهرنگي« كه آثارش جزو كلاسيك هاي جهاني محسوب مي شود و كودكان جهان و به تبع آن در مجامع ادبي و روشنفكرانه دنيا، نامي شايسته يافته است.

دلايل كشف نشدن شعرا و نويسندگان امروز ايراني در دنياي ادبيات نيز، بيشتر بر مي گردد به خود ما و اينكه نخواسته ايم كسي قدش بلندتر از ما باشد. مترجمان خوبي در ايران داريم كه در هر دو زبان فارسي و خارجي مي توانند و مي توانستند ترجمه كنند و اما اين كار را نكرده اند. معمولاً مردم هر زباني، خود مترجم شاهكارهاي ادبي كشور خود به زبانهاي ديگر بودند. اما اينجا، ديگران را به ما شناسانده اند و ما را به ديگران نه. حالا چرا، كاري ندارم. اما بيشتر اين مسائل بر مي گردد به اِعمالِ خط و خطوط هاي سياسي و قومي و نداشتن روحيه خودباوري و نيز بودن هيچگونه سياست حمايتي از طرف دولتها در مورد ادبيات مستقل. كساني چون غلامحسين ساعدي، سيمين دانشور، سيمين بهبهاني، منير و رواني پور، محمود دولت آبادي، هوشنگ گلشيري، رضا براهني، نصرت رحماني و حتي از جوانترها »ميترا داور« و »محمد بهارلو« سر و گردني بالاتر از آنهايي بودند و هستند كه صاحب »پوليتزر« و »نوبل« شده اند و يا كانديداي آن جوايز.

 

يك شاعر و يك نويسنده خوب (از ديد شما) بايد داراي چه ويژگي هايي باشد؟

از نظر من شاعر و نويسنده خوب كسي نيست كه حتماً بايد مثل من فكر كند و يا كه از نظر اخلاقي و معيارهاي ارزشي و حريم خصوصي زندگي، لكه سياهي تو كارنامه اش نباشد. چرا كه ارزشها نسبي اند و از جامعه اي به جامعه اي ديگر و همپاي زمان فرق مي كنند. نويسنده و شاعر خوب كسي است كه با بهره گيري از زبان زنده عصر خود، به كشف لحظه هايي از زندگي، عواطف و احساسات انساني نائل شود كه در مردمان عصر خود و اعصاري كه هنوز نيامده اند با سبك و سياق خاص خود يك حس قوي از همذات پنداري، پويائي و نوستالژي فردي و گروهي ايجاد كند.

هنرمندان پرسنلي، سفارش بگير و مصلحتي نويس، شبه هنرمنداني اند كه هميشه يك جنين ناقص اند و تولدي هم اگر داشته باشند، تا ويلچر را از آنها بگيري، حركتي نمي كنند. نويسنده و شاعر خوب كسي است كه بعد از مرگش نيز، زنده باشد و خلاقيتش تأثيرگذار.

 

شما به شاعران و نويسندگان جوان احترام خاصي مي گذاريد و اين برايم جالب است دليل اين كار شما چيست؟

توجه من به ادبيات، غير از مطالعه كتاب از طريق سايت ها و وبلاگ ها نيز هست. در وب سايت ها نيز اكثريت با جوانهاست و آثارشان را كه حوصله كنم مي خوانم. بعضي از جوانها فوق العاده اند، چه در نثر و چه در شعر. موانع و محدوديت هاي نشر و پخش كتاب را نيز مي دانم و همچنين هم سوداگري ها، حب و بغض ها و رفاقت بازي هاي رايج در بازار كتاب را. لذا آثار تني چند از جوانان را خيلي شاخص ديده ام و در حد شناخت و شعورم، به تشويق آنها كوشيده ام. شايد كمي هم بر مي گردد به شغل معلمي و شايد هم عشق و من به ادبيات متعهد، مدرن و مستقل. البته تعهد در ادبيات، با تعريف هاي من ادبياتيست انسان مدار و نه ايدئولوژيك، چه چپ و چه راست.

 

اگر حرف نگفته اي داريد بفرماييد.

حرف نگفته كه هميشه هست اما، از اينكه جوانهاي فرهيخته اي چون شما به آثار من توجه دارند واقعا خوشحالم.

ممنون از اينكه وقت ارزشمندتان را به من داديد.
نوشته شده در دوشنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

تكاوران (جنگاوران كوهستاني، فرزندان خاك)

در حماسه عمليات غرورآفرين كربلاي 6 (نفت شهر)

بخش 13

ميكائيل احمدزاده


ادامه مطلب
نوشته شده در دوشنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

خواص پياز

 

پياز خام داراي ويتامين "ث" فراوان و املاح معدني از قبيل گوگرد، آهن، آهك، فسفر، پتاسيم، سديم، يد، سيليس، كلسيم، نيترات، صمغ و موم است.

فسفر قدرت تفكر را بالا مي برد.

 گوگرد موجود در پياز جهت ضد عفوني كردن خون و شش ها، برطرف كردن آسم، ورم گلو، برونشيت و گريپ مؤثر است.

پياز داراي يد است و در درمان گواتر، آبسه و جوش هاي زير پوست تأثير فراوان دارد.سيليس موجود در پياز در نگهداري استخوان ها و رگ‌ها ضروري است.

پياز حاوي مقداري هورمون و دياستاز است كه موجب تقويت غدد اشكي، گوارشي و جنسي مي شود و داراي آنتي بيوتيك است كه خون و "بيماري هاي تنفسي" را ضد عفوني مي‌كند.

پياز از بيماري هاي "قندي"، كليوي، مثانه، ورم ساق ها، پروستات و رماتيسم مفصلي جلوگيري مي كند و در رفع سرماخوردگي هاي خفيف و ميگرن مفيد است همچنين از لخته شدن خون در رگ ها و سكته مغزي و قلبي جلوگيري مي كند و مشكلات تأخير در دوران قاعدگي را برطرف مي‌سازد.

آب پياز محرك عمومي بدن و مقوي قلب و اعصاب و ضد ديفتري است.

پياز داراي مقدار كمي فسفات و انسولين گياهي موسوم به گلوكولينين، قند ساكاروز و مقداري تركيبات پلي فنولي، آليسين و اسانس فرار بنام سولفورداليل مي باشد.

سولفورداليل محرك چشم است و موجب ريزش اشك مي شود. اين اسانس بر اثر حرارت از بين مي رود.

آب پياز داراي خواص ديگري نيز از جمله دفع انگل هاي روده اي و تخميرهاي روده اي، تعادل اعمال غدد تحريك دستگاه گوارش و اشتهاآوري، كاستن قند و فشارخون و ناراحتي هاي نفخ شكم، درمان اسكوربوت، نرم كردن سينه و دفع خلط، رشد موها، هضم غذاهاي سنگين، رفع خستگي، درمان الكليسم، آب آوردن شكم، جلوگيري از سرطان كبد، دفع ادرار، رفع سرفه هاي خشك، رفع يبوست، رفع ناراحتي هاي گوش، رفع بي‌حالي، رفع خستگي هاي فكري، رفع چاقي و درمان ناتواني جنسي.

در مواردي مصرف زياد پياز و آب پياز توصيه نمي‌شود، از جمله براي كساني كه معده و روده ضعيف دارند يا ناراحتي هاي پوستي و كبدي و يا سابقه خون ريزي معده دارند و يا مبتلا به كوليت هستند، افرادي كه زياد آروغ مي زنند.

 لايه هاي نازك دروني پياز ديرهضم هستند.

پياز اسيديته شيره معده را زياد مي‌كند و براي كساني كه سو هاضمه دارند، مضر است.

مي توان آب پياز را  گرفت و با آب سبزيجات ديگر مخلوط كرد و مصرف نمود.

آب پياز سريعاً مي بايست مصرف شود، چون فاسد مي گردد.

 

برگرفته از: كتاب خواص ميوه ها و گياهان دربيماري‌ها ـ حسين زعفراني

 

نوشته شده در دوشنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

حمايت‌ از فعالين‌قرآني خدمت‌به كلام ‌نوراني را نهادينه خواهدكرد

 

با خبر شديم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، امسال براي گسترش فعاليت هاي قرآني در كشور، 200 ميليارد ريال اعتبار اختصاص داده است.

براي اطلاع از ريز برنامه ها و نحوه حمايت وزارت ارشاد از فعاليت ها و پژوهش هاي قرآني، با جناب آقاي محمد باقر بابايي اصل _ رييس محترم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي خوي _  گفت و گويي انجام داده ايم كه شما خوانندگان عزيز را به مطالعه آن دعوت مي نمائيم.


ادامه مطلب
نوشته شده در دوشنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت توسط رضا حسن زاده| |

Design By : Night Melody